Spis treści:
- Wapń – pierwiastek potrzebny w sadzie
- Jakie drzewa potrzebują nawożenia wapniem?
- Jak prawidłowo nawozić wapnem drzewa owocowe?
Wapń – pierwiastek potrzebny w sadzie
Wśród podstawowych składników pokarmowych niezbędnych roślinom do wzrostu i prawidłowego rozwoju ważne miejsce zajmuje wapń, pierwiastek potrzebny w sadzie. Niektórzy ogrodnicy, z którymi rozmawiałam o uprawie drzew owocujących, podkreślali, że takie gatunki jak jabłonie czy grusze mają niewielkie wymagania pokarmowe w porównaniu do innych roślin w ogrodzie. Wiele w tym prawdy, jednak, aby mogły one co sezon być w dobrej kondycji, a co za tym idzie obficie owocować, potrzebują m.in. właśnie tego składnika.
Cechą charakterystyczną wapnia jest to, że nie przemieszcza się on tak łatwo do owoców, co sprawia, że należy go uzupełniać w formie dolistnych oprysków. Zanim jednak zaczniemy stosować ten środek, wspierając rozwój naszych roślin, powinniśmy poznać rzeczywistą rolę, jaką odgrywa wapń w dokarmianiu roślin sadowniczych. Jabłka i grusze dokarmione odpowiednią dawką nawozu wapniowego o zalecanym stężeniu są jędrne, soczyste i wyraźnie smaczniejsze.
Dlaczego wapń jest ważny dla roślin w twoim sadzie? Przede wszystkim dlatego, że:
- oddziałuje na ich gospodarkę wodną, utrzymując niezbędną równowagę przez cały okres intensywnych zmian w czasie dojrzewania,
- odgrywa ważną rolę w przemianach węglowodanów i białek,
- jest on jednym z aktywatorów wielu enzymów.
Tym samym wpływa nie tylko na jakość pozyskanych z drzew owoców, lecz także na ich trwałość i możliwość dłuższego przechowywania.
Jony wapnia wykazują niewielką ruchliwość w roślinie. Nawet jeśli w glebie znajdują się spore zasoby tego pierwiastka w dobrze przyswajalnej formie, to może okazać się, że nie dotrze on do owoców – dodatkowo związki już obecne w roślinie staną się przedmiotem silnej konkurencji pomiędzy liśćmi i pędami a zawiązanymi owocami. Dlatego właśnie dostarczenie wapnia do owoców z zewnątrz w formie dolistnego oprysku jest tak ważne.
Przeczytaj również: Nawożenie drzew owocowych — kiedy i czym nawozić? Naturalne nawozy pod drzewa owocowe
Jakie drzewa potrzebują nawożenia wapniem?
Na szczycie listy drzew, które wymagają dodatkowego zasilania nawozem wapniowym, znajdują się jabłonie i grusze. W przypadku większości odmian tych dwóch gatunków niedobory wapniowe objawiają się gorzką plamistością podskórną. Łatwo ją poznać, ponieważ na powierzchni owocu tuż pod skórką pojawiają się ciemnobrązowe plamy, które z czasem zaczynają wżerać się w owocowy miąższ. Efektem jest wyraźnie wyczuwalna goryczka, a także gąbczasta struktura owocu i jego obumarcie. Problem polega na tym, że nie zawsze uda ci się dostrzec objawy choroby przed zbiorem. Potrafią pojawić się i rozprzestrzeniać dopiero podczas przechowywania w piwniczce lub spiżarce.
Nawożenie wapniem wskazane jest nie tylko u jabłoni, lecz także u innych gatunków drzew w przydomowych sadach np. śliw, czereśni czy brzoskwini. Fot. AchiteiLucian/Kenan Olgun/majorosl/CanvaPro
Nie tylko jabłonie i grusze narażone są na poważne skutki niedoborów wapniowych. Podobnie gatunki roślin pestkowych, których owoce chętnie zbierasz i zjadasz, w wyniku deficytów mogą słabnąć, pękać, a z czasem poddawać się rozmaitym patogenom pochodzenia grzybowego. Wapnia dostarczanego regularnie w dobrze przyswajalnej formie potrzebują m.in. takie drzewa owocowe, jak:
- czereśnie i wiśnie,
- brzoskwinie i morele,
- wszystkie odmiany śliwy.
Dzięki niemu nie wykazują tendencji do przedwczesnego psucia się, są trwalsze i mają bardziej zwartą strukturę. Jednak drzewa z owocami pestkowymi dokarmia się nieco inaczej.
Zalecana jest mniejsza częstotliwość i intensywność oprysków, a główny termin ich przeprowadzania przypada na okres przed zbiorami. Jednak coraz częściej spotykaną praktyką jest dokarmianie roślin pestkowych przez cały czas kwitnienia od pojawienia się pąków po przekwitanie. Morele i brzoskwinie pryska się nawozem wapniowym w odstępach tygodniowych, zaczynając zabiegi na 4 tygodnie przed zbiorem.
Jak prawidłowo nawozić wapnem drzewa owocowe?
W uprawie gruszy, jabłoni i innych drzew owocowych w przydomowym sadzie należy uwzględnić uzupełnianie zasobów wapniowych w formie oprysku. Ważne, aby działanie to miało formę rutynową, było powtarzane i przeprowadzane w odpowiednich do tego warunkach. Jabłonie bardziej niż inne drzewa potrzebują corocznego zasilania wapniem, ponieważ to ich owoce chcesz przechowywać najdłużej w świeżej formie. O ile w przypadku brzoskwini czy moreli liczba zalecanych oprysków na sezon wynosi 2-3, o tyle zarówno starsze, jak i młode jabłonie potrzebują niekiedy aż 7 sesji nawożenia dolistnego.
Opryski z wapnia stosuje się na jabłoniach kilka razy w sezonie. Jeśli masz w ogrodzie cytrusy, je również możesz pokryć białą powłoką, składniki dostaną się do owoców, a nalot spłynie z deszczem. Fot. sambarfoto/CanvaPro; valengilda/123rf.com
Jak prawidłowo nawozić wapnem drzewa owocowe? Znajomy ogrodnik podpowiedział, żebym trzymała się poniższego schematu:
- najlepiej stosować do oprysku chlorek wapnia albo saletrę wapniową (stężenie 0,5% wystarczy),
- warto wykonać w sezonie kilka oprysków, zachowując 10-dniowe odstępy między zabiegami,
- dokarmianie należy rozpocząć już w połowie czerwca,
- oprysk powinien być wykonywany zawsze w godzinach wieczornych, gdy zajdzie słońce, nie ma wiatru ani ryzyka, że spadnie deszcz.
Najważniejsze jest dostarczenie wapnia do owoców, jednak oprysk wykonuje się tak, aby środek pokrył całe drzewo. Ma to duże znaczenie, ponieważ tylko w ten sposób zyskasz pewność, że niezbędny składnik dotarł do wszystkich owoców na całej, rozrośniętej koronie jabłoni.
Opryski dolistne uzupełniają nawożenie doglebowe, wykonywane podczas wapnowania gleby czy odżywiania drzew nawozami wieloskładnikowymi, ale go nie zastępują. Dobrze przygotowane podłoże pod uprawę to podstawa. Podobnie jak regularne odżywianie gleby, chroniące przed jej zmęczeniem i wyjałowieniem. Pamiętaj, aby wszystkie prowadzone w ogrodzie zabiegi wzajemnie się uzupełniały, ponieważ tylko wtedy twoje rośliny otrzymają to, czego naprawdę potrzebują na każdym etapie wzrostu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jabłonie i grusze bez szczepienia. Jest na to stary ogrodniczy sposób
Dlaczego jabłonie słabo owocują? Co zrobić, żeby mieć duże zbiory?
Posadzisz obok jabłoni, owoce będą liche lub nie będzie ich wcale. Inne sąsiedztwo ma większy sens
Szybki przewodnik po chorobach liści gruszy: Jak rozpoznać i skutecznie zwalczać?