Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy najlepiej wapnować trawnik? Pozbędziesz się nie tylko mchu i chwastów

Wapnowanie jest jednym z najważniejszych jesiennych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. W przypadku gleby, która jest zakwaszona, pomaga szybko pozbyć się z darni uporczywego mchu i chwastów, a także poprawia kondycję trawy. Zastanawiasz się, czym najlepiej wapnować trawnik i jak to zrobić, aby murawa na wiosnę wyglądała niczym gęsty, zielony dywan? Podpowiadamy.

Kiedy najlepiej wapnować trawnik? Pozbędziesz się nie tylko mchu i chwastów
Poznaj największe zalety wapnowania trawnika jesienią. Fot. rafaelbenari/123RF.com

Spis treści:

Zalety wapnowania trawnika jesienią

Widok gęstego, soczyście zielonego trawnika cieszy oko. Nie zawsze jednak możemy uzyskać taki efekt. Niekiedy na starannie pielęgnowanej murawie pojawiają się chwasty oraz uporczywy mech, które pogarszają jej wygląd. Co gorsza, niepożądane rośliny konkurują z trawą o wodę, składniki odżywcze oraz dostęp do światła, przez co staje się ona coraz słabsza i wolno rośnie. Mech oraz chwasty najczęściej pojawiają się na trawnikach rosnących na zakwaszonej glebie, zatem takiej, która ma pH niższe niż 5,5.

Pod koniec sezonu w większości ogrodów ziemia jest zbyt kwaśna. Również w miejscach, gdzie zakładamy trawniki. Wśród najczęstszych przyczyn tego zjawiska możemy wymienić nadmierne podlewanie murawy, stosowanie nawozów oraz występowanie kwaśnych deszczy. Jedynym sposobem, aby poradzić sobie z tym problemem, jest wapnowanie trawnika. Realizujmy je nie częściej niż co 3-4 lata, pamiętając, aby nigdy nie łączyć tego zabiegu z sezonowym nawożeniem trawnika. Jeśli rozsypaliśmy nawóz, zaczekajmy kilka tygodni, zanim zastosujemy wapno.

Jakie zalety ma wapnowanie trawnika jesienią? Oto kilka z nich:

  • ograniczenie wzrostu mchu i chwastów,

  • lepsze przyswajanie składników odżywczych przez trawę,

  • wzmocnienie systemu korzeniowego roślin,

  • podniesienie odporności trawy na mróz,

  • poprawa odczynu i struktury gleby,

  • zdrowy wzrost trawy na wiosnę.

Wapnowanie trawnika warto poprzedzić wygrabianiem, wertykulacją i aeracją. Wapnowanie trawnika warto poprzedzić pomiarem odczynu gleby, wygrabianiem, wertykulacją i aeracją. Fot. pavolklimek/123RF.com

Przeczytaj również: Darmowe ogrzewanie szklarni. Pomysłowy sposób ogrodników

Czym najlepiej wapnować trawnik?

Wapnowanie trawnika możemy zaplanować na wiosnę (od lutego do marca) lub jesień (od września do pierwszych dni listopada). Zatem zabieg ten realizujemy w czasie, gdy trawa wstrzymuje wegetację, czyli nie rośnie. Niezależnie od pory roku, wapnowanie trawnika trzeba poprzedzić pomiarem odczynu gleby. Takie badanie możemy wykonać, przekazując próbki ziemi z ogrodu do pobliskiego laboratorium, bądź samodzielnie, mierząc odczyn pehametrem glebowym. Jak już wspominaliśmy, wapnowanie jest zalecane tylko wtedy, gdy pH podłoża wynosi mniej niż 5,5.

Czym najlepiej wapnować trawnik? Do wyboru mamy kilka nawozów dostępnych w sklepach ogrodniczych oraz domowy sposób. Oto one:

  • dolomit,

  • mączka bazaltowa,

  • wapno kredowe z magnezem,

  • popiół drzewny z kominka.

Wybrany nawóz dawkujmy zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu. W przypadku popiołu drzewnego wykorzystajmy 30-50 g na każdym metrze kwadratowym trawnika (w zależności od stopnia zakwaszenia gleby). Jak wapnować trawnik? Wystarczy równomiernie rozsypać nawóz wapniowy na całej powierzchni murawy, a następnie podlać. Pracę wykonajmy w bezwietrzny, pogodny dzień. Uzyskamy najlepsze efekty, jeśli wapnowanie zrealizujemy po wertykulacji i aeracji trawnika oraz zgrabieniu z niego zalegających liści.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Co trzeba zrobić z piwoniami przed zimą? W przyszłym sezonie będziesz mieć duże i pełne kwiaty

Zimowanie pelargonii. Gdzie najlepiej trzymać roślinę, by przetrwała do wiosny?

Jak przechowywać czosnek do czasu sadzenia? Dzięki tym sposobom ząbki nie wyschną i nie spleśnieją

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.