Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kokornak wielkolistny na żywopłot. Kiedy i jak go sadzić?

Nazwa tej rośliny nie wzięła się znikąd, jej liście są tak olbrzymie, że z łatwością zakryją ażurową ścianę altany, wysoką pergolę, ogrodzenie z siatki, a przy tym będą przez dłuższy czas pięknie zielone. Ta naturalna osłona, co ciekawe, nie wymaga wieloetapowej pielęgnacji, wystarczy parę zabiegów, by puściła pędy nawet na 12 metrów. Sprawdź, co musisz zrobić, aby kokornak wielkolistny na żywopłot rozwinął dziesiątki sercowatych liści i rozrósł się tak okazale, że nie będzie widać niczego, co znajduje się za nim.

Kokornak wielkolistny na żywopłot. Kiedy i jak go sadzić?
Kokornak wielkolistny na żywopłot do świetne rozwiązanie. Stworzysz za jego pomocą wysoką, gęstą ścianę. Fot. valery_green/CanvaPro

Spis treści:

Kokornak wielkolistny na żywopłot

Na żywopłoty rzadko wybiera się pnącza, choć to właściwy kierunek, patrząc na wzrost kokornaka wielkolistnego. Poprowadzony po odpowiedniej podporze z dużą łatwością i w stosunkowo krótkim czasie tworzy zieloną zasłonę, przez którą trudno dojrzeć to, co znajduje się za nią. Budują ją długie pędy przyozdobione sercowatymi liśćmi i to właśnie one tworzą zwartą, zieloną ścianę.

Kokornak wielkolistny na żywopłot to wciąż dość oryginalny wybór, jednak przemawiają za nim zarówno jego pokrój, jak i wielkość oraz trwałość liści. Co więcej, od maja do lipca roślina staje się jeszcze bardziej atrakcyjna, gdy spomiędzy nich na długich pędach zwieszają się fajkowate kwiaty – przybierają odcień bordowy, przez co nie sposób ich nie zauważyć.

Jest to roślina zimozielona, wysoce odporna na chłód oraz szereg innych, niekorzystnych czynników, jednak w naszym klimacie w chłodniejszych rejonach wraz z nadejściem zimy najpierw żółknie, a następnie zrzuca liście. Na szczęście robi to tylko na chwilę, bo wraz z powrotem wiosny wypuszcza kolejne. Chcesz, by kokornak miał ich jeszcze więcej? Pnącze nie wymaga specjalistycznych zabiegów, już przy prostej pielęgnacji, z którą bez trudu sobie poradzisz, potrafi stworzyć dosłownie mur zieleni.

Przeczytaj również: Żywopłot liściasty czy iglasty? Najlepsze gatunki, sposób i terminy sadzenia

Sadzenie i pielęgnacja kokornaka wielkolistnego

Kokornak w swoim naturalnym środowisku w Ameryce Północnej rośnie szybko i obejmując prawoskrętnie każdą przygotowaną lub znalezioną podporę efektownie ją pokrywa. Najlepiej czuje się w cieniu lub półcieniu i tam też najokazalej rośnie.

kokornak Kokornak doskonale zakryje ogrodzenie z siatki, a także owinie się wokół trejaży, pergoli czy osłoni altanę. Fot. saruservice/CanvaPro

W polskich ogrodach kokornaka można sadzić wiosną lub jesienią. Drugi wariant zakłada wprowadzenie pnącza na wybrane dla niego stanowisko na przełomie września i października, gdy warunki pogodowe stabilizują się, wciąż jest sporo słońca, które utrzymuje ciepło podłoża, a korzenie mają szansę dobrze się przyjąć przed nadchodzącą zimą.

Sadzenie i pielęgnacja kokornaka wielkolistnego to zadania nawet dla początkującego ogrodnika. Jeśli pomysł liściastego żywopłotu przypadł ci już dawno do gustu, możesz przejść do realizacji tego małego marzenia w ogrodzie. Przy pomocy tej rośliny odgrodzisz się gęstą ścianą od sąsiada, a przy tym na linii działki pojawi się ciekawa, efektowna dekoracja. Liście kokornaka w pełnym rozwinięciu potrafią mieć nawet 30 cm długości. Co zrobić by tak wyrosły? Zapewnij roślinie:

  • dobrą glebę – żyzną, lekko wilgotną, raczej zasadową niż obojętną, najlepiej wapienną;

  • północne stanowisko – nieco chłodniejsze, zakryte, mniej nasłonecznione;

  • regularne podlewanie – wysoka wrażliwość na suszę sprawia, że kokornak bardzo potrzebuje wody szczególnie wtedy, gdy podłoże prędzej wysycha np. w gorące, letnie dni, choć gdy rośnie w półcieniu, to na co dzień też warto sprawdzać, czy przypadkiem nie potrzebuje dodatkowego nawodnienia;

  • kwietniowe nawożenie – nie wcześniej i nie później, ale właśnie w kwietniu podawaj roślinie sprawdzony wieloskładnikowy nawóz mineralny lub samodzielnie przygotowany, dobrze przerobiony kompost;

  • 3-letnie formowanie – w rozwoju kokornaka ważne jest regularne cięcie rośliny przez pierwsze 2-3 lata uprawy, dzięki niemu mocniej się rozrośnie, wytworzy więcej liściastych pędów i przyjmie oczekiwaną, bardziej zwartą formę.

Stworzenie żywopłotu z sadzonek kokornaka wielkolistnego nie jest skomplikowane. Ważne, abyś zachował właściwą odległość od stałej podpory. Najbezpieczniej będzie posadzić roślinę ok. 40 cm od podstawy stelaża, ogrodzenia lub muru. Dołek pod sadzonkę nie musi być bardzo głęboki, wystarczy, że umieścisz ją ciut niżej niż rosła w pojemniku produkcyjnym.

Nie chcesz wydawać majątku na kilkadziesiąt sadzonek, ale marzy ci się rozległy żywopłot otaczający całą działkę? Sposób na to jest prosty, a mianowicie rozmnażanie.

kokornak Jesienią liście kokornaka zmieniają kolor i okrywają się równo ciepłą, żółtą barwą. Tym samym ani na chwilę nie przestają być ciekawą dekoracją. Fot. peopleimages-yuriarcurs/CanvaPro

Kokornaki świetnie się dzieli, a konkretnie rozmnaża przez pozyskane z rośliny matecznej sadzonki pędowe. Wystarczy, że z jednego czy dwóch dorodnych pnączy przytniesz wierzchołki pędów i z 10-centymetrowych witek zrobisz sadzonki. Do zimy przetrzymaj je w piasku w ciepłym pomieszczeniu o dobrej wentylacji. Pamiętaj o zraszaniu. Zimą ważne jest obniżenie temperatury do ok. 12°C. Gdy podcięte pędy się ukorzenią, w kwietniu możesz przesadzić je we wskazane miejsca w ziemi.

Planując żywopłot z tej ciekawej rośliny, już na początku uprawy przygotuj solidne podpory i umieść je w ziemi. Robiąc to przed posadzeniem kokornaka, zmniejszysz ryzyko uszkodzenia korzeni. Pnąc się ku górze i puszczając wciąż nowe pędy potężnych liści, roślina będzie z roku na rok coraz cięższa. Temat zapewnienia jej solidnego wsparcia potraktuj więc poważnie, bez tego nie utrzyma formy, jaką chcesz jej nadać, by jeszcze skuteczniej, a przy tym estetycznie odgrodzić się od ciekawskiego sąsiada.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Te rośliny obowiązkowo trzeba przyciąć we wrześniu. Technika jest istotna

Zwiastuje jesień, chabrem pokrywa rabaty. Uprawa, odmiany i zastosowanie barbuli klandońskiej

Z czym posadzić rododendrony? Mają dobry wpływ na krzew i ładnie się komponują

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.