Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Krety już ryją w ogrodach, niszczą trawniki. Zastosuj domowy napój, szybko wypłoszysz gryzonia

Wraz z nadejściem wiosny w ogrodach bardzo często uaktywniają się krety. Wykopują kopce, które szpecą trawniki i rabaty. Jak się ich pozbyć? Przedstawiamy rozwiązania, które pomogą wyeliminować krety z ogrodu.

Krety już ryją w ogrodach, niszczą trawniki.  Zastosuj domowy napój,  szybko wypłoszysz gryzonia
Ja jaki sposób przegonić kreta z ogrodu? Sposób jest prosty. Fot. 123RF.com/Canva Pro

Spis treści:

Kret w ogrodzie — dlaczego jest szkodnikiem?

Krety to owadożerne ssaki żywiące się dżdżownicami, larwami owadów, ślimakami i drobnymi kręgowcami. Mają łopatowate łapy zakończone ostrymi pazurami, które przystosowane są do przekopywania twardej ziemi i tworzenia tuneli. Zwykle drążą podziemne korytarze na głębokości od 20 do nawet 50 cm pod ziemią, a ich tunele mogą osiągać nawet do 1 km długości.

Pod powierzchnią ziemi krety tworzą dwa rodzaje podziemnych korytarzy. Jedne służą do przemieszczania się, a drugie, znajdujące się tuż pod ziemią, przeznaczone są do polowania. Pomiędzy nimi krety mają swoje gniazda, w których śpią i przechowują pożywienie.

Trudno jest znaleźć osobę, która zadowolona jest z obecności kreta w swoim ogrodzie. Zwierzęta te potrafią niestety wyrządzić dużo szkód. Drążąc podziemne korytarze, niszczą korzenie roślin oraz ich części nadziemne, co z czasem może prowadzić do ich zamierania. Poza tym żywią się dżdżownicami, które poprawiają jakość ziemi. Największym utrapieniem jest jednak wykopywanie szpecących kretowisk. Usypane z ziemi kopce nie tylko wyglądają bardzo nieestetycznie, ale również utrudniają koszenie trawy.

Z drugiej jednak strony, krety uznawane są za bardzo pożyteczne stworzenia. Zjadają znajdujące się pod ziemią szkodniki m.in. pędraki, ślimaki, drutowce. A dzięki drążeniu podziemnych tuneli napowietrza i spulchnia ziemię. Dlatego też krety znajdują się pod częściową ochroną. Zakazane jest ich umyślne okaleczanie lub chwytanie.

Zwierzęta te nie są jednak chronione na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych, trawiastych lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych czy obiektów sportowych. Za zabijanie kretów grozi jednak grzywna – do 5 tysięcy złotych. Na wymienionych terenach można je jedynie odstraszyć lub przenieść w inne miejsce.

Krety wykopują dwa rodzaje tuneli: żerowiskowe i służące do przemieszczania się Fot. 123RF.com

Kiedy krety zaczynają ryć?

Wbrew pozorom krety nie zapadają w sen zimowy, tylko przechodzą w stan spowolnionego metabolizmu. Chłodniejsze miesiące spędzają w korytarzach znajdujących się poniżej poziomu zamarzania gleby i żywią zapasami zgromadzonymi w lecie. Jeśli zima jest jednak łagodna, to wtedy również wykopują kopce, chcąc uzupełnić zapasy pożywienia.

Krety są najbardziej aktywne wczesną wiosną. Gdy ich podziemne spiżarnie pustoszeją, zwierzęta ruszają na poszukiwania pokarmu. Wiąże się to z powstawaniem mnóstwa nowych kopców na trawnikach. Najwięcej kopców powstaje rano. Po około 4 godzinach aktywnego kopania krety zapadają w sen, który trwa około 3 godziny. Po odpoczynku gryzonie rozpoczynają kopanie od nowa.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Wlej do kopca

Krety słyną z bardzo słabego wzroku, ale mają za to wyostrzone inne zmysły, szczególnie węch i słuch. Dzięki włoskom czuciowym na pysku i ogonie są bardzo wrażliwe na zapachy i drgania. Dlatego większość sposobów odstraszania kretów z ogrodu bazuje właśnie na oddziaływaniu na te zmysły, a w sklepach dostępne są profesjonalne urządzenia wytwarzające fale dźwiękowe i drgania.

Gdy zapachy czy odgłosy w tunelu będą dla nich nie do zniesienia, krety przeniosą się w poszukiwaniu spokojniejszego miejsca do łowów i bytowania.

Jak domowym sposobem sprawić, by kret wyniósł się z ogrodu? Przedstawiamy sprawdzone rozwiązania:

  • Wlej do kopca mieszankę serwatki i maślanki

To nietypowe połączenie będzie dla kreta trudne do wytrzymania. Charakterystyczny kwaśny zapach powstały w wyniku fermentacji sprawi, że krety będą chciały znaleźć się jak najdalej od niego. Jak przygotować odstraszający krety "koktajl" na bazie produktów mlecznych? Połącz serwatkę i maślankę w proporcji 3:1. Wlej szklankę mieszanki do otworu po każdym wykopanym kopcu.

  • Umieść aluminiową puszkę lub szklaną butelkę na paliku wbitym w trawnik

Wiatr będzie poruszał puszką lub butelką, co sprawi, że powstaną nieprzyjemne dla kretów dźwięki.

  • Zakop w kopcu kawałek ryby lub mieszankę cytryny i czosnku

Krety wyniosą się miejsc, w których unoszą się takie aromaty.

  • Zakop w kopcu kulki z psiego lub kociego futra

Można je na przykład zebrać ze szczotki po czesaniu. Krety wystraszą się obecności drapieżników i poszukają bezpieczniejszego miejsca gdzieś indziej.

Przeczytaj również:

Kret czy nornica? Tak rozpoznasz, który szkodnik przekopuje trawnik

Rącznik pospolity skutecznie odstrasza krety i nornice z ogrodu. Jak go uprawiać?

Przepis na domowy oprysk. Zwalczy szkodniki ogrodowe raz na zawsze!

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.