Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kwiaty na balkon i taras - Bugenwilla i Mandevilla - rośliny śródziemnomorskie

Rośliny śródziemnomorskie to dla wielu z nas oliwki, cytrusy i oleandry. Do tej grupy warto zaliczyć również pnącza: bugenwille i mandewille.

Kwiaty na balkon i taras - Bugenwilla i Mandevilla - rośliny śródziemnomorskie

Fot.123RF.com

Bugenwilla jest bardzo charakterystyczną rośliną dla klimatu śródziemnomorskiego, chociaż pochodzi z Ameryki Południowej. Podobnie jak mandewilla, zwana też dipladenią. Bugenwilla po tym, jak ze sklepu trafiła do ogrodu straciła większość różowych przykwiatków i nawet lekko poparzyły się jej liście od słońca. Jest to dość powszechne zjawisko. Roślina ta po zawiązaniu pąków lub w czasie kwitnienia nie lubi zmieniać miejsca uprawy. Reaguje na to zrzuceniem kolorowych przykwiatków. Na szczęście po kilku tygodniach pięknie się zaaklimatyzowała i teraz prezentuje się doskonale.

Największą ozdobą bugenwilli są intensywnie wybarwione, delikatne przykwiatki, najczęściej w odcieniach różu, które otaczają niepozorne kwiaty. Na Południu, w cieplejszym klimacie sadzi się je zazwyczaj przy ogrodzeniach, pergolach i ścianach. W uprawie doniczkowej roślina ta nie musi mieć dużej doniczki, całkiem dobrze czuje się w ciasnym pojemniku.

Zobacz więcej zdjęć

Podłoże powinna mieć lekkie, próchniczne, może być z dodatkiem torfu. Może być to np. podłoże do roślin śródziemnomorskich. Po przesadzeniu może zdarzyć się tak, że przykwiatki znowu opadną. Ale po kilku tygodniach powinno pojawić się ich jeszcze więcej. Na tarasie lub balkonie stawiamy bugenwillę w pełnym słońcu, po wcześniejszym jej zahartowaniu. Jeżeli lato jest chłodne i wilgotne, o małym nasłonecznieniu, kwiaty i liście mogą opadać. W takich warunkach roślina może nawet nie kwitnąć wcale.

W okresie letnim należy podlewać ją regularnie i równomiernie, natomiast w zimie, podczas fazy spoczynku ograniczamy podlewanie do minimum. Warto też pamiętać, że bugenwilla ma duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. W związku z tym że jest to pnącze, możemy ją poprowadzić w rozmaity sposób. Podczas przesadzania pnączy pamiętajmy więc o podporach, po których będą mogły się wspinać.

Zobacz filmik naszego eksperta: Ogród na co dzień

Mandewilla kupiona w promocji nie miała żadnych kwiatów. Teraz jest już nimi obsypana i widać mnóstwo nowych przyrostów. Roślina ta wymaga podpór w postaci kratek lub prostych rusztowań. Wobec zbyt wybujałych roślin można zastosować nawet mocne cięcie w celu ich odmłodzenia.

Możemy ją również przesadzać bez obaw, że utraci kwiaty. Trąbkowe, białe, żółte, różowe lub czerwone wyrastają z kątów młodych przyrostów. Roślina ta jest bardzo wrażliwa na nadmiar wilgoci, jej podłoże powinno więc być przepuszczalne, a donica koniecznie musi mieć otwory odpływowe i drenaż. W czasie sezonu mandewillę podlewa się obficie i systematycznie się ją zasila. Najczęściej zaleca się nawozić ją raz na 2 tygodnie nawozem płynnym, rozcieńczonym do połowy zalecanego stężęnia.

Zobacz więcej zdjęć

W basenie Morza Śródziemnego często spotkamy również rozmaryn. W naszych sklepach ogrodniczych dostępne są jego niewielkie sadzonki w dziale ziół. Tymczasem w cieplejszym klimacie dorasta on do całkiem sporych rozmiarów, bardziej przypominając rozłożysty krzew niż małą krzewinkę. W naszych ogrodach rozmaryn zwykle uprawiamy w doniczkach, które na zimę przenosimy do domu. Jego największą zaletą jest to, że pięknie pachnie oraz oczywiście to, że znajdzie swoje zastosowanie jako przyprawa w kuchni.

Przeczytaj również: Apteka w ogrodzie: Rozmaryn - właściwości, uprawa i wymagania


Fot. 123RF.com

Problemem polskiego klimatu w uprawie roślin śródziemnomorskich jest deszcz. Szkodzi on kwiatom, które po ulewach nie prezentują się ładnie i często opadają. Na szczęście szybko pojawiają się kolejne i możemy cieszyć się ich egzotycznym, wakacyjnym urokiem. Rośliny środziemnomorskie mogą być uprawiane na balkonach lub tarasach do jesieni. Gdy będą zapowiadane nocne przymrozki należy dla nich znaleźć miejsce zimowania, najlepiej w jasnym i chłodnym pomieszczeniu, a w ostateczności w mieszkaniu. W przyszłym roku znowu będziemy mogli z nich stworzyć egzotyczny zakątek.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.