Porady ogrodnicze

Kwiaty na tarasie. Jak je pielęgnować?

Odpowiednio udekorowany licznymi kwiatami, piękny i zadbany taras - to marzenie każdego, kto nie może pozwolić sobie, na schronienie w zielonych ścianach prywatnego ogrodu.
Kwiaty na tarasie. Jak je pielęgnować?
Na tarasach coraz częściej, obok wieloletnich roślin zimozielonych (głównie bukszpanu i iglaków), pojawiają się liczne rośliny sezonowe. Szczególnie w okresie wiosennym, popularność zyskały bratki, tulipany oraz żonkile. Latem ich miejsce zajmują petunie, pelargonie, margerytki i datury. Z kolei późną jesienią, na tarasach królują wrzosy i liczne odmiany kapusty ozdobnej.

TARASY NASZYCH UŻYTKOWNIKÓW

  

Od konkretnego gatunku zależy, jakim podłożem się posłużymy. Jednak, w większości przypadków powinno ono być przepuszczalne. Pojemniki należy ustawić na podstawkach, ewentualnie specjalnych stópkach. Umożliwiają one lepszą cyrkulację powietrza oraz odpływ nadmiernej ilości wody. Rośliny tarasowe preferują pojemniki „oddychające”, wykonane z terakoty. Pojemniki takie bardzo ładnie prezentują się zwłaszcza w towarzystwie ziół i roślin o pełnych kwiatach. Ich minusem jest to, że rośliny należy zdecydowanie częściej podlewać i zabezpieczać przed zimnem.


Taras to tak naprawdę mały gród, jednak zdecydowanie trudniejszy w utrzymaniu. Osoby, które często podróżują i rzadko bywają w domu, powinny pomyśleć o zatrudnieniu ogrodnika lub kogoś, kto pod ich nieobecność, zajmie się tarasową kolekcją. Możemy również pomyśleć o zamontowaniu systemu nawadniającego. 

Pamiętajmy, że rośliny kubłowe (czyli te rosnące w pojemnikach i donicach „kubłach”), wymagają częstszego podlewania, aniżeli rośliny ogrodowe. Możemy zastosować specjalną mieszankę podłoża z hydrożelem. Jest to substancja, która dłużej utrzymuje wilgoć. Zdecydowanie łatwiej pielęgnuje się rośliny, które posadzone są obok siebie. Dodatkowy plus, to zmniejszenie powierzchni parowania wody.

 
Na tarasach, usytułowanych od strony południowej, powinniśmy sadzić rośliny drobne o sztywnych liściach. Znoszą one bowiem dobrze, okresową suszę i silne nasłonecznienie. Polecam lawendę i rozmaryn, idealnie sprawdzą się również rośliny grube takie jak np. rozchodniki i rojniki. Na tarasy znajdujące się po stronie zachodniej w szczególności polecam odmianę choiny kanadyjskiej „Jeddeloh”. Godnym posadzenia jest również suchodrzew chiński, różaneczniki, hosty oraz azalie. 

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku roślin tarasowych, jest ich odpowiednie zabezpieczenie przed zimą. Rośliny należy przenieść z tarasu do cieplejszego pomieszczenia, najlepiej już pod koniec września. Pędy roślin należy również przyciąć na około 10 - 15 cm nad ziemią (wiosną wypuszczą nowe, zatem nie martwmy się zbytnim ogołoceniem rośliny). 
 
 
Zmniejszamy dawkę wody, podlewamy rzadko, najlepiej raz na miesiąc. Pamiętajmy, aby nie doprowadzić do takiego stanu, kiedy ziemia w pojemniku będzie całkiem przesuszona. Z końcem lutego, rośliny należy przesadzić do świeżego podłoża i przenieść do cieplejszego pomieszczenia. Najlepiej, żeby temperatura powietrza wynosiła około 15° C. W tym okresie rozpoczynamy również regularne podlewanie i nawożenie. Stosujmy połowę dawki zalecanej przez producenta. Nadwyżka nawozu możemy doprowadzić do spalenia rośliny. Na taras rośliny wynosimy około połowy maja, kiedy temperatura jest już wystarczająco wysoka i nie ma ryzyka, że nasze kwiaty zostaną uszkodzone przez poranne i nocne przymrozki. 

Szukasz pomysłu na aranżację tarasu
 
 
Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl 

Przeczytaj również:
 


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.