Porady ogrodnicze

Rozmnażanie róż. Sprawdź, jak i kiedy można rozmnażać róże - najlepsze i proste metody

Róże to jedne z najpiękniejszych kwiatów kwitnących w polskich ogrodach. Nie dziwi więc fakt, że wielu osobom zależy na tym, by zwiększyć ich liczebność w swoich ogrodach. Wyjaśniamy, jak rozmnożyć róże krok po kroku i kiedy jest na to nalepsza pora. 

Rozmnażanie róż. Sprawdź, jak i kiedy można rozmnażać róże - najlepsze i proste metody
Istnieje kilka sposobów rozmnażania róż. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Metody rozmnażania róż

Istnieje kilka metod rozmnażania róż. Można to zrobić poprzez m.in.:

  • wysianie nasion
  • podział, czyli pozyskanie zdrewniałych, półzdrewniałych lub zielonych pędów
  • ukorzenienie odkładów
  • szczepienie na pniu

Warto pamiętać, że samodzielne rozmnażanie róż nie należy do najłatwiejszych zadań. Jednak przy odrobinie cierpliwości i dobrych chęci wszystko może się udać. Poniżej wyjaśniamy, jak najprościej rozmnożyć róże krok po kroku.

Przeczytaj również: Kiedy najlepiej przycinać róże? Cięcie róż rabatowych, wielkokwiatowych, pnących i róż na pniu

Rozmnażanie róż - sadzonki

Najłatwiejsze metody rozmnażania róż przeznaczone dla amatorów ogrodnictwa to podział sadzonek (rozmnażanie z łodygi) i odkłady. W ten sposób można rozmnożyć większość gatunków róż.

  • Rozmnażanie róż z pędów zielnych

Największą szansę na rozmnożenie róży daje nam ukorzenienie sadzonek zielnych. Pobieramy je na wiosnę po wytworzeniu młodych pędów. Należy ściąć silny pęd pod skosem, około 1 cm nad najwyższym liściem i około 2-3 cm poniżej najniższego liścia. Pozostawiamy tylko dwa górne liście, a wszystkie pozostałe usuwamy. Pęd przeznaczony do ukorzenienia powinien mieć 10-15 cm. Końcówkę pędu zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy do doniczki z wilgotnym torfem i piaskiem. Sadzonki lepiej umieszczać bliżej ścianek doniczki niż jej środka.

Doniczki z sadzonkami przykrawamy folią lub słoikiem odstawiamy w ciepłym i jasnym miejscu. Co kilka dni należy sprawdzać, czy ziemia w donicy nie przeschła, a w razie potrzeby podlać sadzonki.

Rozpoznamy, że sadzonki się już ukorzeniły po tym, że ich pączki zaczną się rozwijać. Wtedy można je będzie już przesadzić do większych donic z ziemią przeznaczoną dla róż. Młode sadzonki są bardzo wrażliwe na mróz, dlatego zimą należy przenieść je do chłodnego pomieszczenia.

Źródło: Jak rozmnożyć róże przez sadzonki. Youtube.com. Kanał: Amator w Ogrodzie

  • Rozmnażanie róż z pędów półzdreniałych

Ta metoda polecana jest szczególnie w przypadku rozmnażania róż krzaczastych. Najlepiej wykonać ją jesienią. Sadzonki półzdrewniałe pobieramy z rośliny matczynej i ucinamy je pod skosem. Pęd powinien mieć około 20 cm długości i 0,5 cm szerokości. Należy usunąć z niego dolne liście, pąki i kwiaty.

Sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu, a następnie sadzimy w donicy, w której znajduje się wilgotny torf wymieszany z piaskiem. Po około miesiącu sadzonki powinny się już ukorzenić.

  • Rozmnażanie róż z pędów zdrewniałych

Sadzonki zdrewniałe można pobierać jesienią oraz wczesną wiosną. Pęd powinien mieć 25 cm długości. Należy usunąć z niego liście i wierzchołek. Podobnie jak w przypadku pędów półzdrewniałych i zielnych, trzeba zanurzyć go w ukorzeniaczu i umieścić w podłożu składającym się z piasku i torfu.

Co ciekawe, jednym ze sposobów na rozmnożenie sadzonek róż, jest wbicie ich do surowego ziemniaka! Dzięki temu sadzonka nie będzie tracić wilgoci. Wbite do ziemniaka sadzonki następnie sadzimy w ziemi i okrywamy folią.

Przeczytaj również: Uprawa róż w ogrodzie. Wymagania i sposoby pielęgnacji

Rozmnażanie róż z łodyg to jedna z najprostszych metod, która zwykle kończy się sukcesem. Fot. Pixabay

Rozmnażanie róż z odkładów

Róże możemy także rozmnażać poprzez odkłady. Ta metoda najczęściej wykorzystywana jest w przypadku rozmnażania róż pnących i wykonuje się ją w lecie. W przeciwieństwie do poprzedniej metody, pędów nie ucinamy, a przyginamy w kierunku ziemi i przysypujemy podłożem, tak by tylko wierzchołek wystawał ponad ziemię.

Pamiętajmy, by przygiąć zdrowy i długi pęd. Starajmy się zrobić to w sposób delikatny, by pęd nie złamał się podczas przeginania. Po upływie roku pęd można odkopać i odciąć od rośliny matczynej, ponieważ będzie on już ukorzeniony.

Przeczytaj również: Najpiękniejsze róże pnące do ogrodu i na taras. Te odmiany warto znać

Rozmnażanie róż z nasion

Najlepszą porą na rozmnażanie róż z nasion jest wczesna wiosna. Tę metodę stosuję się głównie w przypadku dzikiej róży i róży wielokwiatowej. Nasiona wysiewamy do wilgotnego podłoża piaszczysto-torfowego. Wcześniej jednak należy dokonać stratyfikacji, czyli wychłodzenia nasion np. w lodówce, co ma za zadanie pobudzić je do kiełkowania.

Nasiona zaczną kiełkować po około miesiącu, wtedy siewki pikujemy. W tym czasie należy dbać o wilgotność podłoża oraz zapewnić sadzonkom ciepłe i jasne stanowisko. Jesienią sadzonki wyciągamy z ziemi, wiążemy w niewielkie pęczki, dołujemy w piasku i w miejscu, w którym temperatura nie spada poniżej zera. Wiosną kolejnego roku można będzie posadzić je do gruntu.

Szczepienie róż na pniu pozwala uzyskać roślinę dekoracyjną i odporną na warunki atmoferyczne. Fot. 123RF/PICSEL

Szczepienie róż na pniu

Szczepienie róż przez okluzję polega na założeniu pąka (oczka) szlachetnej odmiany róży na podkładce - najczęściej na pniu dzikiej róży. W ten sposób, łącząc cechy tych dwóch gatunków, otrzymujemy dekoracyjną, a jednocześnie odporną na mróz i szkodniki mieszankę.

Oczka pobieramy specjalnym nożem ze środkowej części pędu róży szlachetnej. Następnie na podkładce robimy nacięcie w kształcie litery T. W nacięcie delikatnie wsuwamy oczko, dociskamy do podkładki i obwiązujemy folią. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić w drugiej połowie lipca. Po przyjęciu się oczka należy poluźnić folię. Jeśli cały zabieg przebiegł pomyślnie, to za rok na wiosnę róża wypuści nowy pęd, a latem zakwitnie.

Pamiętajmy jednak, że szczepienie róż na pniu to skomplikowany zabieg, którego podejmują się profesjonaliści i doświadczeni ogrodnicy. Znacznie łatwiejsze jest rozmnożenie róży z pędów czy odkładów, dlatego zwłaszcza te metody polecamy początkującym.

Przeczytaj również:

12 najpiękniejszych odmian hortensji ogrodowej. Przewodnik po zasadach uprawy hortensji

Czas przyciąć hortensje, ale nie wszystkie! Jak przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe i krzewiaste?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.