Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Mączka bazaltowa – zastosowanie w ogrodzie

Mączka bazaltowa to produkt o wszechstronnych zastosowaniach. Sprawdzi się jako nawóz dostarczający glebie cennych składników pokarmowych czy dodatek do hummusu lub kompostu. Bywa używana jako środek ochrony roślin oraz zaprawa dla nasion i cebulek kwiatów. Czym jest mączka bazaltowa i jak stosować ją w ogrodzie? 

Mączka bazaltowa – zastosowanie w ogrodzie
fot. 123RF/PICSEL

Mączka bazaltowa — skład 

Mączka bazaltowa powstaje ze zmielenia bazaltu – zasadowej skały wulkanicznej. Jej skład różni się w zależności od miejsca wydobycia surowca, jednak przeważnie znajduje się w niej spora ilość krzemionki (45-50%), tlenek glinu (10-20%), tlenek żelaza (5-10%) oraz mikro- i makroelementy takie jak magnez, wapń, sód, potas, fosfor, bor, siarka, cynk i wiele innych.

Czy mączka bazaltowa jest szkodliwa?

Ze względu na naturalne pochodzenie i skład, mączkę można używać w ogrodach naturalnych i uprawach ekologicznych. Jest niegroźna dla roślin czy zwierząt oraz nie wymaga zachowania karencji jak w przypadku innych nawozów, czy środków ochrony roślin. 

Mączka bazaltowa na trawnik

Maczka ma zasadowy odczyn (powyżej 7pH), działa więc na glebę lekko odkwaszająco. Nie nadaje się do stosowania pod roślinami kwasolubnymi: wrzosami, hortensjami, rododendronami czy borówką amerykańską. Warto natomiast podsypać nią trawnik porośnięty mchem, tak aby zalkalizować zbyt kwaśną ziemię. Mech na trawniku – jak się go pozbyć? Przeczytaj! Pyłem bazaltowym zastępuje się również piasek potrzebny do wykonania piaskowania trawnika na nieprzepuszczalnych glebach.

Mączka bazaltowa — właściwości 

Z wyglądu mączka bazaltowa przypomina cement: jest pylista, szara i ciężka. Taka forma sprawia jednak, że jest stosunkowo łatwa w użyciu, wystarczy rozsypać ją na ziemię wokół roślin. Dzięki właściwości absorbowania wody, gleba pokryta pyłem bazaltowym dłużej utrzymuje wilgoć.

Mączka bazaltowa — kiedy stosować? 

Preparat ze skały bazaltowej ma wiele zastosowań i jest dość uniwersalny. Można używać go do odżywiania roślin ozdobnych i uprawnych, krzewów, drzew, a nawet do zieleni doniczkowej. Co do zasady w samodzielnym stosowaniu nie da się przedawkować nawozu tego typu, ponieważ powoli uwalnia składniki do gleby. Mączkę bazaltową można stosować cały rok. Nie zawiera azotu, który pobudza rośliny do wzrostu, co oznacza, że warto po nią sięgać szczególnie jesienią, w celu wzmocnienia roślin i przygotowania ich do zimy. Kluczową rolę odgrywa tutaj krzemionka, która wzmacnia pędy i liście, a także uodparnia rośliny na choroby. W celu dostarczenia roślinom krzemu wielu ogrodników używa również gnojówki ze skrzypu polnego.

Jak stosować mączkę bazaltową?

Naturalny preparat ze skały wulkanicznej nie tylko dostarcza glebie ważnych składników odżywczych, ale również wpływa na polepszenie jej struktury i parametrów, co jest istotne w przypadku piaszczystych, lekkich podłoży.  Co ciekawe, stosowanie mączki bazaltowej może poprawić smak roślin jadalnych. Jak stosować mączkę bazaltową?

Mączka bazaltowa — dawkowanie

Pierwsze zastosowanie na mało urodzajnych glebach: ok. 1,5 – 3 kg na 10 mkw.  Mączkę łączy się z wierzchnią warstwą ziemi przed wysiewem i nasadzeniami roślin. W przypadku bardzo ubogiego podłoża dawkę można podwoić do 3 – 6 kg na 10 mkw. Mączkę bazaltową warto mieszać z ziemią, którą zasypuje się dołki przygotowane pod nasadzenia drzew i krzewów owocowych.

Na żyznym podłożu zalecane dawkowanie to 2-3 kg na 100 mkw. Rosnące już rośliny wystarczy podsypać warstwą pyłu, a ziemię wokół wzruszyć grabiami. W uprawie domowej do jednej doniczki dodaje się ok. łyżki mączki.

Dla roślin owocujących na plantacjach sadowniczej aplikuje się nawet 10-15 kg na 100 mkw. 

Mączka bazaltowa — zastosowanie w ogrodzie

Dodatek do kompostu

Zmielona skała bazaltowa dobrze uzupełnia inne naturalne nawozy: kompost, hummus, obornik, gnojówki. Wzbogaca je o dodatkowe składniki mineralne i wspiera mikroorganizmy będące ważną częścią tych odżywek. Mączka dodana do kompostu neutralizuje jego zapach, napowietrza go i przyśpiesza proces rozkładu materii. Zalecane dawkowanie to ok: 5-6 kg na 100 kg kompostu oraz 2 łyżki stołowe na 10 l gnojówek. Poznaj przepisy na domowe opryski i gnojówki.

Mączka bazaltowa na mszyce

Co ciekawe mączka bazaltowa sprawdzi się jako naturalny środek na mszyce. Opyla się nią wierzchołki zaatakowanych roślin. Pył zatyka kanaliki powietrzne szkodników, przez co duszą się one i obumierają. Warto stosować ją w godzinach porannych, kiedy na roślinach utrzymuje się rosa. W czasie największej aktywności mszyc zabieg opylania należy przeprowadzać nawet raz w tygodniu. Jeśli poszukujesz innych porad, jak zwalczać mszyce – kliknij tutaj!

Mączka bazaltowa na ślimaki

Kolejnym szkodnikiem, z którym rozprawi się mączka bazaltowa, są ślimaki. Pył z bazaltu to bariera mechaniczna: wysypuje się go wokół roślin najbardziej narażonych na obgryzanie przez żarłoczne mięczaki. Proszek oblepia i rani ich ciała oraz utrudnia poruszanie się. W podobny sposób wykorzystuje się żwir, skorupki jaj czy łupiny orzecha. 

Przeczytaj: Co na ćmę bukszpanową? Tak odratujesz zniszczone krzewy

Mączka bazaltowa – choroby grzybowe

Deszczowa pogoda sprzyja rozwojowi chorób grzybowych na roślinach ozdobnych i uprawnych, szczególnie pomidorach. Aby wzmocnić i uodpornić nasze uprawy na infekcje takie jak: mączniak prawdziwy lub rzekomy, zaraza ziemniaczana czy szara pleśń, można zastosować mączkę bazaltową, która obfituje w dobroczynną krzemionkę. Wystarczy opylić ją na roślinach. Na 100 mkw należy użyć 1-2 kg miału. Mączka bazaltowa dobrze wpływa na róże, wrażliwe na mączniaka oraz czarną plamistości liści

Zaprawianie nasion a mączka bazaltowa 

Zaprawianie nasion, cebul, kłączy i korzeni to zabieg mający na celu ograniczenie rozwóju chorób i działania szkodników jeszcze przed wysiewem upraw. To jedna z najtańszych, skutecznych i bardzo prostych metod ochrony roślin, gwarantująca, że siewki lepiej wschodzą i nie obumierają na skutek działania szkodliwych patogenów. Przed wysiewem nasiona lub cebulki obtacza się w mączce bazaltowej i trzyma w takiej postaci przez kilka dni. W ten sposób warto zaprawić m.in. nasiona ogórka, papryki czy pomidora. 

Mączka bazaltowa – gdzie kupić

Mączkę bazaltową można kupić w dużych centrach budowlano-ogrodniczych oraz przez internet: w sklepach ogrodniczych i na platformach sprzedażowych. Występuje w wielu pojemnościach i formach. Poza pyłem można nabyć także mączkę bazaltową granulowaną.

Mączka bazaltowa – cena

W zależności od pojemności, za mączkę zapłacimy już od 10 zł (za 3 kg) przez ok. 30 zł za 30 kg. Tona mączki bazaltowej kosztuje ok. 800 zł. 

Redakcja Deccoria.pl 

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.