Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Mało znana naturalna odżywka na wzmocnienie pomidorów. Regularne stosowanie chroni sadzonki

Domowe sposoby na wzmocnienie roślin są uwielbiane przez ogrodników. Nie tylko dostarczają glebie potrzebnych substancji i składników odżywczych, ale również są tanie i długo działają. Z tego powodu przedstawiamy kolejny, zapomniany sposób na wzmocnienie roślin na działce. Podziękują ci za niego szczególnie pomidory.

Mało znana naturalna odżywka na wzmocnienie pomidorów. Regularne stosowanie chroni sadzonki
Pomidory to rośliny, które potrzebują regularnego dokarmiania. Czym najlepiej je nawozić? Fot. ozii45/123RF.com

Spis treści: 

Własnoręcznie wyhodowane pomidory to chluba wielu ogrodów. Nasz klimat często zapewnia im niewystarczającą ilość światła oraz zbyt niskie temperatury. Z tego powodu warto wzmacniać je na różne sposoby. Przedstawiamy jeden z najlepszych składników, który po dodaniu do gleby będzie dokarmiał rośliny przez długi czas.

Co to jest mączka rybna?

Mączka rybna to cenny składnik w ogrodzie. Jest skutkiem ubocznym przetwórstwa rybnego. Najczęściej występuje w postaci brązowego drobnego proszku albo mąki. Otrzymywana jest poprzez gotowanie i suszenie surowca rybnego w wysokiej temperaturze. Dzięki temu pozbawiona jest wszystkich szkodliwych mikroorganizmów, które mogłyby wpłynąć na rośliny. Jeśli mączka pozyskiwana jest z tłustych ryb, najpierw surowiec jest wyciskany, aby wydobyć z niego większość oleju rybnego. Na samym końcu ryby są drobno mielone.

Mączka rybna może być stworzona z każdego rodzaju owoców morza. Najczęściej można spotkać się z proszkiem ze śledzia albo szprota, czyli ryb spotykanych w Morzu Bałtyckim. Jedną tonę produktu można uzyskać z ok. pięciu ton ryb.

Przeczytaj również: Jak chronić pomidory przed zimnem? Proste patenty na przetrwanie sadzonek

Mączka rybna do pomidorów – zalety

Mączka rybna ma szerokie zastosowanie, a doskonale wiedzą o niej hodowcy, ponieważ zwykle dodawana jest jako suplement białkowy do pasz. Nie należy jednak zapominać o jej użyteczności w ogrodzie. Podobnie jak mączka kostna ma świetny wpływ na glebę. Dodana do ziemi w ogrodzie zwiększa jej przepuszczalność, poprawia strukturę i zapewnia korzeniom roślin ułatwiony odstęp do składników odżywczych. Zwiększa jej zdolność do zatrzymywania wody oraz pozytywnie wpływa na aktywność mikrobiologiczną.

W jej składzie znajdziemy mnóstwo fosforu i azotu, czyli składników, które są bardzo przydatne roślinom podczas okresu wegetacyjnego. Mączka rybna stymuluje rośliny do wzrostu i owocowania, a także poprawia ich zdrowie.

Mączkę rybną można stosować już w trakcie sadzenia pomidorów, a potem nawozić je w trakcie wegetacji. Fot. janadjana/123RF.com

Mączka rybna sprawdzi się szczególnie w przypadku pomidorów. Dzięki niej rośliny będą bardziej odporne stres środowiskowy, który może się pojawić w wyniku suszy, chorób albo niedoborów składników odżywczych. Pomoże również w owocowaniu, które stanie się bardziej obfite oraz regularne. Może nawet wpłynąć na same owoce. Dzięki dodatkowemu zastrzykowi mikroelementów pomidory będą tworzyć bardziej soczyste owoce o wyrazistym smaku i cieńszej skórce.

To skoncentrowany nawóz, którego cena jest zaskakująco niska. Worek o wadze kilku kilogramów powinien spokojnie wystarczyć nam na cały sezon. Jest również ekologiczny i pozwala na recykling odpadów powstałych przez rybołówstwo. Z tego powodu spodoba się szczególnie osobom, które chcą zadbać o środowisko.

Nie należy obawiać się zapachu mączki rybnej. Rzeczywiście sam proszek może mocno pachnieć. Jednak po zmieszaniu z glebą jest on niewyczuwalny.  

Przeczytaj również: Gnojówka z czosnku do podlewania pomidorów. Działa jak ochronna tarcza przed chorobami

Jak stosować mączkę rybną do pomidorów?

Zastosowanie mączki rybnej w ogrodzie jest niezwykle proste i polega w zasadzie na wymieszaniu produktu z ziemią.

Można stosować ją przed sadzeniem – do dołka, w którym umieścimy roślinę, wystarczy wsypać łyżkę nawozu i delikatnie wymieszać go z ziemią. Takie podłoże będzie idealne dla delikatnych, młodych korzeni rośliny, które będą miały ułatwiony rozwój oraz lepszy dostęp do składników odżywczych.

Mączka rybna będzie działać również na rośliny, które są już w ziemi. W trakcie uprawy wystarczy rozsypać ją naokoło wybranych roślin i lekko przemieszać ją z wierzchnią warstwą gleby. Następnie należy obficie podlać roślinę. Warto jedynie uważać na to, aby mączka rybna nie miała bezpośredniego kontaktu z łodygą.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Siew i sadzenie cukinii do gruntu. Wybierz najlepiej owocujące odmiany

Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały? Dorzuć do dołka, a piękniej zakwitną

8 długowiecznych bylin, które wspaniale kwitną. Posadź, by latami upiększały ogród

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.