Porady ogrodnicze

Michałki - jesienne kwiaty do ogrodu

Michałki to potoczna nazwa kwiatów astrów bylinowych, będących jednymi z najbardziej rozpoznawalnych roślin w okresie jesieni. Astry te, obsypane gwiaździstymi kwiatami nawet podczas pierwszych przymrozków, stanowią wyjątkowo barwną ozdobę rabat, ogródków skalnych oraz tarasów. Dowiedz się, jakie mają wymagania i ożyw nimi swój jesienny ogród. 

Michałki - jesienne kwiaty do ogrodu
Astry (michałki) kwitną nawet późną jesienią. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Michałki – jesienne kwiaty z rodzaju astrów 

Michałki to zwyczajowa nazwa kwiatów astrów bylinowych, które pojawiają się jesienią (pod koniec sierpnia lub we wrześniu, na św. Michała) i zdobią ogród nawet do połowy listopada. Astry są przedstawicielami rodziny astrowatych (Asteraceae) i należą do bylin wieloletnich, które zasadzone raz, kwitną przez wiele lat. Rodzaj ten obejmuje aktualnie około 250 gatunków roślin. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa ἀστέρı (astéri), które oznacza gwiazdę i odnosi się do kształtu koszyczka kwiatowego astrów — przypominającego właśnie ją.  

Rośliny te rosną naturalnie w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej. W Polsce można spotkać kilka dziko rosnących gatunków, w tym zawleczone i zadomowione. Należą do nich np. aster alpejski, aster gawędka, aster solny czy aster nowoangielski. W zależności od gatunku i odmiany, mogą dorastać od 20 do nawet 250 cm wysokości i kwitną obficie wiosną, latem lub jesienią. Z jednego pędu może wyrastać nawet kilkanaście kwiatów! Koszyczki kwiatowe składają się z dwóch rodzajów kwiatów — wewnętrznych rurkowatych (żółte) oraz zewnętrznych języczkowych. Ich kwiaty zewnętrzne mogą przybierać najróżniejsze kolory. Spotkać można m.in. fioletowe, niebieskie, purpurowe, białe, bordowe, różowe lub czerwone.  

Kwiaty te wspierają bioróżnorodność ekosystemów roślinnych – przyciągają nie tylko nasz wzrok, ale też i liczne trzmiele, pszczoły oraz motyle. Podczas omawiania rodzaju astrów nie można zapomnieć o tym, iż aktualnie zaliczane do niego są gatunki tzw. “starego świata”, jak np. aster gawędka (Aster amellus), a już np. astry amerykańskie zostały zaklasyfikowane do innych rodzajów (Symphyotrichum). Mimo to nadal używa się wobec nich potocznej nazwy “astry”. 

Może zainteresuje cię artykuł: TOP 7 roślin kwitnących w listopadzie. Dzięki nim w ogrodzie wciąż będzie kolorowo

Michałki pięknie wyglądają w jesiennych kompozycjach. Fot. pixabay.com

Kwiaty michałki – opis gatunków 

Spośród bylinowych astrów, które zakwitają jesienią, w polskich ogrodach królują trzy gatunki: 

  • aster krzaczasty (Symphyotrichum dumosum, dawniej Aster dumosus) – ozdobny gatunek pochodzący z Ameryki Północnej. Charakteryzuje się szybkim wzrostem i osiąga zwykle od 20 do 40 cm wysokości, choć pojawiła się też nowa odmiana dorastająca nawet do 90 cm ('Golden Sunshine'). Jego liście są ciemnozielone i podłużnie lancetowate. Od sierpnia do października tworzy piękne i gęste dywany kwiatów o żółtym środku. Ma mnóstwo kolorystycznie atrakcyjnych odmian. Niebieskie kwiaty znajdziemy np. u 'Blaue lagune', 'Blue star', 'Lady in blue', białe u 'Apollo'czy 'Schneekissen'', różowe u ‘Prof. Anton Kippenberg’, żółte u 'Golden Sunshine', natomiast purpurowe u 'Jenny'.
     
  • aster nowobelgijski (Symphyotrichum novi-belgii, daw. Aster novi-belgii) – dostojna roślina ozdobna, która do Polski trafiła z Ameryki Północnej w połowie XVIII w. Jest uważany nie tylko za roślinę uprawianą w ogrodach, ale również za gatunek inwazyjny. Dlaczego? Wraz  
    z wiatrem rozsiewa się na ogromne odległości i cechuje się dużymi zdolnościami konkurencyjnymi wobec gatunków rodzimych. Upodobał sobie zwłaszcza doliny rzeczne  
    i obszary zurbanizowane. Aster nowobelgijski osiąga wzrost od 80 do 160 cm. Posiada różnokształtne i gładkie liście. Jego kwiaty pojawiają się w sierpniu i utrzymują aż do listopada. Koszyczki mają 4 cm średnicy i zebrane są w kopulaste wiechy. Kwiaty charakteryzują się naprawdę intensywnymi kolorami! Głównie jest to biel ('White Ladies'), fiolet ('Schöne von Dietlikon'), róż ('Fellowship'), karmin ('Karminkuppel'), błękit ('Blaue Nachhut') i granat ('Dauerblau').
     
  • aster nowoangielski (Symphyotrichum novae-angliae, daw. Aster novae-angliae) – zwany jest również astrem amerykańskim. Podobnie do astra nowobelgijskiego, ten także pochodzi z Ameryki Północnej i zadomowił się w naszym kraju nie tylko jako roślina ozdobna. Wzrasta nawet do 180 cm wysokości. Jego liście charakteryzują się wąskolancetowatym kształtem  
    i chropowatą fakturą. Duże i ciężkie koszyczki kwiatowe okrywają roślinę od września do października. W zależności od odmiany, kwiaty przybierają barwę łososiową ('Alma Pötschke'), różową ('Harrington Pink') białą ('Herbstschnee') bądź rubinową ('Rubinschatz'). Istnieją również odmiany o różnych odcieniach fioletu, np. 'Barr’s Blue' czy 'Treasure'. 

Nie są to jednak jedyne gatunki, które można podziwiać w tym czasie. Oprócz nich, jesienią obsypują się kwiatami także aster wrzosolistny (Aster ericoides) oraz aster gładki (Symphyotrichum laevis). Ten pierwszy cechuje się iglastymi liśćmi oraz małymi, bardzo dekoracyjnymi kwiatami w pastelowych kolorach. Przykładowymi jego odmianami są liliowy 'Erlkönig' czy biały 'Schneetanne'. Z kolei aster gładki to głównie dzika i niedoceniana bylina, rzadko spotykana w przydomowych aranżacjach. 

Michałki – uprawa 

Te urocze i jesienne kwiaty nie nastręczają trudności w uprawie. Dobrze jest wybrać dla nich słoneczne lub półcieniste stanowisko, osłonięte od wiatru. Doskonale czują się w żyznych i dobrze przepuszczalnych glebach, bogatych w próchnicę i cechujących się odczynem pH 5,5-6,5. Jeśli ziemia jest gliniasta, warto ją przekopać z kompostem lub obornikiem. Sadzonki wysokich astrów powinny być wsadzane wiosną, w kwietniu i maju. Michałki lubią swobodę, dlatego nie sadź ich zbyt ciasno. Optymalna rozstawa dla astrów wysokich wynosi 80 x 80 cm, średniowysokich 50 x 50 cm, a niskich 20 x 20 cm. Wyższe odmiany astrów można również podeprzeć, co uchroni je przed deformacją pod ciężarem kwiatów. 

Pielęgnacja jesiennych astrów 

Kiedy już zawitają w naszym ogrodzie lub donicy, trzeba pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Źle znoszą brak wody i bardzo szybko tracą wtedy dolne liście. Równie ważna jak częstotliwość jest także technika podlewania. Zaleca się, aby woda podawana była doglebowo, z unikaniem zwilżania liści. Powodem jest ich podatność na choroby grzybowe, a zbyt duża wilgotność stanowi doskonałe warunki do ich rozwoju. Nie można zapomnieć również o zasilaniu gleby organicznymi lub wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi, zwłaszcza w pierwszej połowie wegetacji. Byliny te zimują w gruncie, ale nie trzeba ich chronić przed ujemnymi temperaturami, gdyż niestraszne są im mrozy i przymrozki. Co kilka lat (najlepiej co 3-4, a najpóźniej po siedmiu latach), należy je odmładzać, czyli przesadzać. Ważną czynnością w ich pielęgnacji jest też przycinanie, które zapobiegnie samowysiewowi. Zagrożeniem dla jesiennych astrów są mszyce, ślimaki oraz mączniak prawdziwy. 

Przeczytaj także: Astry w ogrodzie. Jak je pielęgnować?

Michałki można z powodzeniem łączyć z innymi kwiatami na rabatach. Fot. 123RF/PICSEL

Michałki – ogrodowe aranżacje 

Michałki dobrze komponują się z innymi roślinami, np. wrzosami, trawami ozdobnymi (np. trzęślicą trzcinowatą, miskantem chińskim), nawłocią, rudbekią błyskotliwą czy słonecznikiem szorstkim. Idealnie pasują do donic, wielopoziomowych kompozycji, rabat i obwódek. Choć nie nadają się na bukiety, ponieważ ich kwiaty bardzo szybko zamykają się po ścięciu pędu, to można cieszyć się bardzo atrakcyjnym wyglądem swojego ogrodu, skalniaka lub tarasu. 

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.