Porady ogrodnicze

Nawożenie borówki amerykańskiej. Przestrzegasz tych trzech kluczowych terminów?

Nawożenie borówki amerykańskiej to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który ma ogromny wpływ na prawidłowy wzrost i owocowanie krzewu. Tylko właściwie odżywione rośliny będą dawać zdrowy, obfity plon także w warunkach przydomowego ogrodu. Wybierając sposób nawożenia borówki amerykańskiej, należy uwzględnić jej wymagania pokarmowe, gdyż jest ona wrażliwa zarówno na małą, jak i zbyt dużą ilość składników pokarmowych w gruncie. Sprawdź, jak i czym nawozić borówkę amerykańską.

Pierwsze nawożenie borówki amerykańskiej powinno nastąpić około marca, po przekwitnieniu krzewów Fit. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Spis treści:

Nawożenie borówki amerykańskiej – dlaczego jest tak ważne?

Borówka amerykańska ma specyficzne wymagania glebowe, które są odmienne od pozostałych roślin sadowniczych, gdyż jest kwaśnolubna. Ziemia stosowana pod uprawę krzewu powinna być użyźniona i wzbogacona o niezbędne do wzrostu rośliny dodatki. Nawożenie borówki amerykańskiej zapewni nie tylko bogatszą strukturę ziemi, lecz także skuteczniejsze wchłanianie pierwiastków niezbędnych do prawidłowego wzrostu i owocowania krzewu.

Niestety, borówkę amerykańską można łatwo przenawozić. Dlatego stosując zasilacze, trzeba zawsze przestrzegać zaleceń producenta i odpowiedniego dawkowania, ponieważ przenawożenie jest szkodliwe dla krzewów.   

Czym nawozić borówkę amerykańską?

Czego potrzebuje borówka amerykańska? Uprawa krzewu wymaga w szczególności odpowiedniej ilości azotu, który pozwala na intensywny wzrost pędów oraz rozwój kwiatostanów i owoców. Pierwiastek ten występuje zazwyczaj w postaci siarczanu amonu oraz saletry amonowej. Niedobór tego składnika skutkuje zahamowaniem wzrostu krzewu oraz zmniejszeniem wielkości liści i owoców. Z kolei nadmiar azotu może spowodować większą wrażliwość na mrozy, zbyt duży przyrost pędów, a także zwiększoną podatność na wiele chorób borówki amerykańskiej.  

Równie istotnymi makroelementami w uprawie krzewu są potas i fosfor. Te pierwiastki sprzyjają prawidłowemu rozwojowi korzeni oraz gwarantują wysokie walory smakowe owoców. Przy niedoborze nawożenia potasem liście borówki amerykańskiej zaczynają brązowieć, zwijają się do środka, a młode pędy zamierają. Właśnie dlatego ważne jest, by zasilanie tych krzewów przeprowadzane było w sposób prawidłowy.    

Oprócz podstawowych składników, w uprawie borówki amerykańskiej niezbędne są również takie pierwiastki jak: żelazo, miedź, bor, cynk, mangan i molibden. Ponadto do nawożenia krzewów mogą być wykorzystywane również kwasy, które stanowią dodatkowe źródło azotu (kwas azotowy) oraz fosforu (kwas fosforowy).

 Nawożenie borówki amerykańskiej wiosną należy wykonywać przy pomocy preparatów bogatych w azot Fot. 123RF/PICSEL

Kiedy nawozić borówkę amerykańską?

Kluczowe są terminy nawożenia borówki amerykańskiej. Dokarmianie rośliny powinno odbywać się wiosną i jesienią. Warto jednak pamiętać, że wiosną podaje się jej inne nawozy, niż te, które dostarczane są na jesień.  

  • Wiosenne nawożenie borówki amerykańskiej przeprowadza się z użyciem preparatów azotowych. Zasilanie krzewów należy wykonać trzy razy:
  • po zakończeniu kwitnienia (marzec)
  • na początku czerwca
  • na przełomie czerwca i lipca (po zakończeniu fazy najsilniejszego wzrostu owoców)
  • Jesienne nawożenie borówki amerykańskiej powinno być przeprowadzone wczesną jesienią, na przełomie września i października. Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do zasilania wiosennego, po okresie wegetacyjnym należy unikać preparatów zawierających azot. Najlepiej sprawdzą się nawozy zawierające potas i fosfor. Te składniki pomogą zabezpieczyć roślinę przed mniej korzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz wzmocnić borówkę amerykańską przed okresem jesienno-zimowym. Niekiedy do nawożenia krzewów stosuje się też dawki magnezu, np. w formie siarczanów.    

Jak nawozić borówkę amerykańską? Jakich błędów unikać?

W uprawie borówki amerykańskiej podstawowym sposobem dostarczania składników jest nawożenie posypowe. Preparat powinien być rozsypany bezpośrednio pod krzak, w obrębie strefy korzeniowej. Zasilanie krzewu powinno być przeprowadzane w bezdeszczowy dzień. Po nawożeniu borówkę amerykańską należy podlać, aby nawóz dotarł do płytkiego systemu korzeniowego. Czasami stosowane są również nawozy dolistne, zwłaszcza w przypadku niedoboru potasu.

Warto również zaznaczyć, że przy uprawie krzewu należy unikać stosowania nawozów organicznych w postaci kompostu czy obornika, które charakteryzują się wysokim, zasadowym odczynem pH, nietolerowanym przez borówkę amerykańską. Takie nawożenie może przynieść niepożądane skutki w postaci wzmożonego wzrostu chwastów.   

Jakich błędów przy nawożeniu borówki amerykańskiej należy unikać? Najczęstsze błędy to m.in.:

  • nieterminowane zastosowanie nawozu wiosennego
  • stosowanie zbyt dużych dawek nawozów
  • używanie nawozów, które zmieniają odczyn pH gleby
  • za małe dawki nawozu

 Nawożenie borówki amerykańskiej nawozami potasowymi, fosforowymi oraz magnezowymi powinno być zastosowane jesienią Fot. 123RF/PICSEL

Nawożenie borówki amerykańskiej nawozami naturalnymi

Nawożenie krzewu borówkowego nawozami naturalnymi nie jest łatwe, ponieważ prawie wszystkie gnojówki mają odczyn zasadowy. Z kolei borówki wymagają gleb bardzo kwaśnych o odczynie pH 3,8-4,8. Zbyt wysoki odczyn gleby może doprowadzić do żółknięcia, a nawet zamierania rośliny.

Borówki amerykańskie można nawozić nawozami naturalnymi, ale trzeba to robić bardzo ostrożnie. Najlepsza jest gnojówka z mniszka lekarskiego z kwiatkami, gdyż jest lekko kwaśna. Niestety, sezon na tę roślinę jest dość krótki (przełom kwietnia i maja). Gnojówkę należy stosować w rozcięciu 1 do 10 (1 część gnojówki na 10 części wody). Warto również pamiętać, że roztwór z samych liści mniszka lekarskiego ma wyższy odczyn. Można również zastosować nawóz wolno działający, podobny w składzie do nawozu do iglaków. Natomiast dla borówki amerykańskiej należy znacznie zmniejszyć dawkę preparatu.

Ponadto krzewy borówkowe warto również ściółkować, szczególnie na zimę. Taki zabieg zapewnia roślinom właściwy odczyn pH, próchnicę i wilgotność, a także chroni przed chwastami. Do ściółkowania borówek amerykańskich świetnie nadaje się kora drzew iglastych (np. sosnowych), szyszki, igliwie oraz trociny. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nawożenie borówki amerykańskiej. Przestrzegasz tych trzech kluczowych terminów?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.