Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nawożenie lilii pod koniec lata. To ważny zabieg na kwitnienie

Ich rozłożyste kwiaty pachną tak, że dech zapiera, a energetyzujące kolory sprawiają, że ogród przez cały sezon zdaje się tętnić życiem. Lilie to według mnie najwspanialsze kwiaty, szczególnie te drzewiaste, rabatowe giganty, pozwalają na tworzenie niewiarygodnych kompozycji. Jednak posadzenie lilii to dopiero początek, konieczne jest ich regularne dokarmianie, bo, aby naprawdę urzekały wyglądem i zapachem, muszą zaspokoić głód. Kiedy nawozić lilie? Odpowiedź niejednego zaskoczy.

Nawożenie lilii pod koniec lata. To ważny zabieg na kwitnienie
Rozpoczęłam niedawno nawożenie lilii. Pod koniec lata to ważny zabieg na kwitnienie, zmiana proporcji składników pozwala zasilić roślinę zgodnie z jej rzeczywistymi potrzebami. Fot. willyseto/CanvaPro

Spis treści:

Kiedy nawozić lilie?

Wśród barwnych lilii o orientalnym kształcie, bajowych kolorach i hipnotyzujących zapachach można zaleźć dziesiątki odmian, które doskonale wkomponują się w ogrodową aranżację. Jeśli tylko odrobinę się postarasz, lilie na rabacie mogą się nie powtórzyć, a powstała kompozycja będzie jedyną w swoim rodzaju. 

W moim przydomowym kwietniku rosną lilie azjatyckie, trąbkowe, orientalne i tygrysie. Kwitną falami, pokazując kolejno kolorowe kwiaty. Są ich dziesiątki, ale tylko dlatego, że wreszcie zadbałam o odpowiednie nawożenie. To kiedy nawozić lilie i jakie odżywki im podawać wyjaśniła mi znajoma ogrodniczka. Podstawą efektywności tego zabiegu okazała się... regularność. 

Dla osiągnięcia katalogowego kwitnienia należy dokarmiać lilie przez cały sezon wegetacyjny, pilnując, aby zarówno dawki składników odżywczych, jak i sposób ich podania były właściwe.

lilie w ogrodzie W pełnym rozkwicie lilie prezentują się naprawdę oryginalnie, wiele odmian wprowadza do ogrodu orientalną nutę. Aby je wspomóc w wypuszczeniu licznych kwiatów, musisz regularnie podawać nawóz – latem bez tego ani rusz. Fot. barbaella58/deccoria.pl

Wysokie zapotrzebowanie pokarmowe tych roślin pozwala zaspokoić tylko regularne nawożenie, rozpoczęte wiosną i trwające aż do jesieni. Zarówno okazy uprawiane na rabatach, jak i w doniczkach tego potrzebują, dlatego wszystkim odmianom podaję wysokiej jakości odżywkę według sumiennie rozpisanego harmonogramu tak, by cenne składniki trafiały do podłoża co 10-12 dni.

Przeczytaj również: Dlaczego lilie nie chcą kwitnąć, mają żółte liście i usychają. Pielęgnacja lilii w ogrodzie

Nawożenie lilii pod koniec lata – ważny zabieg na kwitnienie

Najlepszy start dla roślin kwitnących po ich posadzeniu zapewnia dobra ziemia. Jednak w przypadku gatunków tak łakomych, jak lilie, szybko traci ona swoje bogate zasoby i wymaga dodatkowego wzbogacenia. Ważne jest podawanie odpowiednich składników we właściwym terminie, dlatego, jeśli chcesz, aby twoje kwiaty okazale zakwitły, trzymaj się poniższej rozpiski: 

  • nawożenie wiosenne – na wczesnym etapie rozwoju roślin (do połowy wiosny) konieczne jest podawanie im nawozów wieloskładnikowych, w których wartości azotu, fosforu i potasu są równe, dlatego ogrodnicy zalecają produkty opisane np. 10-10-10 o płynnej, łatwo przyswajalnej formule, podawane w 2-tygodniowych odstępach;

  • nawożenie letnie – na późniejszym etapie wzrostu, gdy zbliża się pora intensywnego kwitnienia lilii, należy sięgnąć po nawóz bogaty w fosfor i potas (np. o wartościach 3-5-5), który jednocześnie przygotuje rośliny do jesiennego przejścia w stan spoczynku. 

Jaki nawóz dla lilii jest najlepszy? Co do tego, ogrodnicy są zgodni – najbardziej naturalny i płynny, by pozwolił na maksymalne wykorzystanie podanych w nim składników. Jednak nawożenie lilii pod koniec lata, ważny zabieg na kwitnienie, należy w pewnym momencie przerwać. Warto zrobić to pod koniec września, aby rośliny zdążyły przygotować się na zimę. Silne i właściwie odżywiane lilie, przycięte i bezpiecznie przechowywane przejdą w stan spoczynku, by w kolejnym sezonie zakwitnąć pełnią barw, jakby w podzięce za troskę, którą je darzysz.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kiedy obciąć lilie po przekwitnięciu? Pielęgnacja i przycinanie łodyg lilii

Kiedy i jak sadzić lilie? Najlepsze sąsiedztwo dla lilii ogrodowej

Begonie marnieją i słabo kwitną? Podlej je odżywczą miksturą, a wytworzą nowe liście i pąki

Ma setki odmian i wiele kolorów, przyjmie się w każdym ogrodzie. Najpiękniejsze odmiany i uprawa penstemonów

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.