Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Niezastąpiony patent na mrówki prosto z USA. Wystarczy rozsypać wokół mrowiska

Mrówki trudno nazwać najgorszymi szkodnikami w ogrodzie, nie zmienia to jednak faktu, że są bardzo uciążliwe. Przeszkadzają nam podczas wypoczynku czy pracy na działce, a także tworzą nieestetyczne kopce. Mogłoby się wydawać, że pozbycie się ich jest niezwykle trudne, ale istnieje prosty i skuteczny sposób na te niewielkie owady, który robi furorę za oceanem. Przekonaj się, jak ziemia okrzemkowa działa na mrówki.

Niezastąpiony patent na mrówki prosto z USA. Wystarczy rozsypać wokół mrowiska
Czy mrówki w ogrodzie są szkodliwe? Fot. helen53819/123RF.com

Spis treści:

Czy mrówki w ogrodzie są szkodliwe?

Mrówki nie są mile widzianymi gośćmi w ogrodzie. Chętnie budują szpecące mrowiska na ścieżkach, grządkach czy trawnikach. Niektóre z ponad 103 gatunków mrówek występujących w naszym kraju bytują nawet w drewnie, więc mogą powoli niszczyć zbudowane z tego materiału konstrukcje ogrodowe, np. pergole, altany i tarasy. Co więcej, te niewielkie owady, tworząc ścieżki i mrowiska wśród starannie ułożonych kostek brukowych, powodują ich zapadanie się na podjazdach lub chodnikach. Ukąszenia niektórych gatunków mogą być bolesne, co okazuje się szczególnie uciążliwe podczas pracy czy zwykłego wypoczynku na działce.

Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że mrówki w ogrodzie są szkodliwe. Te małe stworzenia odgrywają ważną rolę w ekosystemie, stanowiąc pokarm dla innych zwierząt. Równocześnie przyczyniają się do rozkładu resztek organicznych, a także regulowania liczebności populacji wielu szkodników ogrodowych. Większość mrówek jest roślinożerna, ale istnieją też takie gatunki, które żywią się też rozmaitymi larwami i jajami owadów. Pod wieloma względami obecność tych owadów w ogrodzie jest pożądana – mrówki spulchniają glebę, zapylają i rozsiewają rośliny.

Wszystko to sprawia, że nie warto całkowicie pozbywać się mrówek ze swojego ogrodu. Choć bywają uciążliwe, robią dla nas i naszych roślin sporo dobrego. Dlatego zwalczajmy je dopiero wtedy, gdy dojdzie do prawdziwej inwazji tych owadów na działce. W tym celu wybierajmy naturalne preparaty, które są bezpieczne dla środowiska i nie zaszkodzą uprawom. Właśnie do takich środków należy ziemia okrzemkowa, która przez wielu Amerykanów uznawana jest za najlepszy sposób na mrówki.

Ziemia okrzemkowa pomoże w walce z mrówkami w ogrodzie. Ziemia okrzemkowa pomoże w walce z mrówkami w ogrodzie. Fot. dariakatiukha/123RF.com

Przeczytaj również: Białe muszki w kwiatach doniczkowych i ogrodzie. Co to jest mączlik szklarniowy i jak z nim walczyć?

Ziemia okrzemkowa na mrówki

Ziemia okrzemkowa, czyli diatomit, to całkowicie naturalny produkt pochodzenia mineralnego, który otrzymywany jest ze skamieniałych okrzemek (skały osadowej). Dostępna jest w sklepach ogrodniczych w postaci pylistego proszku. Ten bogaty w krzem produkt najczęściej wykorzystywany jest jako nawóz, ale okazuje się skuteczny w walce przeciwko rozmaitym szkodnikom. Ziemię okrzemkową z powodzeniem stosuje się na ślimaki bez skorupy, mszyce, mączliki, kleszcze czy przędziorki lub nawet ćmę bukszpanową. Równie pomocna jest w przypadku zwalczania mrówek.

Jak stosować ziemię okrzemkową na mrówki? Wystarczy rozsypać ją wokół mrowiska, wcześniej zabezpieczając usta i nos maseczką (ziemia okrzemkowa jest pyląca, może więc drażnić drogi oddechowe). Przekonałam się, że warto stosować ten proszek także jako barierę przy progu domu i na parapetach zewnętrznych, by niepożądane owady nie wtargnęły do środka.

Dlaczego ziemia okrzemkowa jest tak skuteczna w walce z mrówkami? Jej mikroskopijne cząsteczki są ostre jak brzytwa, choć my palcami nie jesteśmy w stanie tego wyczuć. Przylegają one do ciał owadów i uszkadzają ich pancerzyki, a następnie powodują odwodnienie. Wszystko to błyskawicznie doprowadza do śmierci mrówek.

Źródła: deccoria.pl, todayshomeowner.com

Przeczytaj również:

Uszczykiwanie roślin – najlepszy zabieg na ukorzenienie, krzewienie i kwitnienie. Jak uszczykiwać kwiaty i warzywa?

Ile słońca potrzebują pomidory? Czy pomidory wolą poranne, czy popołudniowe słońce?

Zbiór i suszenie cebuli. Najlepszy sposób przechowania cebuli

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.