Porady ogrodnicze

O tym zabiegu nie wolno zapomnieć! Sprawdź, jak i czym nawozić ogród jesienią

Jesień to szczególnie pracowity czas dla każdego właściciela ogrodu. Zbieranie plonów, sadzenie drzew, bylin czy kwiatów cebulowych, a nawet przycinanie żywopłotów – można tak wymieniać bez końca. Nie można też zapomnieć o nawożeniu jesiennym, które wpływa na poprawne przezimowanie roślin. Jak i czym zasilać rośliny jesienią? Podpowiadamy! 

O tym zabiegu nie wolno zapomnieć! Sprawdź, jak i czym nawozić ogród jesienią
Jesienne nawożenie w ogrodzie to ważny zabieg, który sprawi, że w następnym roku rośliny rozpoczną sezon w dobrej kondycji. Fot.123RF.com

Spis treści:

Prace jesienne w ogrodzie – od czego zacząć?

Kiedy dni stają się coraz krótsze, natura zaczyna wyraźnie przygotowywać się na nadejście zimy. Choć to naturalny proces i większość roślin świetnie sobie radzi samodzielnie, warto im w tym pomóc. Zastanawiasz się, co możesz zrobić? Zacznij od:

  • wykopania bylin i cebul, które nie zimują w gruncie i schowaj je w chłodnym pomieszczeniu,

  • zgrabienia nadmiaru liści z trawnika i roślin oraz stworzenia z nich kopczyków dla zwierząt,

  • ściółkowania gleby wokół bylin korą, liśćmi lub obornikiem,

  • kopczykowania róż, hortensji i innych roślin wrażliwych na zimno,

  • rozsadzenia i zasadzenia nowych bylin oraz cebul, np. tulipanów, a także krzewów i drzew, aby wiosną mogły zachwycać swoimi kwiatami i liśćmi.

Nie można zapomnieć także o jesiennym nawożeniu roślin. Jest to niezbędne do tego, aby mogły one przetrwać chłodne miesiące, a na wiosnę obudzić się i zacząć rosnąć bez żadnych problemów i opóźnień.

kiedy przeprowadzać nawożenie jesienne Jeśli planujesz przeprowadzić jesienne nawożenie w ogrodzie ozdobnym, należy unikać nawozów bogatych w azot. Fot.123RF.com

Kiedy przeprowadzać nawożenie jesienne? 

Przyjmuje się, że nawożenie jesienne należy przeprowadzać od sierpnia do końca października. Warto jednak pamiętać, że dokładny termin ich stosowania zależy od tego, kiedy po raz ostatni stosowaliśmy nawozy wieloskładnikowe z azotem. 

Nawóz na jesień – jaki wybrać?

Wielu ogrodników, zwłaszcza początkujących, ma problem z dobraniem odpowiedniego preparatu do nawożenia swoich roślin. Nic dziwnego. Użycie złego nawozu może spowodować przemineralizowanie gleby, a nawet uszkodzenia korzeni i w konsekwencji obumarcie rośliny. Dlatego, zanim sięgniesz po jakiś preparat, warto pobrać próbkę ziemi i oddać ją na badania. Na wyniki czeka się ok. 3 tygodni, dlatego im wcześniej to zrobisz, tym lepiej. Dzięki badaniu dowiesz się, jakich minerałów może brakować twoim roślinom, więc łatwiej ci będzie dobrać odpowiedni preparat. Jeśli okaże się, że w glebie jest np. niski poziom:

  • potasu – wybierzesz preparat z solami potasowymi,

  • fosforu – sięgniesz po superfosfat albo mączki kostne i fosforytowe.

Nie chcesz lub nie możesz wykonać takiego badania? Wtedy bezpieczniej będzie, jeśli zdecydujesz się na wieloskładnikowy nawóz, który zapewni roślinom wiele potrzebnych substancji, ale w odpowiednio mniejszym stężeniu. Dobrym wyborem są także naturalne preparaty jak obornik lub kompost.

nawożenie jesienne Do nawożenia roślin jesienią warto też zastosować nawozy organiczne, takie jak obornik i kompost. Fot.123RF.com

Jesienne nawożenie roślin ozdobnych i trawnika

Jednak warto pamiętać, że ostateczny wybór produktu powinien zależeć od roślin, które chcesz nawieźć. Każda z nich ma inne potrzeby, dlatego np. do:

  • trawnika i bylin ozdobnych, które zimują w ogrodzie  wybierz uniwersalny nawóz do roślin zielonych. Oprócz azotu, fosforu i potasu zawiera inne potrzebne mikroelementy, które pozwalają przetrwać im zimę,

  • drzew i krzewów owocowych – sięgnij po nawóz organiczny, taki jak kompost, przekompostowany obornik lub ściółkę (trawa, słoma albo liście). Ich zaletą jest to, że uwalniają swoje składniki powoli do gleby, dzięki czemu rośliny są zasilane przez długi czas. Zwykłe preparaty mogłyby wniknąć zbyt głęboko w ziemię, zanim korzenie drzew i krzewów zdążyłyby je pobrać,

  • warzywniaka  zdecyduj się także na nawozy organiczne lub zielone, ale połącz je z preparatami mineralnymi, które zawierają fosfor, potas, magnez oraz połowę dawki azotu. Weź także pod uwagę rośliny, które zamierzasz uprawiać w przyszłym roku. Np. pomidory i ogórki mają większe zapotrzebowanie na składniki mineralne niż np. fasola, groch czy rzodkiew.

Raz na 3 lata należy również zadbać o zakwaszenie gleby. Zrobisz to za pomocą wapna magnezowego, które nie tylko przywróci ziemi właściwe pH, ale też zasili ją w potrzebny magnez. Dobrym pomysłem jest także uzupełnienie gleby w próchnicę, która pomaga ulepszyć strukturę gleby, ułatwia utrzymanie wody w jej warstwach oraz wspomaga rozwój korzystnych mikroorganizmów.

jesienne nawożenie drzew Nawożenie drzew owocowych jesienią jest bardzo ważnym zabiegiem wykonywanym w ogrodach po zakończeniu zbioru owoców. Fot.123RF.com

Jesienne nawożenie roślin w ogrodzie – jak to zrobić?

Żółte plamy na trawniku? Obumierające rośliny? A może słabo owocujące krzewy? Przyczyną może być nieprawidłowe stosowanie nawozu, czyli jeden z podstawowych błędów ogrodników, zwłaszcza tych początkujących. Aby właściwie odżywić:

  • trawnik, najpierw skoś trawę, a potem mocno zgrab całą powierzchnię, aby nieco spulchnić glebę. Następnie poczekaj, aż źdźbła będą suche, a ziemia wilgotna. Potem powoli i równomiernie rozsyp nawóz. Możesz także użyć siewnika, który ułatwi to zadanie. Najlepszym momentem na nawożenie jest chwila przed deszczem, ponieważ woda pomaga wniknąć składnikom w głąb gleby,

  • byliny lub krzewy, usuń chwasty wokół nich, a następnie delikatnie spulchnij ziemię. Nasyp odpowiednią ilość nawozu i wymieszaj go z glebą, a na koniec mocno podlej rośliny,

  • drzewa, obsyp je odpowiednio grubą warstwą nawozu organicznego, a następnie wymieszaj nawóz z glebą. Pamiętaj, żeby obornik nie dotykał pnia ani korzeni rośliny, ponieważ mógłby je uszkodzić. W tym przypadku nawóz jesienny może pełnić także funkcję zabezpieczenia korzeni przed niskimi temperaturami,

  • drzewa owocowe, sięgnij po preparat z mocznikiem w płynie i rozpyl go na liście oraz gałązki,

  • warzywnik, nałóż kompost lub obornik i dokładnie wymieszaj razem z ziemią. Dzięki temu wiosną gleba będzie od razu gotowa do wysiewu, a pierwsze zbiory pojawią się szybciej, niż myślisz!

Po nawiezieniu dobrym pomysłem jest spisanie na kartce nazw użytych preparatów, ich ilości oraz miejsca zastosowania. Dzięki temu w przyszłym roku będziesz mógł ocenić ich efektywność, a także dobrać nowe nawozy, co pozwoli zapobiec przenawożeniu gleby.

Przeczytaj również: Żółte plamy i suche placki na trawniku. Dlaczego trawa żółknie?

żółte plamy na trawniku Żółtych plam i suchych placków na ogrodowym trawniku nie zawsze udaje się uniknąć. Fot.123RF.com

Jesienne nawożenie – czego unikać?

Zanim radośnie zaczniesz mieszać nawóz z glebą lub rozsypywać go na swoim trawniku, sprawdź, czy używany preparat nie zawiera azotu! To składnik, który jest niezbędny roślinom na wiosnę oraz początek lata, ponieważ bardzo stymuluje je do wzrostu oraz wytwarzania liści. Jednak przedłuża okres ich wegetacji, więc podany jesienią mógłby zaburzyć proces drewnienia pędów, co w rezultacie mogłoby sprawić, że rośliny nie zdążyłyby się przygotować na nadchodzące mrozy. 

Jednak to nie jedyne przeciwwskazania do stosowania azotu przed zimą. Otóż składnik ten szybko się wypłukuje, więc na wiosnę trzeba będzie ponownie zasilić nim glebę, co spowoduje niepotrzebne wydatki.

Druga zasada, która dotyczy nawożenia jesiennego, brzmi „nie dodawać obornika do roślin”. Ten cenny, organiczny nawóz należy mieszać wyłącznie z ziemią. Dodany bezpośrednio do bylin lub krzewów, może uszkodzić ich korzenie i doprowadzić do obumierania. Co więcej, obornik należy stosować raz na 2-3 lata, ponieważ zawiera on bardzo dużo minerałów, więc jego ciągłe stosowanie mogłoby przemineralizować glebę.

Ostatnia, ale nie mniej ważna zasad, dotyczy stosowania odpowiedniej ilości nawozu. Zarówno w przenawożonej, jak i zbyt ubogo nawożonej glebie rośliny słabo rosną, stają się podatne na choroby i dają mniejsze owoce. Dlatego przed zastosowaniem preparatu dokładnie zapoznaj się ze wskazówkami producenta i oblicz, ile produktu potrzebują twoje rośliny. Pamiętaj, że najważniejszy jest umiar! Jeśli będzie taka potrzeba, wiosną uzupełnisz potrzebne składniki.

Jesienne prace w ogrodzie są niezwykle ważne. Warto poświęcić trochę czasu i energii na nawożenie, aby w przyszłym sezonie móc cieszyć się wspaniałym widokiem.

Preczytaj również: Jesień to idealny czas na przeprowadzenie tego zabiegu. Sprawdź, jak i czym wapnować glebę

wapnowanie gleby Wapnowanie gleby to ważny zabieg pozwalający podwyższyć odczyn pH gleby zbyt kwaśnej, a także uzupełnić w glebie niedobory wapnia przyswajalnego dla roślin. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.