Porady ogrodnicze

Ogród warzywny: Pikowanie pomidorów, wysiew ziół i uprawa kiełków

W marcu jak w garncu. Po ciepłych dniach, kiedy ogród zaprasza do wysiewu warzyw wprost do gruntu nadchodzą dni, kiedy jest tak zimno, że wolimy skupić się na tych zadaniach, które należy wykonać w domu. A jest ich w marcu całkiem sporo. Możemy np. przygotować rozsadę ziół.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Wybór nasion jest ogromny, zachęcam więc do zaopatrzenia się w te gatunki i odmiany, które lubimy, po które rzeczywiście chętnie sięgamy przygotowując potrawy w kuchni.

Jedną z popularniejszych roślin jest - bazylia, odmiana właściwa, czyli taka, którą najczęściej kupujemy w doniczkach w sklepach spożywczych, a także drobnolistne odmiany bazylii piccolino i bazylii greckiej. Są to odmiany, które zawsze rosną bezproblemowo, są tak samo smaczne jak bazylia właściwa, idealnie nadają się np. do zrobienia pesto. Dla urozmaicenia kolorystycznego można jeszcze wysiać bazylię czerwonolistną. Wszystkie są łatwe w uprawie i można je z powodzeniem uprawiać w donicach. 

Większość ziół wysiewamy w taki sam sposób. Podłożem do wysiewu i pikowania wypełniamy doniczki lub pojemniki, wyrównujemy i jeżeli to konieczne zraszamy wodą. Wybrane nasiona rozmieszczamy na nim równomiernie, delikatnie ugniatamy, jeżeli są to nasiona drobne lub przykrywamy cienką warstwą podłoża w przypadku nieco większych nasion. Wcześniej warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi temperatur i warunków optymalnych dla kiełkowania. Np. lawenda przed wysianiem musi być poddana stratyfikacji, czyli przejść ok. 2 miesięczny okres chłodu.

Sprawdź również: Wiosenne przycinanie lawendy 

Oprócz bazylii w kolekcji ziół nie może zabraknąć też pietruszki naciowej. W zależności od odmiany jej liście różnią się kształtem i wielkością blaszki liściowej. Odmiany o liściach karbowanych są bardzo dekoracyjne i trwalsze od liści odmian gładkich. Ciekawostką jest to, że nać pietruszki jest bardzo bogatym źródłem witaminy C. Żeby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, wystarczy zjeść łyżkę stołową natki pietruszki. Wysiewamy wybrane odmiany do niewielkich doniczek i gdy pietruszka już podrośnie przesadzamy ją do większych pojemników na tarasie. W marcu możemy wysiewać też inne zioła, również wieloletnie, jak np. mięta, melisa, lubczyk czy szczypiorek. Sprawdź: Siedem roślin na wzmocnienie układu oddechowego.

Wiosenne pikowanie roślin

Większość z naszych warzyw, które wysialiśmy w lutym nadają się już do pikowania. Dotyczy to m.in. takich gatunków jak por, seler, sałata, kalarepa, papryka i wczesne pomidory. Sałata jest gotowa do pikowania po mniej więcej 3 tygodniach. Jej liście są delikatne, trzeba więc delikatnie wyjmować je z podłoża. Sadząc młode siewki należy uważać, by nie zasypać ziemią nasady liści. Nie ulega wątpliwości, że pikowanie to czasochłonne zajęcie i wymaga cierpliwości. Wielu ogrodników omija więc ten proces wysiewając nasiona w takim terminie, żeby potem podrośnięte rośliny wysadzać od razu do gruntu. Przykładem takiego warzywa jest por. Gdy rośliny osiągną wysokość 10 cm, możemy go posadzić od razu na miejsce stałe. 

Źródło: Ogród na co dzień

Obowiązkowo pikować musimy pomidory i paprykę. Przesadzając je do większych doniczek zapewniamy im lepsze warunki zarówno do rozwoju części nadziemnej, jak i systemu korzeniowego. Dzięki temu mogą one dalej swobodnie rosnąć. Ponadto, w wyniku pikowania uszkodzony zostaje wierzchołek wzrostu korzenia, dzięki czemu silniej się on rozwija.

Pomidor i papryka to rośliny, które lubią być przesadzane. Wystarczy je delikatnie wyjąć z dotychczasowego pojemnika i przesadzić do większego. Wiele osób wykorzystuje opakowania po jogurtach czy serkach, pamiętajmy, żeby w ich przypadku dokładnie je umyć i zrobić otwory na dnie. Inaczej nadmiar wody nie będzie miał ujścia i jest spora szansa, że na podłożu pojawi się pleśń, a korzenie zaczną podgniwać. Podczas przesadzania możemy użyć podłoża do wysiewu i pikowania lub podłoża do pomidorów, w którym jest już startowa dawka nawozu.

Podczas pikowania, możemy sadzić pomidory i paprykę głębiej niż rosły do tej pory. Tym bardziej, że w naszych mieszkaniowych warunkach często brakuje im światła i robią się wybujałe. Zagłębiamy je więc aż po nasady liści. Na tym etapie wybieramy już siewki najsilniejsze. Jeżeli wysialiśmy kilka odmian pomidorów i papryki nie zapomnijmy ich oznaczyć i to w taki sposób, żeby opis przetrwał do połowy maja. Ja każdego roku mam z tym problem.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z tematami związanymi z domem i ogrodem, zapraszamy do naszego serwisu ponownie.

TOP100 NAJPIĘKNIEJSZE OGRODY

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ogród warzywny: Pikowanie pomidorów, wysiew ziół i uprawa kiełków"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.