Porady ogrodnicze

Oleandry - pielęgnacja i rozmnażanie

Oleander to roślina niezwykła. Choć jest symbolem śródziemnomorskiej fauny, może być ozdobą naszych balkonów i tarasów. Jak ją pielęgnować i rozmnażać?

Oleandry - pielęgnacja i rozmnażanie
REKLAMA

Fot.123RF.com

W krajach basenu Morza Śródziemnego oleandry dorastają do kilku metrów wysokości. Nie straszna im zbita, sucha, gliniasta gleba ani bezdeszczowa pogoda. Cudownie kwitną, często posadzone w długich szpalerach formowanych na żywopłoty. Ich uprawa w naszym kraju wygląda nieco inaczej. Podstawową różnicą jest to, że muszą być przenoszone w cieplejsze miejsce na zimę, zatem w grę wchodzi jedynie uprawa pojemnikowa.

Zobacz filmik naszego eksperta: Oleandry - pielegnacja i rozmnażanie

Ale nie można zaprzeczyć, że postawienie ich latem w donicy na balkonie lub tarasie wprowadza południowy klimat, rozbudza marzenia lub wspomnienia. Okazy rosnące w doniczkach rzadko dorastają do kilku metrów, ale rosną szybko i również kwitną okazale.

Minusem uprawy oleandrów w naszym klimacie jest to, że roślina ta kwitnie jedynie podczas ciepłego lata. W chłodnych, deszczowych sezonach nie rozwija pąków. W przeciwieństwie do niektórych innych roślin oleander wspaniale czuje się w bezpośrednim słońcu najgorętszego lata.

Oczywiście, zanim zajmie miejsce słoneczne należy go po wyniesieniu z domu zahartować. Trzeba jednak pamiętać o jego obfitym podlewaniu. W okresie wzrostu oleander naprawdę wymaga sporych dawek wody i nawozów. Często przyczyną ich słabego wzrostu i kwitnienia jest ich nadmierne przesuszenie.

Chociaż poradniki ogrodniki różnią się w temacie usuwania przekwitniętych kwiatów u oleandrów, moje doświadczenie podpowiada, żeby nie usuwać starych kwiatostanów. Z nich wyrosną nowe przyrosty i pojawią się nowe pąki kwiatowe.

Zobacz więcej zdjęć

Przesadzanie oleandrów

Koniec lipca to najwyższy czas, żeby przesadzić te rośliny. Oleandry to rośliny trujące. Dlatego w czasie zabiegów pielęgnacyjnych warto obchodzić się z nimi ostrożnie. Podczas ich przesadzania lub przycinania należy założyć rękawiczki ochronne. Kwiatami czy liśćmi oleandra można się zatruć, a kontakt z sokiem tej rośliny może doprowadzić do podrażnień skóry. Najlepiej przesadzać oleandry wiosną. Podłoże do uprawy oleandrów w pojemnikach powinno być żyzne, próchniczne i dobrze przepuszczalne. Możemy użyć gotowego podłoża do roślin śródziemnomorskich.

W nowej doniczce sadzimy roślinę mniej więcej na tej samej głębokości, na jakiej rosła do tej pory. Po posadzeniu oleandra dokładnie podlewamy. Pamiętajmy, że w uprawie doniczkowej podłoże, w którym rośnie oleander powinno być stale wilgotne. W upalne dni można zatem sięgnąć po wąż z wodą lub konewkę codziennie, a nawet 2 razy dziennie. Starajmy się wlewać wodę bezpośrednio do doniczki, ponieważ oleandry w czasie kwitnienia nie lubią zraszania.

Rośliny te mogą mieć kwiaty w kolorze białym łososiowym, jasno- lub ciemnoróżowym, pojedyncze pełne lub półpełne. Niektóre odmiany pięknie pachną. Zapach jest słodki i przyjemny, niektórym przypomina anyżowe cukierki.

Zobacz więcej zdjęć

Rozmnażanie oleandrów

Rozmnażanie oleandrów nie jest trudne. Wystarczy odciąć sadzonki wierzchołkowe i ukorzenić je w wodzie lub bezpośrednio w podłożu. Wybieramy niekwitnące sadzonki wierzchołkowe o długości 10-20 cm. Obrywamy dolne liście pozostawiając co najmniej 4 na górze. Sadzonki te możemy umieścić w wodzie, powinny wypuścić korzenie w ciągu 3-4 tygodni. Delikatnie wtedy młodą roślinę przesadzamy do doniczki z podłożem.

Jeżeli wybierzemy drugi sposób, umieszczamy sadzonki bezpośrednio w podłożu. Może być ono wymieszane z piaskiem, możemy też użyć ukorzeniacza. Pamiętajmy, aby to podłoże przez kolejnych kilka tygodni było stale wilgotne. Oleandry możemy rozmnażać też z nasion - jednak na kwiaty trzeba czekać dłużej. Rośliny rozmnażane z sadzonek mogą już kwitnąć nawet w kolejnym roku. Oleandry rozmnożone z nasion mogą zakwitnąć dopiero po 4-6 latach.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Oleandry - pielęgnacja i rozmnażanie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.