Spis treści:
- Dlaczego warto siać fasolkę szparagową latem? Zalety i ryzyko
- Późny siew fasolki szparagowej
- Najlepsze odmiany fasolki szparagowej
- Jak pielęgnować fasolkę szparagową?
Dlaczego warto siać fasolkę szparagową latem? Zalety i ryzyko
Największą zachętą do późnego siewu fasolki szparagowej (Phaseolus vulgaris L.) jest jej smak i duży potencjał kulinarny. Fasolka szparagowa świetnie smakuje jako dodatek do zup, ale także jako samodzielne danie. Ugotowana na miękko polana masłem lub zasmażką z bułki tartej w towarzystwie jajka sadzonego jest idealną propozycją na letni obiad. Fasolkę możesz po wcześniejszym blanszowaniu z powodzeniem zamrozić i cieszyć się jej smakiem zimą.
Fasolka szparagowa jako roślina pochodząca z Ameryki Południowej jest rośliną ciepłolubną, dlatego latem są najlepsze warunki do jej wzrostu. Ziemia jest nagrzana, co sprzyja szybszemu kiełkowaniu. Roślina ta najlepiej rośnie w temperaturze 20–25 stopni Celsjusza. Wszelkie spadki temperatury do 3–5 stopni, a także przymrozki nie tylko hamują jej rozwój, ale także powodują obumieranie.
Późny siew fasolki szparagowej wymaga jednak częstego i obfitego podlewania szczególnie w okresie kiełkowania, kwitnienia i zawiązywania owoców. Przy sporych upałach warto podlewać fasolkę nawet trzy razy dziennie.
Największym ryzykiem letniego siewu fasolki są wczesne, wrześniowe przymrozki. Jeśli nadejdą, sprawią, że plony będą małe, a owoce mogą nie dojrzeć. Z tego powodu wielu ogrodników sięga po wczesne odmiany fasolki, które zapewniają owoce już po 55–65 dniach.
Przeczytaj również: Uprawa fasolki szparagowej w ogrodzie. Do kiedy można sadzić fasolkę szparagową?
Późny siew fasolki szparagowej
Czy w lipcu nie jest za późno na siew fasolki szparagowej? Jak się okazuje, fasolkę szparagową można siać do końca pierwszego, a nawet do drugiego tygodnia lipca. W tym czasie na twoich grządkach może znaleźć się wolne miejsce po przedplonach. Stanowiska po rzodkiewce, sałacie czy szpinaku są doskonałym miejscem dla fasolki. Jeśli jednak na twoich grządkach wciąż rosną warzywa, fasolkę może zasiać w pojemnikach o średnicy co najmniej 30 cm.
Fasolkę szparagową najlepiej sadzić na stanowisku słonecznym, co zapewni obfite plony. Gleba powinna być: próchnicza, przepuszczalna, lekko kwaśna o pH 6.
Warto przed siewem zasilić ją kompostem, odchwaścić i wyrównać. Tak przygotowana gleba pozwoli fasoli zakiełkować już po 5–10 dniach. Pierwsze plony zbierzesz już po 2 miesiącach.
Jak siać fasolkę szparagową?
- Możesz to zrobić rzędowo z odstępami ok. 30–40 cm w przypadku odmian karłowych.
- Równie dobrze sprawdzi się siew gniazdowy. Wówczas 3–4 nasiona umieść w dołkach o głębokości 2–4 cm w rozstawie 20–30 cm.
Fasolkę szparagową najlepiej sadzić na stanowisku słonecznym, co zapewni obfite plony. Fot. rootstock/CanvaPro
Najlepsze odmiany fasolki szparagowej
Na późny siew fasolki szparagowej warto wybrać odpowiednie odmiany – wczesne, plenne i karłowe. Wówczas masz większą szansę na obfity zbiór przed pierwszymi przymrozkami. Dlaczego warto wybierać spośród odmian karłowych? Te z reguły szybciej dojrzewają. Wśród nich znajdziesz również mnóstwo ciekawych odmian: żółte, zielone czy purpurowe. Jakie są najlepsze odmiany fasolki szparagowej? Wśród odmian żółtych warto sięgnąć po:
- fasolkę szparagową 'Tara' – odmiana ta jest bardzo popularna, ma złoto-żółty kolor i dużą odporność na choroby. Jest bezwłóknista. Jej strąki mają ok. 12–14 cm i są okrągłe w przekroju. Jest odmianą bardzo plenną. Osiąga wysokość do 60 cm;
- fasolkę szparagową 'Złota Saxa'– kolejna bardzo popularna odmiana fasolki karłowej. Pierwsze plony możesz zebrać już po 65 dniach. Strąki tej odmiany są proste, bezwłókniste i mają żółty kolor. Nasiona są białe. Odmiana ta jest ceniona ze względu na smak;
- fasolkę szparagową 'Berggold' – odmiana bardzo plenna, odporna na wirusy i bezwłóknista. Również należy do odmian karłowych. Jej strąki osiągają długość 12–14 cm. Pierwszy zbiór owoców następuje nawet po 55 dniach.
Najlepsze odmiany fasolki szparagowej na późny siew mogą mieć także inne kolory. Polecane są także:
- fasolka szparagowa 'Boby Bianco' – odmiana bardzo wczesna i niska. Krzaki osiągają zaledwie 50 cm wysokości. Cechuje się zielonymi strąkami, prostymi i bezwłóknistymi o długości 12–13 cm. Jest bardzo plenna;
- fasolka szparagowa 'Purple King' – odmiana wczesna i plenna. Odporna na typowe choroby fasoli. Jej strąki mają kolor fioletowy, są okrągłe, bezwłókniste o długości 15 cm. Najlepiej smakuje w bezpośrednim spożyciu po ugotowaniu.
Fasolka szparagowa, żeby dobrze obrodziła, musi być regularnie podlewana. Fot. barmalini/123RF.com
Jak pielęgnować fasolkę szparagową?
Fasolka szparagowa jest rośliną łatwą w uprawie, co tym bardziej zachęca do jej siewu nawet początkujących ogrodników. W przypadku odmian karłowych najlepszych do późnego siewu fasolki szparagowej nie jest wymagane ustawianie tyczek i podwiązywanie rośliny.
Jak pielęgnować fasolkę szparagową? Latem należy przede wszystkim pamiętać o jej podlewaniu. Zbyt sucha gleba i upalne lato mocno odbije się na wielkości plonów. Jeśli dobrze przygotowałeś glebę przed siewem i wzmocniłeś ją kompostem, dalsze nawożenie rośliny nie będzie wymagane. W przypadku objawów niedoboru warto sięgnąć po nawozy bogate w fosfor i potas. Należy unikać jednak produktów dostarczających azot, który fasolka samodzielnie wiąże z powietrza.
Przeczytaj również: Uprawa fasolki szparagowej. Nie siej obok fasolki tych warzyw, bo będzie kiepsko rosła
Fasolkę szparagową warto regularnie odchwaszczać i sprawdzać pod względem żerowania szkodników i występowania objawów choroby. Najczęściej fasolkę niszczą mszyce czy ślimaki, które są bardzo żarłoczne. Szkodniki najlepiej usuwać mechanicznie zaraz po ich zaobserwowaniu. Na ślimaki dobrze sprawdzają się różnego rodzaju pułapki.
Z kolei wśród chorób typowych dla fasolki znajdują się choroby grzybicze np. rdza fasoli. W przypadku zaobserwowania pierwszych oznak choroby warto usunąć zaatakowane liście lub rośliny i przeprowadzić oprysk. Pamiętaj, nie stosuj oprysku na owoce.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Dlaczego fasolka szparagowa żółknie? Jak zapobiegać i zahamować żółknięcie liści fasolki?
Uprawa fasoli szparagowej na suche ziarno. Najlepsze odmiany
Niezwykła odmiana fasoli tycznej. Jak uprawiać fasolę Jimenez?