Spis treści:
- Groszek szerokolistny - pnącze bylinowe
- Ciekawe odmiany groszku szerokolistnego
- Jak uprawiać groszek szerokolistny?
Groszek szerokolistny - pnącze bylinowe
Popularnym pnączem bylinowym, które możemy spotkać w przydomowych ogrodach, jest groszek szerokolitny (Lathyrus latifolius). Należy on do rodziny bobowatych, a wywodzi się ze środkowej, wschodniej i południowej Europy. W naturalnym środowisku spotkamy ją zarazem w Afryce Północnej. W Polsce za to rzadko pojawia się na dziko, ale może być z powodzeniem uprawiany.
Groszek szerokolistny może rozrastać się do 2-3 m wysokości. W czasie od czerwca do września obsypuje się kwiatami. Zbierają się one w nieduże grona na szczytach cienkich, sztywnych łodyg.
Wiele osób może mylić groszek szerokolistny z groszkiem pachnącym. Ich wygląd jest łudząco podobny, jednak różni je szczególna cecha. Kwiaty groszku szerokolistnego są bezwonne i po tym łatwo go można rozróżnić. Po przekwitnięciu za to zmieniają się w zielone strączki z zamkniętymi wewnątrz nasionami.
Przeczytaj również: Całoroczne rośliny na balkon i taras. Zdobią nawet w środku zimy
Ciekawe odmiany groszku szerokolistnego
Groszek szerokolistny występuje w wielu odmianach. Te różnią się między sobą przede wszystkim wyglądem kwiatów. W zależności od tego, czego oczekujemy i w jakim stylu prowadzimy swój ogród, możemy wybrać najbardziej pasujący groszek.
Wśród ciekawych odmian groszku szerokolistnego można wyróżnić:
- 'White Pearl' – odmiana o czysto białych, efektownych kwiatach
- 'Red Pearl' – odmiana o kwiatach intensywnie różowoczerwonych, bardzo dekoracyjne
- 'Pink Pearl' – nieco delikatniejsze od poprzedników, ma kwiaty jasnoróżowe i delikatne.
Groszek szerokolistny kwitnie aż do września. Fot. Clara Nila/CanvaPro
Jak uprawiać groszek szerokolistny?
Uprawa groszku szerokolistnego nie należy do wymagających. Pnącze już po niewielkiej pielęgnacji potrafi odwdzięczyć się sporą ilością pięknych, ozdobnych kwiatów. Ogromne znaczenie ma dla niego wybór stanowiska i gleby.
Stanowisko
Groszek szerokolistny najlepiej rozwija się w miejscach słonecznych i ciepłych. Może sobie poradzić również na stanowiskach półcienistych. Wówczas wzrost będzie wolniejszy, a kwitnienie mniej obfite.
Gleba
Ziemia dla groszku szerokolistnego powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna. Nie może być zbyt wilgotna. Lepiej znosi przesuszenia i nie zaszkodzą jej niedługie okresy suszy.
Podlewanie
To pnącze ozdobne nie powinno być często podlewane. Najważniejszy okres, w którym wymaga utrzymania stałej, lekkiej wilgotności podłoża. Należy więc podlewać je wyłącznie wtedy, gdy ziemia stanie się przeschnięta.
Nawożenie
Groszek szerokolistny zaleca się nawozić regularnie w czasie formowania się pąków kwiatowych. Może to zwiększyć ilość kwiatów pojawiających się latem na pnączu.
Kwitnienie
Kwitnienie groszku szerokolistnego przypada na okres od czerwca aż do września.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Żywopłot z krzewów owocowych. Jakie rośliny wybrać i jak je pielęgnować?
Wdzięczny i otulający zapachem kwiat. Siew, uprawa i zastosowanie maciejki w ogrodzie
Wytrzymałe, wiecznie zielone rośliny okrywowe. Posadź zamiast trawnika