Porady ogrodnicze

Pędraki podgryzają korzenie, a dorosłe szkodniki żerują na liściach i kwiatach. Jak zwalczyć guniaka czerwczyka?

Lipiec to czas inwazji guniaka czerwczyka. To uciążliwy, mały kuzyn znanego chrabąszcza majowego, który lata wieczorami i głośno brzęczy. Może plątać się we włosy. Komu najbardziej zagraża ten owad? Gdzie można spotkać guniaka czerwczyka? Jak zwalczyć małego chrabąszcza? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Guniak czerwczyk to szkodnik roślin, który jest często mylony z chrabąszczem majowym. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Guniak czerwczyk – charakterystyka. Jak wygląda chrabąszcz?

Guniak czerwczyk to gatunek chrząszcza pochodzący z rodziny poświętnikowatych. Okazy te pojawiają się pod koniec czerwca (stad ich nazwa) i na początku lipca, latają ciepłymi wieczorami, budzą postrach wśród dzieci oraz irytują dorosłych. Co ciekawe, guniak czerwczyk jest spokrewniony z żukami, które starożytni Egipcjanie czcili jako święte.  

Guniak czerwczyk jest często mylony z chrabąszczem majowym. Podstawową różnicą między tymi owadami jest to, że ten pierwszy jest znacznie mniejszy, gdyż osiąga około 1,8 cm długości. Ponadto różni się także czułkami złożonymi z dziewięciu członów, z których zaledwie trzy to blaszki buławki. Barwa ciała guniaka czerwczyka jest miodowa, żółtobrunatna lub brunatna. Głowa pokryta jest owłosieniem i nieregularnym punktowaniem. Przedplecze chrząszcza jest gęsto owłosione – u samca jest bardziej wełniste i nieco dłuższe niż u samicy.   

Co wabi guniaka czerwczyka?

Owady te zazwyczaj latają chmarami i gromadzą się w pobliżu wysokich i nieco niższych drzew, takich jak brzozy czy wierzby. Uważa się, że guniaki czerwczyki fruną do obiektów, które wyróżniają się kolorem. Dlatego nocą mogą przylatywać do domów o jasnym kolorze elewacji albo zbliżyć się do osoby, która będzie miała na sobie jasne ubrania. Ponadto wabi je również światło.

Przeczytaj również: Szczypawki (skorki) - szkodzą czy pomagają? Jak pozbyć się szczypawek z domu?

Szczypawki (skorki) Mimo, że szczypawki wyglądają groźnie, nie są jednak niebezpieczne dla ludzi. Fot.123RF.com

Gdzie występuje guniak czerwczyk. Czy jest groźny?

Guniak czerwczyk jest bardzo pospolity w Polsce. Można go spotkać przede wszystkim w lasach, parkach, a nawet w miastach, m.in. na placach zabaw czy w skwerach miejskich. Często widuje się go też w pobliżu różnych zbiorników wodnych. Wbrew powszechnej opinii, owad ten nie jest groźny dla człowieka, gdyż nie ma tak silnego aparatu gębowego, aby przeciąć ludzką skórę. Swoją drogą, krew nie interesuje guniaka czerwczyka, gdyż żywi się roślinami. Chociaż niektórym osobom może się wydawać, że chrabąszcz chce je zaatakować, jego wysoka aktywność spowodowana jest poszukiwaniem drugiej połówki, z którą może począć kolejne pokolenie. Kontakt z owadem może być nieprzyjemny, ale w żadnym stopniu nie zagraża naszemu życiu i zdrowiu.

Guniak czerwczyk jest bardzo uciążliwym owadem, ponieważ może wlecieć przez okna do mieszkań, wpaść pod odzież ludzi przebywających w pobliżu, a nawet wczepić się we włosy lub wpaść do ust. Ponadto te małe chrabąszcze często spadają z liści czy gałązek drzew podczas przepychanek z innymi samcami o samicę. Z tej okazji chętnie korzystają m.in. jeże oraz nietoperze, które uwielbiają jeść te owady.   

Guniak czerwczyk w ogrodzie

Ulubionym pokarmem guniaka czerwczyka są rośliny. Dorosłe owady żerują przede wszystkim na liściach (tworząc okrągłe wygryzienia w ich powierzchni) i kwiatach, a niekiedy uszkadzają też zawiązki owoców. Znacznie bardziej groźne są jednak pędraki (larwy chrabąszczy), które żyją w ziemi i podgryzają korzenie roślin, m.in. trawnika, roślin uprawnych i ozdobnych. Po zapłodnieniu samice wygrzebują norki w glebie, składając do 50 jaj, a potem umierają. Pędraki rozwijają się w ziemi przez 2-3 lata.

Szkodliwość guniaków czerwczyków jest zauważalna dopiero w momencie pojawienia się ich inwazji, co może powodować niemałe spustoszenia wśród roślin ogrodowych. Potrafią w krótkim czasie całkowicie zniszczyć delikatne systemy korzeniowe siewek i sadzonek, zarówno w szkółkach jak i w kilkuletnich uprawach leśnych. Obecność owadów czasami można zauważyć przez żółte lub łyse placki zlokalizowane na trawniku.

guniak czerwczyk Guniak czerwczyk jest przysmakiem jeży, nietoperzy, jaszczurek i innych gryzoni. Fot.123RF.com

Jak pozbyć się guniaka czerwczyka?

Zwalczanie guniaków czerwczyków jest dość trudne, gdyż nie ma konkretnych metod na szybkie pozbycie się szkodników. Niektórzy ogrodnicy zalecają uwolnić ogród od ich larw. By pozbyć się pędraków guniaka czerwczyka, najlepiej jest przekopać ogródek. Można je wyłapywać pojedynczo lub zostawić w glebie. Wyciągnięte na powierzchnię ziemi larwy łatwo wyschną na słońcu lub padną ofiarą drapieżników (ptaków, kretów lub innych gryzoni).  

Wśród innych sposobów, które pomogą ograniczyć liczebność tych owadów, można wymienić też wyłożenie plandeki pod drzewem i strząśnięcie z niego dorosłych osobników. Zwalczanie guniaka czerwczyka jest również możliwe za pomocą różnych preparatów chemicznych, zawierających pasożytnicze nicienie lub pożyteczne bakterie glebowe.

Przeczytaj również: Pędraki w trawniku – zwalczanie. Jaki środek na pędraki?

Pędraki w trawniku Pędraki to bardzo uciążliwe szkodniki, które często atakują nieprawidłowo utrzymywane trawniki. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Moze jest tutaj ktoś kto pomoże mojej znajomej. Jest sama , mieszka sama, uboga ,niema rodziny .wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 . Fundacja Avalon. Miej serce ️️️️

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pędraki podgryzają korzenie, a dorosłe szkodniki żerują na liściach i kwiatach. Jak zwalczyć guniaka czerwczyka?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.