Spis treści:
- Golteria rozesłana – symbol Bożego Narodzenia
- Jak pielęgnować golterię?
- Co zrobić z golterią po świętach?
Golteria rozesłana – symbol Bożego Narodzenia
Golteria rozesłana (Gaultheria procumbens) zwana również golterią pełzającą, jest wyjątkową krzewinką z rodziny wrzosowatych, która zdobi nasze domy w trakcie Świąt Bożego Narodzenia. Z uwagi na to, że jest to roślina zimozielona, wiele osób traktuje ją jako symbol wiecznego życia.
Ma okrągłe, czerwone owoce i wiecznie zielone liście. Golteria z powodzeniem upiększy stół podczas wigilijnej kolacji. Według niektórych jest piękniejsza niż gwiazda betlejemska (poisencja lub wilczomlecz nadobny), która również kojarzy się z Bożym Narodzeniem.
Z uwagi na to, że golteria rozesłana jest rośliną odporną na mrozy, można umieścić ją w doniczce na balkonie. W towarzystwie kurtyn świetlnych, lampek czy węży LED pomoże stworzyć niezapomniany, świąteczny klimat.
Golteria nie jest trudna w uprawie, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Fot. wingedbull/123RF.com
Jak pielęgnować golterię?
Golteria rozesłana to wspaniała krzewinka ozdobna, którą po świętach można uprawiać w ogródku. Jak już zostało wcześniej wspomniane, sadzimy ją na początku wiosny – w jasnym, jednak nienarażonym na intensywne działanie słońca miejscu. Pielęgnacja golterii nie jest skomplikowana, jednak trzeba pamiętać o kilku istotnych rzeczach.
- Ziemia
Podłoże dla golterii powinno być lekkie i dobrze przepuszczalne. Roślina najlepiej rozwija się w kwaśnej glebie (odczyn około 3,5-4,2 pH). Warto zadbać o to, by ziemia była bogata w próchnicę, wobec czego dobrze jest od czasu do czasu stosować biohumus.
- Stanowisko
Stanowisko dla golterii powinno być jasne, jednak nienarażone na intensywne działanie promieni słonecznych. Co ciekawe, roślina dobrze rozwija się również w półcieniu oraz w miejscach bardziej zacienionych.
- Podlewanie
Podlewanie golterii to jeden z zabiegów, na który najbardziej trzeba zwrócić uwagę. Krzewinkę dość łatwo jest zarówno przesuszyć, jak i przelać. Podłoże powinno być stale wilgotne, jednak nie można dopuścić do sytuacji, w której jest mokre. Wówczas istnieje ryzyko gnicia korzeni.
- Nawożenie
Golteria rozesłana nie ma zbyt wysokich wymagań pokarmowych. W okresie od wiosny do jesieni można co miesiąc stosować (w umiarkowanej ilości) nawóz do roślin kwasolubnych.
Golteria elegancko prezentuje się w ogrodzie, w zimowym anturażu. Fot. majanica/123RF.com
Co zrobić z golterią po świętach?
Wiele osób zastanawia się, co można zrobić z golterią po świętach. Okazuje się, że z powodzeniem da się ją posadzić w ogródku. Należy jednak zaznaczyć, że trzeba to zrobić na wiosnę, ponieważ mrozoodporność rośliny może zmaleć po długotrwałym pobycie w ciepłym domu.
Po świętach golterię należy zabrać do chłodnego i widnego pomieszczenia. W ten sposób na nowo przyzwyczaimy ją do niższych temperatur, a ponadto nie wystawimy rośliny na szok wynikający z pozostawienia jej na mrozie.
Przeczytaj również:
Golteria w doniczce - oryginalna roślina na święta. Uprawa i pielęgnacja golterii rozesłanej
Świąteczny wianek na drzwi za grosze. Nie musisz wydawać bajońskich sum na ozdobę
Dlaczego liście grudnika więdną? Po takiej kuracji wypuszcza nowe liście i pięknie kwitnie