Porady ogrodnicze

Dusza w ogrodzie

Współcześnie architekci krajobrazu oraz ogrodnicy projektując ogrody, skupiają się głównie na ich nowoczesnym wyglądzie, zapominając równocześnie o elementach, które będą stanowiły jego „duszę”. Nie trzeba jednak wiele wysiłków, by mieć niepowtarzalny i klimatyczny zielony zakątek. Poniżej prezentujemy kilka propozycji, dzięki którym każdy ogród, nabierze wyjątkowej i niesztampowej oprawy.

REKLAMA

Ozdoby
Ręcznie wykonane ozdoby, stare i niepotrzebne naczynia gliniane czy obcięte gałęzie z drzew mogą być efektownymi dodatkami w ogrodzie. W starych naczyniach możemy posadzić np. rośliny jednoroczne lub pozostawić puste na rabatach między niskimi krzewami, bylinami i trawami.

Z obciętych i niepotrzebnych gałęzi drzew, na przykład wierzby, możemy stworzyć idealne obrzeże dla rabat. Wystarczy wybrać długie gałęzie, następnie związać je w pęk drutem i poprzeplatać między kołkami, wbitymi w ziemię.

Dodaj zdjęcie! | Zarejestruj się

Zobacz więcej zdjęć

„Duszy” na naszych rabatach dodadzą również liczne dodatki, które można zakupić w sklepach. Najładniej wyglądają delikatne ozdoby wykonane z zardzewiałej stali np. motyle, kwiaty.

Dodaj zdjęcie! | Zarejestruj się

Zobacz więcej zdjęć

Niewątpliwym dodatkiem zdobiącym nasze ogrody może być podpora dla bylin, wywinięta w różnorakie kształty, na przykład spirale, czy też wolnostojące podpory dla pnączy, wykonane ze stali czy drewna, po których bardzo lubią się wspinać powojniki.

Dodaj zdjęcie! | Zarejestruj się

Pozostałe, Moja wiosna
Zobacz więcej zdjęć

Oświetlenie
W dzisiejszych czasach trudno jest wyobrazić sobie ogród bez nastrojowego i klimatycznego oświetlenia. Z pewnością zapewnią je reflektorki rozmieszczone pod dużymi drzewami, które będą opromieniać je od spodu. Wzdłuż ścieżek można ustawić niewysokie lampki, które będą rozświetlały jedynie drogę dojścia lub kule świetlne o różnych średnicach. Pod pergolami na tarasie świetnie sprawdzą się rozpięte girlandy z przytłumionym światłem, wydobywającym się z żarówek o widocznych, ozdobnych żarnikach. 

Dodaj zdjęcie! | Zarejestruj się

Mała architektura
Chcąc sprawić, by nasz ogród stał się ciekawszy, warto wprowadzić do niego różne elementy małej architektury. Warto znaleźć zaciszne miejsce w cieniu drzew i ustawić tam stylową ławkę ogrodową.

Dodaj zdjęcie! | Zarejestruj się

Zobacz więcej zdjęć

Dobrym pomysłem jest również ustawienie huśtawki czy hamaku. Klimatyczny ogród to też taki, gdzie znajdziemy pergolę, porośniętą pnączami — najlepiej zapachowym). Bardzo urokliwie wygląda, jeśli prowadzi ona z jednej części ogrodu do drugiej i stanowi swego rodzaju przejście z jednej do drugiej przestrzeni ogrodowej.

Dodaj zdjęcie! | Zarejestruj się

Zobacz więcej zdjęć

Dobór roślin
Warto w swoim ogrodzie mieć choć jeden gatunek rośliny, który nie jest pospolicie spotykany w innych ogrodach. Z pewnością będzie on powodem do dumy i pochwalenia się przed gośćmi zwiedzającymi nasz ogród. Przy doborze gatunkowym trafne będzie zastosowanie w ogrodzie roślin zapachowych, szczególnie w miejscach, gdzie odpoczywamy, czyli przy ławkach ogrodowych czy tarasach. Możemy posadzić pięknie pachnącą kalinę angielską, wiciokrzew pomorski (doskonały na pergolę), czy lekko już zapomnianą, a zarazem pięknie pachnącą lipę w odmianach.

Dodaj zdjęcie! | Zarejestruj się

Zobacz więcej zdjęć

Zaproś zwierzęta
Świetnym pomysłem będzie zaproszenie różnych zwierząt do swojego ogrodu, dzięki czemu będzie on tętnił życiem. Polecam własne wykonanie ekohotelu dla owadów zapylających jak np. pszczół murarek. Wprowadź rośliny miododajne na swoje rabaty, a będziesz cieszył swój wzrok różnymi gatunkami pięknych motyli i innych owadów zapylających. Nie zapomnij także o ptakach, których śpiew ożywi każdy ogród. Możesz sam wykonać budkę lęgową dla konkretnego gatunku ptaków (polecam dla ładnie śpiewających sikorek czy szpaków).

Dodaj zdjęcie! | Zarejestruj się

Zobacz więcej zdjęć

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj inne porady naszego eksperta:

Małe ogrody

Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami

Maj w ogrodzie

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Kwitnące rośliny na żywopłoty

Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dusza w ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.