Ozdoby
Ręcznie wykonane ozdoby, stare i niepotrzebne naczynia gliniane czy obcięte gałęzie z drzew mogą być efektownymi dodatkami w ogrodzie. W starych naczyniach możemy posadzić np. rośliny jednoroczne lub pozostawić puste na rabatach między niskimi krzewami, bylinami i trawami.
Z obciętych i niepotrzebnych gałęzi drzew, na przykład wierzby, możemy stworzyć idealne obrzeże dla rabat. Wystarczy wybrać długie gałęzie, następnie związać je w pęk drutem i poprzeplatać między kołkami, wbitymi w ziemię.
Dodaj zdjęcie! | Zarejestruj się
„Duszy” na naszych rabatach dodadzą również liczne dodatki, które można zakupić w sklepach. Najładniej wyglądają delikatne ozdoby wykonane z zardzewiałej stali np. motyle, kwiaty.
Dodaj zdjęcie! | Zarejestruj się
Niewątpliwym dodatkiem zdobiącym nasze ogrody może być podpora dla bylin, wywinięta w różnorakie kształty, na przykład spirale, czy też wolnostojące podpory dla pnączy, wykonane ze stali czy drewna, po których bardzo lubią się wspinać powojniki.
Dodaj zdjęcie! | Zarejestruj się
Oświetlenie
W dzisiejszych czasach trudno jest wyobrazić sobie ogród bez nastrojowego i klimatycznego oświetlenia. Z pewnością zapewnią je reflektorki rozmieszczone pod dużymi drzewami, które będą opromieniać je od spodu. Wzdłuż ścieżek można ustawić niewysokie lampki, które będą rozświetlały jedynie drogę dojścia lub kule świetlne o różnych średnicach. Pod pergolami na tarasie świetnie sprawdzą się rozpięte girlandy z przytłumionym światłem, wydobywającym się z żarówek o widocznych, ozdobnych żarnikach.
Dodaj zdjęcie! | Zarejestruj się
Mała architektura
Chcąc sprawić, by nasz ogród stał się ciekawszy, warto wprowadzić do niego różne elementy małej architektury. Warto znaleźć zaciszne miejsce w cieniu drzew i ustawić tam stylową ławkę ogrodową.
Dodaj zdjęcie! | Zarejestruj się
Dobrym pomysłem jest również ustawienie huśtawki czy hamaku. Klimatyczny ogród to też taki, gdzie znajdziemy pergolę, porośniętą pnączami — najlepiej zapachowym). Bardzo urokliwie wygląda, jeśli prowadzi ona z jednej części ogrodu do drugiej i stanowi swego rodzaju przejście z jednej do drugiej przestrzeni ogrodowej.
Dodaj zdjęcie! | Zarejestruj się
Dobór roślin
Warto w swoim ogrodzie mieć choć jeden gatunek rośliny, który nie jest pospolicie spotykany w innych ogrodach. Z pewnością będzie on powodem do dumy i pochwalenia się przed gośćmi zwiedzającymi nasz ogród. Przy doborze gatunkowym trafne będzie zastosowanie w ogrodzie roślin zapachowych, szczególnie w miejscach, gdzie odpoczywamy, czyli przy ławkach ogrodowych czy tarasach. Możemy posadzić pięknie pachnącą kalinę angielską, wiciokrzew pomorski (doskonały na pergolę), czy lekko już zapomnianą, a zarazem pięknie pachnącą lipę w odmianach.
Dodaj zdjęcie! | Zarejestruj się
Zaproś zwierzęta
Świetnym pomysłem będzie zaproszenie różnych zwierząt do swojego ogrodu, dzięki czemu będzie on tętnił życiem. Polecam własne wykonanie ekohotelu dla owadów zapylających jak np. pszczół murarek. Wprowadź rośliny miododajne na swoje rabaty, a będziesz cieszył swój wzrok różnymi gatunkami pięknych motyli i innych owadów zapylających. Nie zapomnij także o ptakach, których śpiew ożywi każdy ogród. Możesz sam wykonać budkę lęgową dla konkretnego gatunku ptaków (polecam dla ładnie śpiewających sikorek czy szpaków).
Dodaj zdjęcie! | Zarejestruj się
mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Przeczytaj inne porady naszego eksperta:
Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami
Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie
Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon
Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże
Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon