Porady ogrodnicze

Mała architektura z wierzby. Jak samemu wykonać altankę ogrodową?

Ogród to nie tylko miejsce bogato usłane roślinnością, to także przestrzeń wychodząca naprzeciw swoim użytkownikom, która swoimi elementami umożliwia stworzenie obszaru do odpoczynku i relaksu dla dorosłych, jak i dla najmłodszych. Warto, by w naszych przydomowych ogrodach zapewnić małym odkrywcom miejsce, które będzie ich inspirowało oraz pobudzając ich wyobraźnię, edukowało i rozwijało.
Mała architektura z wierzby. Jak samemu wykonać altankę ogrodową?
REKLAMA

Taki niekonwencjonalny i jednocześnie atrakcyjny dla dzieci element w ogrodzie można stworzyć samemu, wykorzystując ekologiczny i coraz bardziej popularny w sztuce ogrodowej nurt żywej architektury. Korzysta on z niezwykłych właściwości roślin zakorzenionych w podłożu, w tym na przykład różnych gatunków wierzb (wierzby wiciowej, wierzby białej i purpurowej) do tworzenia, najczęściej poprzez wyplatanie, rozmaitych struktur architektonicznych, jak na przykład altan, pergoli, pawilonów, zadaszeń, ogrodzeń, ścian, tuneli, rzeźb czy nawet bram i schodów. Niektóre konstrukcje wymagają oparcia na drewnianych lub metalowych stelażach, pozostałe wykorzystują tylko ekologiczne materiały i ręczną pracę w postaci wyplatania.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: Pinterest.com

W naszym klimacie najczęściej do tworzenia żywych obiektów architektury ogrodowej wykorzystuje się zalety wierzby wiciowej (Salix viminalis), czyli tzw. wierzby energetycznej, która charakteryzuje się wysoką elastycznością, odpornością na niekorzystne warunki i żywotność. Ma ona niesamowitą zdolność ukorzeniania się i siłę odroślową, można powiedzieć, że rośnie sama, a jej rozległy i płytki system korzeniowy jest odporny na czasowe zalewanie. Przybiera ona najczęściej formę wysokiego i szerokiego krzewu, rzadziej małego drzewka o wysokości 5-7 m, o zielonkawych, u młodych szaro owłosionych, a u starszych roślin, nagich, cienkich, długich i wiotkich pędach. Liście są długie, wąsko lancetowate i matowozielone, a kwitnienie rośliny przypada na marzec i kwiecień.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: Pinterest.com

Ogromnym atutem w tworzeniu z niej różnych konstrukcji jest ich zielenienie się już w pierwszym sezonie po zasadzeniu, dzięki czemu nie musimy czekać latami na efekty swojej pracy. Powstające z wierzby wiciowej naturalne budowle są łatwe do wyplatania i łączenia, istotne jednak, by do kształtowania form używać jej młodych i bardzo giętkich pędów lub materiałów wyłącznie naturalnych (sznurek naturalny, tetra, bawełna). Trzeba pamiętać, iż wierzba bardzo mocno się rozrasta i w związku z tym nieco więcej pracy wymaga utrzymanie kształtów zielonych obiektów: trzeba je bowiem podcinać minimum dwa razy do roku, a w sezonie regularnie strzyc.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: Pinterest.com

Wierzbowa altanka
Wykonanie stabilnej konstrukcji altany z wierzby wymaga zasadzenia długich, żywych pędów na głębokości od 0,5 do 0,9 metra. Taka głębokość umożliwi roślinie swobodne pobieranie wody z gruntu. Konstrukcję nośną w postaci filarów tworzymy z kilku lub kilkunastu pędów wierzby, długie i elastyczne pędy także używamy do łączenia w łuki i sklepienia altany. Z czasem można splatać rosnące pędy, odrastające od filarów, w przegrody boczne bądź wypełnienie górnych części sklepień.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: Pinterest.com

Tak powstające, wierzbowe altany są rewelacyjną alternatywą dla drewnianych konstrukcji ogrodowych, które wymagają mocnego zakotwiczenia lub fundamentu oraz częstej konserwacji drewna tworzącego filary czy zadaszenie. Ich niewątpliwą zaletą i wielką wartością, jest ekologiczne i w pełni naturalne wykonanie oraz niepowtarzalność, dzięki czemu pełnią nie tylko funkcję użytkową, służąc do wypoczynku, schronienia i zabawy, ale również nadają nietuzinkowy i oryginalny wygląd naszym ogrodom.

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska

Autorska pracownia projektowa ekoartprojektPrzeczytaj także:

Pierwsze kwiaty na balkonie

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać?

Wiosną obudź swój trawnik do życia

Te rośliny odrosną z resztek

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Szukasz pomysłu na aranżację tarasu

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

BARBI17

Świetny artykuł napewno skorzystam z rad i też chcę u siebie na ogrodzie stworzyć podobne cuda.

tessa

BARDZO DOBRY I POTRZEBNY ARTYKUL.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Mała architektura z wierzby. Jak samemu wykonać altankę ogrodową?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.