Spis treści:
- Rdestowiec ostrokończysty – najgroźniejsza roślina w Polsce
- Jak pozbyć się rdestowca ostrokończystego z działki?
Rdestowiec ostrokończysty – najgroźniejsza roślina w Polsce
Rdestowiec ostrokończysty (Reynoutria japonica), nazywany również japońskim, jest rośliną zaliczaną do najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie. Zatem takich, które rozprzestrzeniają się w środowisku w niekontrolowany sposób i wypierają rodzime rośliny. Rdestowiec ostrokończysty jest gatunkiem obcym – przywędrował do nas z Azji i błyskawicznie zajął nasze tereny. Jako ekspansywny chwast coraz częściej pojawia się również w przydomowych ogrodach.
Szczęściarzami są ci działkowcy, którzy nie wiedzą, jak wygląda rdestowiec ostrokończysty. Roślina ta ma duże walory dekoracyjne – łukowato wygięte, wysokie pędy, jajowate liście i białe kwiatostany. Nie dajmy jednak zwieść się jej urodzie. To gatunek, który sieje spustoszenie w ogrodzie i jest niezwykle trudny do zwalczenia. Jego silne korzenie sięgają w glebę bardzo głęboko i mogą niszczyć infrastrukturę. Są w stanie przebić się nawet przez beton, uszkadzając nawierzchnie i fundamenty.
Rdestowiec ostrokończysty jest rośliną tak niebezpieczną i ekspansywną, że jego uprawa jest w Polsce zakazana. Za umyślne naruszenie obowiązujących przepisów możemy zostać ukarani karą grzywny, ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności (do 2 lat). Mimo obostrzeń chwast ten zdążył się już u nas rozprzestrzenić, więc może wyrosnąć w każdym ogrodzie. Zwalczanie go, gdy tylko pojawi się na działce, jest naszym obowiązkiem.
Widzisz, że rdestowiec ostrokończysty rośnie w ogrodzie? Od razu zacznij go zwalczać. Fot. vynikal/123RF.com
Przeczytaj również: Kiedy sadzić piwonie na wiosnę. Czy zakwitną w pierwszym roku?
Jak pozbyć się rdestowca ostrokończystego z działki?
Walka z rdestowcem ostrokończystym jest wyjątkowo trudna i czasochłonna. Gdy raz pojawi się w naszym ogrodzie, często zostaje w nim nawet przez kilka lat, ponieważ chwast ten jest w stanie odrodzić się nawet z niewielkiego kawałka korzenia. Jak zatem pozbyć się tej podstępnej rośliny? Najlepiej zacząć jak najwcześniej, kiedy wczesną wiosną pojawią się jej pierwsze zielone pędy.
Jak pozbyć się rdestowca ostrokończystego z działki?
- Młode pędy rdestowca ostrokończystego ścinamy tuż nad ziemią, najniżej jak to możliwe.
- Wykopujemy kłącza, starając się, aby w ziemi zostało jak najmniej kawałków korzeni. To bardzo wymagające zadanie, bo rdestowiec wrasta nawet na 3 m w głąb podłoża.
- Miejsce, w którym rósł chwast, spryskujemy silnym herbicydem i nakrywamy ciemną plandeką lub kilkoma warstwami tektury.
Mimo staranności rdestowiec ostrokończysty najprawdopodobniej wyrośnie na nowo. Dlatego wymienione wyżej czynności musimy powtarzać za każdym razem, gdy pojawią się zielone pędy (często co miesiąc). Pamiętajmy, aby podziemnych ani nadziemnych części tej rośliny nie kompostować, nawet po rozdrobnieniu. Najlepiej oddać je do utylizacji.
Źródła: deccoria.pl, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2022 r. w sprawie listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii i listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Polski, działań zaradczych oraz środków mających na celu przywrócenie naturalnego stanu ekosystemów
Przeczytaj również:
Jeżeli źle utniesz, nie zakwitną. Jak przycinać hortensje po zimie?
Hamuje rozwój chwastów i ogranicza mech. Jak i kiedy najlepiej wapnować trawnik?