Spis treści:
- Kwitnące trawy – ozdoba ogrodu
- Trawy, które kwitną – najpiękniejsze gatunki
- Jak dbać o kwitnące trawy?
Kwitnące trawy – ozdoba ogrodu
Rozglądając się po przydomowych ogrodach lub działkach rekreacyjnych, co sezon obsadzanych rozmaitymi roślinami ozdobnymi, najczęściej dostrzeżemy przewyższające nas o głowę kępy miskantów olbrzymich, wyraźnie niższe, futrzaste rozplenice oraz kuliste formy popielatej kostrzewy. Oczywiście lista najchętniej wybieranych gatunków traw jest dłuższa, jednak wiele roślin powtarza się, a dominują mimo wszystko powszechnie dostępne odmiany.
Niewątpliwie kwitnące trawy to ozdoba ogrodu, bez której trudno wyobrazić sobie swobodne, naturalistyczne kompozycje. Jednak duże znaczenie w tworzeniu konkretnego krajobrazu wokół domu ma to, w jaki sposób kwitną i czy ich kwiatostany wyróżniają się wśród gęstwiny liści.
Jeśli szukasz oryginalnych roślin do ogrodu, ale mimo wszystko nie chcesz rezygnować z modnych i funkcjonalnych traw ozdobnych, mam dla ciebie doskonałą wiadomość. Za zieloną ścianą miskantów i gęsto nastawianymi donicami z kostrzewami w szkółkach ogrodniczych potrafią kryć się prawdziwe perełki, które w doniczkach produkcyjnych niczym się nie wyróżniają. Dopiero gdy posadzisz je na odpowiednim stanowisku i poświęcisz odrobinę uwagi, pokazują, co rzeczywiście potrafią – te oto gatunki i odmiany traw mają wspaniały pokrój, a ich delikatne kwiatostany przybierają baśniowe kształty.
Kwiatostany drżączki średniej in. drżącej trawy przypominają ciałka maleńkich owadów. Fot. zosimus/123rf.com
Wystarczy trochę poszukać, by znaleźć trawy z wiszącymi talizmanami zamiast kwiatów, takie, które wyglądają, jakby obsiadły je setki ważek lub odmiany na wzór różowej waty cukrowej. I to właśnie je warto posadzić w nadchodzącym sezonie.
Przeczytaj również: Najpiękniejsze trawy ozdobne do ogrodu. Niektóre tworzą gęsty żywopłot
Trawy, które kwitną – najpiękniejsze gatunki
Oczywiście jeśli chcesz, możesz osłonić ogrodzenie, jednocześnie otulając rabatę kortaderią różową i efekt będzie zniewalający. Jednak polecam ci poznać lepiej nietypowe trawy, które kwitną. Najpiękniejsze gatunki wcale nie są najbardziej znane, ale odkrywając ich piękno kolejno o każdej porze roku, z pewnością będziesz zachwycony wyborem. Część z nich, oprócz oryginalnych kwiatów ma też imponującą wysokość, długie i wąskie liście, które efektownie opadają ku ziemi lub rosną pionowo, tyczkowato, a przy tym tworzą zwartą kolumnadę. Inne z kolei wyróżniają się kolorem zimotrwałych liści. Do najciekawszych okazów z pewnością zaliczają się te opisane poniżej.
- Perłówka orzęsiona
Perłówka należy do okazów, których kwiatostany zmieniają się w sezonie. Początkowo są one mocno zbudowane w odcieniu kremowym, ale z czasem ich struktura zmienia się na bardziej puchatą, a wybarwienie jaśnieje tak, że pod koniec kwitnienia przypominają trochę wałeczki utkane z waty.
Kwiatostany perłówki zmieniają formę wraz z przekwitaniem. Fot. nahhan/123rf.com
- Obiedka szerokolistna
Ten niski gatunek zarówno na początku, jak i pod koniec sezonu prezentuje się niezwykle efektownie. Jego kwiatostany (przypominające setki owadów, które przysiadły na trawie) zwieszają się z cieniusieńkich kłosów, jak najcenniejsze talizmany. Gdy tylko poruszy je wiatr, obracają się na wzór dekoracyjnych dzwonków zawieszanych np. pod dachem werandy.
Obiedka wyróżnia się na tle innych traw niezwykłą formą kwiatostanów. Fot. billyshimo/123rf.com
- Dmuszek jajowaty
Dmuszek dorasta do 70 cm wysokości, a jego ostateczny wzrost i pokrój zależą od warunków wodno-glebowych oraz ilości światła w ciągu dnia na danym stanowisku. Ta niewysoka trawa ma wąskie, lancetowane liście w odcieniu szarej zieleni, a największą dekoracją są gęste wiechy w kształcie przepiórczych jaj, wzniesione dumnie nad zielonolistną koroną. W zależności od tego, gdzie rośnie i ile słońca jej dostarczysz, trawa potrafi przebarwiać jajowate kwiatostany tak, że wydają się posrebrzone lub przyozdobione purpurowo różowym cieniowaniem. Z daleka wydają się miękkie, jak bawełna i to prawda, do ich faktury odnosi się botaniczna nazwa tej trawy, z greckiego tłumaczona jako zajęczy ogon.
Dmuszek inaczej nazywany jest zajęczym ogonkiem. Fot. Valerii Maksimov/Irina Stevenson/CanvaPro
- Drżączka średnia i olbrzymia
Obie odmiany charakteryzują się tym, że pod wpływem podmuchów wiatru ich kłosy drżą delikatnie, dodając życia każdej części ogrodu, którą porastają. Same kwiaty nie mają w ich przypadku znaczenia dekoracyjnego, ale warto uprawiać je dla zwieszonych kłosków, przypominających motyle kokony, zbudowanych z plewek, z których szczytowa zwykle ma karminowe zabarwienie. Kłoski mają wielkość 3 cm i nieco spłaszczoną formę, a na jednej roślinie pojawiają się ich dziesiątki.
- Butelua smukła
Jedni porównują kłosy tej odmiany do miniaturowych sierpów, inni, oglądając je z daleka, widzą setki białych ważek, które zawisły na chwilę na szczytach traw.
- Przyostnia włosowata 'Pink Cloud'
Ta wyjątkowo oryginalna trawa rośnie znacznie wyższa od swoich poprzedniczek i spektakularnie kwitnie od sierpnia do października. Wówczas ponad srebszysto-zielonymi, smukłymi liśćmi wznoszą się prawie 40-centymetrowe, puszyste, nieco mgliste wiechy w kolorze różowym. Przyostnia nie jest całkowicie mrozoodporna, dlatego w chłodniejszych częściach kraju najbezpieczniej jest sadzić ją w ozdobnych, długich donicach kępa przy kępie, tworząc barwną "firankę", która subtelnie oddzieli od siebie dwie części tarasu. Przyostnia w pełni rozkwitu przypomina cukrową watę.
Poletko przyostni o zachodzie słońca wygląda, jakby okleiła je różowa wata cukrowa. Fot. innareznik/123rf.com
Niską, ale atrakcyjną trawą, której uroku dodają żywo wybarwione liście o pionowym wzroście, jest imperata cylindryczna 'Red Baron. Nieco wyżej wyrasta proso rózgowate Warrior, które w sierpniu wypuszcza delikatne, przewiewne, purpurowe kwiatostany.
Liście imperaty cylindrycznej odmiany 'Red Baron' przebarwiają się z zielonych na intensywnie czerwone. Fot. krrad/123rf.com
Jak dbać o kwitnące trawy?
Sposób pielęgnacji kwitnących odmian traw ozdobnych zależy od potrzeb gatunkowych. Większość roślin najpiękniej rozrasta się tam, gdzie mają najwięcej słońca. Budowa ich liści i kłosów jest zwykle bardzo delikatna, co sprawia, że łatwo wprawiane w ruch wiatrem, drżą i szeleszczą, poruszając niemalże całym ogrodem. Dlatego nie warto chować ich w strefach najbardziej zacisznych, osłoniętych przed podmuchami, bo to tylko odbierze im część uroku.
Niższe trawy kwitnące pięknie wyglądają w wielogatunkowych kompozycjach bylinowych, gdzie zwykle stanowią subtelnie malowane tło dla wyrazistych kwiatów jednosezonowych lub wieloletnich. Pokrój wyższych traw sprawia, że są idealną propozycją do wykończenia łąk kwietnych, okrycia starszego ogrodzenia czy stworzenia wizualnego podziału stref ogrodowych, bez tworzenia wrażenia całkowitego zamknięcia.
Niektóre trawy w uprawie ogrodowej wymagają uważnego prowadzenia, by pasowały do określonego stylu i nie utraciły swojej dekoracyjności. Jednak większość gatunków urokliwie kwitnących nie potrzebuje formowania, rosną kształtne, chyląc się i układając na boki w sposób zupełnie naturalny, a to nadaje im ciekawy, preriowy charakter.
Jak dbać o kwitnące trawy po posadzeniu, a jak po kilku latach? Pamiętaj, że nie wszystkie odmiany są równie żywotne. Kostrzewa sina czy perłówka wytrzyma na stanowisku do 5 lat, z kolei zimozielona selseria błękitna czy turzyca palmowa z powodzeniem rosnąc przez 8 lat. Jednak niezależnie od tego, jak długo będą zdobić rabaty ogrodowe, trawy ozdobne kwitnące latem wymagają konkretnej opieki:
- powinny trafić na stanowisko o odpowiednim nasłonecznieniu oraz do wartościowej gleby, żyznej i umiarkowanie wilgotnej;
- najważniejsze jest dla nich podlewanie – nie musisz powtarzać go regularnie, ale w okresach bezdeszczowych, gdy suszy towarzyszą wysokie temperatury, koniecznie nawadniaj swoje rośliny metodą pod korzeń, czyli unikając polewania ich okazałych liści;
- wiosną warto je nawozić – wykorzystaj do tego wyprodukowany sezon wcześniej domowy kompost, który zapewni równomierne i powolne uwalnianie niezbędnych składników odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.
Trawy ozdobne kwitnące latem, podobnie jak inne odmiany, nie należą do roślin narażonych na działanie szkodników czy rozwój infekcji. Choroby zdarzają się niezmiernie rzadko, a w razie pojawienia się szkodników wystarczy profilaktyczny, naturalny oprysk i odcięcie im drogi, poprzez stworzenie dekoracyjnej obwódki np. z ostrzejszych kamieni. Trawy warto łączyć z ciekawe kompozycje z innymi roślinami, tak aby wspierały się pomiędzy gatunkami – odstraszały potencjalne szkodniki, a przy tym nie konkurowały o wodę czy odżywcze składniki.
Staraj się tworzyć formy wielogatunkowe, sadząc rośliny kaskadowo. W ten sposób każda z nich będzie zauważalna i w odpowiednim momencie skupi na sobie większość uwagi. Trawy kwitnące pięknie wypełniają tył rabaty kwiatowej z roślinami cebulowymi: irysami, zawilcami, tulipanami czy czosnkami olbrzymimi. Wykorzystaj budleje i klony palmowe, by zbudować wyższe piętro w orientalnym stylu. Z przodu posadź np. werbenę patagońską, szałwię omszoną oraz czyściec wełnisty, rozważ też zamknięcie kompozycji przy pomocy fantazyjnie ukształtowanych kępek starca popielatego.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kiedy sadzić trawy ozdobne w ogrodzie? Z czym łączyć trawy ozdobne i jak je sadzić?
Cięcie traw ozdobnych - kiedy i jak przycinać trawy ozdobne? Jakich traw nie przycinać?