Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Podlewanie roślin w ogrodzie - najważniejsze zasady. Czy podlewać w czasie deszczu?

Każdy wie, że jednym z podstawowych elementów pielęgnacji roślin w ogrodzie jest podlewanie. Jednak w tej prostej zdawałoby się czynności można popełnić wiele błędów. Mogą one poważnie zaszkodzić naszym uprawom. Jakie są najważniejsze zasady podlewania roślin w ogrodzie? Czy podlewanie w czasie deszczu to absurd? Jak zużywać mniej wody w pielęgnacji ogrodu? Wyjaśniamy.

Podlewanie roślin w ogrodzie - najważniejsze zasady. Czy podlewać w czasie deszczu?
Czy w czasie deszczu trzeba podlewać rośliny w ogrodzie? Fot. 123RF/Piscel

Spis treści:

Podlewanie roślin w ogrodzie - podstawowe zasady 

Rośliny potrzebują wody i to jest fakt bezsprzeczny. Podlewanie roślin w ogrodzie wymaga jednak znajomości i stosowania kilku podstawowych zasad:  

  • Nie podlewaj w pełnym słońcu  

Choć wydaje się, że rośliny w naszym ogrodzie właśnie wtedy potrzebują intensywnego nawadniania, lepiej zrobić to rano lub wieczorem. Idealna do podlewania jest pora poranna (5:00 – 8:00). Wtedy woda, która pozostanie na liściach, zdąży wyparować przed południowym upałem. Dzięki temu liście nie ulegną poparzeniu. Jeśli nie masz czasu podlać ogródka rano, zrób to wieczorem, po godzinie 19:00. Słońce nie poparzy wtedy liści, ale istnieje niebezpieczeństwo, że woda pozostawiona na nich na noc stanie się przyczyną infekcji grzybowych.  

  • Unikaj moczenia liści 

Krople wody pozostałe na liściach działają jak soczewka, skupiając promienie słoneczne, co może poparzyć liście. Spływająca woda może też przenosić choroby czy szkodniki na resztę rośliny. Wiadomo, że podlewając rośliny w ogrodzie, nie unikniemy zmoczenia paru liści, ale lepiej, żeby nie stało się to regułą.

Przeczytaj również: Kiedy podlewać warzywa - rano czy wieczorem? Czy sama woda wystarczy do podlewania warzyw?

  • Podlewaj rzadziej, ale obficiej 

Woda powinna dotrzeć do systemów korzeniowych roślin. To oznacza, że musi wniknąć w glebę na głębokość około 15 cm. Zbyt mała ilość wody spowoduje, że spłynie ona po powierzchni gleby i nie wniknie do miejsca, gdzie korzenie roślin będą mogły z niej skorzystać. Rzadsze podlewanie z kolei sprawi, że roślina w poszukiwaniu wody wykształci mocniejszy system korzeniowy

  • Nie spiesz się 

Podlewając rośliny w ogrodzie, rób to powoli. Dużo lepszy efekt da spokojne podlewanie roślin w okolicy korzenia niż gwałtowne podlewanie wszystkich roślin naraz. Dzięki wolnemu podlewaniu pod korzeń woda zdoła dopłynąć tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Dlatego lepiej sprawdzi się podlewanie konewką niż wężem.  

  • Nie używaj bardzo zimnej wody 

Woda do podlewania roślin w ogrodzie powinna być odstana i mieć temperaturę pokojową. Zbyt zimna lub zbyt gorąca woda spowoduje u roślin szok termiczny

  • Podlewaj tak, by woda nie zalegała wokół rośliny 

Korzenie bardzo łatwo padają ofiarą zgnilizny, jest to choroba, która unicestwi całą roślinę. "Stanie wody” w okolicach korzeni może spowodować chorobę grzybową. Uważać powinny szczególnie osoby, które mają ogródki na podmokłych, gliniastych terenach.  

Podlewanie ogrodu  

Ogród to duża różnorodność roślin. Uprawiamy na nim warzywa, owoce, kwiaty, byliny, dbamy o trawnik. Każda z roślin w ogrodzie ma swoje specyficzne wymagania dotyczące podlewania. Oto kilka podstawowych zasad podlewania dotyczących poszczególnych upraw:  

  • Trawnik 

Trawa ma płytkie korzenie i nie jest w stanie korzystać z wilgoci pochodzącej z głębszych części gleby. Dlatego trawnik podlewaj często, dbając o to, by zroszona była cała jego powierzchnia. W przypadku trawy nie ma możliwości podlewania jej “pod korzeń”, dlatego sprawdzi się tu powolne zraszanie całej powierzchni trawnika. Potrzebuje on 5 litrów wody na metr kwadratowy, podlewaj go dwa razy w tygodniu.  

Przeczytaj również: Kiedy podlewać trawę? Trzymaj się zasad, a trawnik będzie wizytówką ogrodu 

 Trwanik potrzbuje 5 litrów wody na metr kwadratowy. Fot. 123RF/Piscel

  • Rabaty 

Jeśli masz niewielkie rabaty kwiatowe, możesz je podlewać konewką. Rób to ostrożnie, by nie polewać kwiatów ani liści. Przy większych powierzchniach obsadzonych kwiatami najlepiej nawadniać liniami kroplującymi składającymi się z rurek. Kupisz je w każdym sklepie ogrodniczym, ich koszt to od 50 do 100 zł. W tej roli sprawdzi się również podziurawiony wąż ogrodowy. Krzewy i byliny podlewaj obficie pod korzeń, najlepiej dwa razy w tygodniu.  

  • Rośliny w pojemnikach 

Jeśli masz w ogrodzie rośliny w pojemnikach, musisz podlewać je częściej, nawet codziennie. To dlatego, że pojemniki się nagrzewają i powodują szybsze wyparowywanie wilgoci. Rośliny w pojemnikach podlewaj powoli konewką “pod korzeń”. Możesz też podlewać je doglebowo, wciskając wąż w glebę i powoli puszczając wodę lub skorzystać z pistoletów doglebowych.  

  • Żywopłot 

Rośliny na żywopłot sadzimy zazwyczaj z sadzonek. Zanim się nie przyjmą, w ciągu pierwszych dwóch lat żywopłot trzeba podlewać codziennie. Potem można to robić dwa razy w tygodniu, podlewając pod korzeń. Jedynie w czasie długotrwałej suszy żywopłot podlewaj częściej.  

  • Grządki z warzywami 

Warzywa lepiej podlewaj rzadziej, a obficiej, unikając moczenia liści. Wystarczy im podlewanie dwa razy w tygodniu "pod korzeń” pod warunkiem, że zastosujesz się do ogólnych zasad podlewania roślin w ogrodzie. 

Czy podlewać w czasie deszczu?  

Choć wydaje się to absurdalne, doświadczeni ogrodnicy twierdzą, że warto podlewać rośliny w czasie deszczu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku długotrwałych susz, kiedy gleba wytwarza na powierzchni skorupę. Ta skorupa ma chronić wilgoć w głębi podłoża przed wyparowaniem. Jednak często bywa przeszkodą podczas podlewania, kiedy woda po niej spływa w inne rejony niż byśmy chcieli. Deszcz powoduje, że skorupa się rozpuszcza. Warto wtedy z tego skorzystać i podlać konewką rośliny w czasie deszczu tak, by woda dostała się w głębsze partie podłoża. Gwałtowne, krótkie letnie deszcze nie gwarantują, że wilgoć dotrze do korzeni roślin. 

Jak zużywać mniej wody do podlewania? 

W okresach suszy woda jest towarem deficytowym. Podlewanie całego ogródka może nas też sporo kosztować. Jak więc zużywać mniej wody do podlewania? Tu sprawdzi się dokładnie to, co służy roślinom. Pożeraczami wody w naszych ogródkach są węże i podlewanie z ich pomocą naszych upraw. Rośliny za tym nie przepadają, a podlewając w ten sposób, zużywamy bardzo dużo wody. Duże lepsze i dla roślin i dla naszych portfeli będzie korzystanie z konewki. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest to, że możemy wtedy skorzystać z deszczówki. Nie tylko zużyjemy wtedy mniej wody do podlewania, ale będzie to też woda darmowa. W dodatku odstana, czyli taka, która jest najbardziej odpowiednia dla naszych upraw.  

Źródła: YT/Ogrodnictwo Intuicyjne, opracowanie własne

Przeczytaj również: Zrób samodzielnie system nawadniania kropelkowego do ogrodu. Kosztuje minimalnie, a efekty są imponujące

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.