Porady ogrodnicze

Przeszkadza ci pień po ściętym drzewie? Zobacz, jak łatwo można się go pozbyć

Pień po ściętym drzewie niezbyt atrakcyjnie prezentuje się w ogrodzie, dlatego wiele osób zastanawia się, jak się go pozbyć. Okazuje się, że istnieją sposoby, które pozwolą usunąć pniaka z działki bez pracochłonnego wykopywania. Poznajcie najlepsze metody ułatwiające pozbycie się pnia z ogrodu.

Przeszkadza ci pień po ściętym drzewie? Zobacz, jak łatwo można się go pozbyć
Sprawdźcie, jak usunąć pień z ogrodu bez męczącego wykopywania. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

 

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie bez wykopywania?

Czasami konieczne jest ścięcie drzewa na działce – i choć samo w sobie jest to problematyczne, podobnym problemem może się okazać usuwanie pnia. Niektórzy postanawiają go pozostawić ze względów dekoracyjnych – można z niego zrobić na przykład ozdobny kwietnik lub ustawić na nim poidełko dla ptaków. Inni decydują się na usunięcie pnia z działki. Jak to zrobić? Oprócz metody mechanicznej można również zdecydować się na metody bez wykopywania.

Oto polecane sposoby na usunięcie pnia drzewa:

  • Nawozy azotowe – typ nawozów, zawierających główny składnik pokarmowy roślin, czyli azot. Tego rodzaju nawozy pobudzają rośliny do wzrostu i zwiększają wydajność upraw. Nadają się również do usuwania pnia drzewa. Wystarczy ściąć go nisko i wykonać w nim kilka otworów. Do ich wykonania możemy użyć wiertła lub ponacinać pień na przykład siekierą. W tak powstałych otworach umieszczamy nawóz azotowy, a następnie przysypujemy go ziemią.

  • Nawozy naturalne – to nawozy przyjazne dla środowiska, zawierające jednocześnie wszystkie potrzebne roślinom składniki pokarmowe. Usuwanie pni drzew przy użyciu nawozów naturalnych wygląda podobnie jak w przypadku zastosowania nawozów azotowych. Pniak trzeba odrobinę odkopać, ściąć nisko (najlepiej kilka centymetrów poniżej poziomu ziemi), a następnie wywiercić w nim dość głębokie i szerokie otwory. To w nich należy umieścić nawóz naturalny, a później przysypać całość ziemią, tworząc kopczyk.

  • Grzybnia – to kolejny sposób na pozbycie się pnia drzewa. Grzybnie umieszcza się wewnątrz pnia w podobny sposób jak w przypadku nawozów azotowych czy naturalnych. Grzybnia powinna trafić do wywierconych otworów – aplikacja powinna przebiegać zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Zazwyczaj wybiera się grzyb Peniophora gigantea (Żylica olbrzymia). To żywa grzybnia, idealna do rozkładu pni drzew i kompostowania.

 Nawozy azotowe przyśpieszą rozkład pnia. Fot. 123RF.com

Jak przyspieszyć gnicie pnia?

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie? Samoistny rozkład pnia drzewa trwa dosyć długo – warto więc posłużyć się istniejącymi preparatami, żeby go przyspieszyć. Samodzielne wykopywanie mogłoby wymagać użycia ciężkiego sprzętu. Na pewno zajęłoby to sporo czasu, a zniszczenia w ogrodzie byłyby spore. Pień trzeba bowiem najpierw podkopać, a następnie obwiązać i wyrwać – często nawet przy użyciu ciągnika. Preparat do usuwania pni drzew i ich korzeni przyspieszy cały proces rozkładu drzewa i znacznie go ułatwi.

Przede wszystkim warto zastosować nawóz azotowy. Sprawdzi się na przykład saletra amonowa (azot amonowy). To uniwersalny zasilacz, wykorzystywany jako nawóz. Zwykle przyspiesza wzrost roślin, dostarczając do gleby cenny azot. W tym przypadku jednak tworzy w pniu odpowiednie warunki do rozwoju i namnażania organizmów, które w naturalny sposób go rozłożą. Jest to sposób, który znacznie przyspiesza cały proces, jednak nadal jest on dosyć długi. Rozłożenie pnia tą metodą zajmuje około 3-5 lat.

Grzybnia do rozkładu pni działa jeszcze szybciej. Dzięki jej wykorzystaniu można pozbyć się zmurszałych pni nawet w pół roku. Zależy to jednak od warunków – gdy nie są sprzyjające, zajmuje to więcej czasu i może zająć 3-4 lata. Jest to naturalny preparat, rozkładający jedynie martwą tkankę, więc nie trzeba się martwić, że negatywnie wpłynie na rosnące wokoło rośliny.

Czy sól niszczy korzenie? Wiele osób twierdzi, że jest to dobra metoda na ich usunięcie, a inni uznają, że uszkodzeniu ulegną też okoliczne rośliny. W wyniku zasolenia gleby na miejscu pnia i jego korzeni nic nie wyrośnie przez długi czas. Lepiej więc nie decydować się na ten sposób, chyba że bardzo zależy nam na czasie.

Jak wykorzystać pień po ściętym drzewie?

Stary pień drzewa można wykorzystać w ogrodzie – i to na różne sposoby. Najczęściej z pni tworzy się naturalne kwietniki – wystarczy tylko wydrążyć w nich dość duże otwory i umieścić w nich ziemię oraz kwiaty. Na pniach można też umieścić jakieś ogrodowe rzeźby, karmniki dla ptaków czy poidełka. Ścięte pnie drzew można więc potraktować jako elementy dekoracyjne. Dość duże pnie można też przerobić na stoły czy siedziska.

Jak usunąć pniaki z działki? Podsumowanie

Jak usunąć pień po ściętym drzewie bez wykopywania? Jest kilka dość prostych metod. Można zastosować nawóz azotowy lub nawóz naturalny. Sprawdzi się też grzybnia. Niektórzy polecają stosowanie soli, która na pewno przyspieszy rozkład pni. Może też jednak mieć negatywny wpływ na dany teren – lepiej więc z tego sposobu nie korzystać.

Przeczytaj również: Co sadzimy i siejemy w październiku? Drzewa, krzewy i kwiaty do ogrodu jesienią

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

CeeGee

Jest jeszcze inny bardzo szybki sposob. Zamawia sie goscia z frezarka do pni. Jest to niewielka maszyna z duza pila tarczowa. Ta pila operator prowadzac z boku na bok i posuwajac sie powoli do przodu szlifuje pien razem z korzeniami. Zostaje tylko ziemia zmieszana z wiorami. Szybko ale kosztuje.

jurekmurek

Sposoby może i dobre ale długotrwałe. Jak chcemy szybko usunąć pozostaje nam wyrwanie ciągnikiem lub wykopanie.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Przeszkadza ci pień po ściętym drzewie? Zobacz, jak łatwo można się go pozbyć"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.