Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przez cały sezon podlewam ogórki specjalną miksturą. Rośnie ich tyle, że nie nadążam przerabiać

Ogórki to jedne z najpopularniejszych polskich warzyw, które bardzo często zaprawiamy do słoików. Jeśli chcemy cieszyć się dużymi plonami, musimy zapewnić im odpowiednią dawkę słońca, wody oraz składników mineralnych. W tym celu świetnie sprawdzą się nawozy naturalne, które możemy przygotować z kuchennych odpadków. Sprawdź, jak przygotować miksturę dla ogórków z banana, fusów kawy i skorupek jaj. Owoców będzie zatrzęsienie.

Przez cały sezon podlewam ogórki specjalną miksturą. Rośnie ich tyle, że nie nadążam przerabiać
Co zrobić, żeby mieć dużo ogórków? Potrzebują nie tylko odpowiedniego stanowiska i gleby, ważne jest również nawożeni4. Fot. anuta23/123RF.com

Spis treści:

Czego potrzebują ogórki, żeby dobrze plonować?

Ogórki potrzebują pełnego światła słonecznego, aby rosnąć zdrowo i produkować soczyste owoce. Wybierz dla nich miejsce, które otrzymuje co najmniej 6 godzin bezpośredniego promieniowania słonecznego dziennie. Im więcej słońca, tym lepiej. Gleba, na której je zasadzisz, powinna być przepuszczalna, ponieważ w ten sposób unikniesz zastoju wody, który może zaszkodzić korzeniom. Optymalne pH gleby dla ogórków to 6,0-7,0. Jeśli masz możliwość, wzbogać glebę kompostem lub nawozem organicznym.

Jeśli chcemy zapewnić ogórkom właściwe warunki do rozwoju, musimy regularnie dostarczać im wodę. Niedostateczne podlewanie może sprawić, że staną się gorzkie. Unikaj przesuszenia gleby, ale również nie dopuszczaj do nadmiernego zalania.

Przeczytaj również: Ogórki nie chorują i szybciej rosną. Prosta receptura na zdrowe i twarde ogórki

W okresie intensywnego wzrostu ogórki trzeba podlewać znacznie częściej. Latem zaleca się podlewanie 4-5 razy w tygodniu, a w upalne dni nawet codziennie. Monitoruj wilgotność gleby i dostosowuj częstotliwość podlewania w zależności od warunków pogodowych.

Ogórki do prawidłowego wzrostu potrzebują częstego podlewania. Fot.vadimmashkov/123RF.com

Nawożenie i pielęgnacja ogórków

Ogórki to prawdziwi smakosze pod względem składników odżywczych. Dlatego jeszcze zanim je posadzisz, przygotuj glebę, dodając kompost lub nawóz ograniczany, który dostarczy roślinom potasu, fosforu, wapnia i żelaza. Wiosną, przed wysiewem nasion, przemieszaj nawozy z glebą.

Zobacz również: Jak i kiedy najlepiej siać ogórki gruntowe? Kluczowe są ziemia i głębokość siewu

Jeśli uprawiasz ogórki w ogrodzie, przygotuj dla nich podpory. Bambusowe kije lub trejaż pomogą roślinom rosnąć w odpowiedni sposób. Przycinaj także nadmiar liści, aby poprawić cyrkulację powietrza i zmniejszyć ryzyko chorób. Koniecznie jest również regularne zbieranie dojrzałych ogórków. To nie tylko zachęci rośliny do wytwarzania nowych owoców, ale także pozwoli ci cieszyć się świeżością i smakiem swoich plonów.

Mikstura do podlewania ogórków – na zdrowy i duży plon

Kilka lat temu znajomy ogrodnik podzielił się ze mną wyjątkowym przepisem na nawóz do ogórków. Można przygotować go z kilku odpadów kuchennych, które najczęściej mamy w domu. Wystarczy, że zbierzemy kilka skorupek jaj, fusy po kawie i skórkę z banana. Przepis jest bardzo prosty:

  1. W młynku zmiel skorupki jajek na proszek, później zalej je litrem wrzątku i odstaw, aby się rozpuściły.

  2. Następnie dodaj 1 łyżkę fusów z kawy i 1 łyżkę popiołu drzewnego.

  3. Do tej mieszanki wrzuć pokrojoną na kawałki skórkę z banana.

  4. Wszystkie składniki pozostaw w wodzie na co najmniej 24 godziny.

  5. Po upływie tego czasu odcedź płyn. Możesz rozcieńczyć go z wodą.

Ta mikstura dostarczy ogórkom azotu, wapnia, fosforu, potasu i magnezu. Fusy z kawy poprawiają strukturę gleby i działają odstraszająco na wiele szkodników. Popiół drzewny pomoże w regulacji pH gleby, zwiększając jej kwasowość i zasadowość. To także naturalny środek grzybobójczy, który zwalcza szkodliwe mikroorganizmy i choroby w glebie. Natomiast skórki z bananów zawierają dużą ilość materii organicznej, która stymuluje aktywność mikrobiologiczną i zwiększa żyzność gleby.

Ogórki podlewamy nawozem raz lub dwa razy w miesiącu. Możemy go również stosować w przypadku takich warzyw jak pomidory, papryka, cebula oraz do nawożenia kwiatów.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Pilśniowiec winoroślowy. Jak go rozpoznać i zwalczać? Poradnik

Choroby i szkodniki w ogrodzie latem – zwalczanie i zapobieganie

Dlaczego liście pomidorów się zwijają i żółkną? Przyczyny mogą być różne 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.