Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przycinanie pomidorów w sierpniu. Po tym zabiegu owoce będą duże i szybciej dojrzeją

W sierpniu, kiedy krzaczki pomidorów skupiają się na wzroście, warto wkroczyć do ogrodu z nożycami, by przekierować ich energię na dojrzewanie owoców. Odpowiednio przycięte pędy pozwolą słońcu dotrzeć do każdego pomidora, przyspieszając jego dojrzewanie i sprawiając, że plony staną się obfite i pełne smaku jeszcze przed nadejściem chłodnych dni. Wyjaśniamy, po co przycinać pomidory w sierpniu i jak odpowiednio przeprowadzić zabieg ogławiania.

Przycinanie pomidorów w sierpniu. Po tym zabiegu owoce będą duże i szybciej dojrzeją
Przycinanie pomidorów w sierpniu to kluczowy zabieg, który wpływa na wzrost i jakość owoców. Fot. yuris010/123RF.com

Spis treści:

Cięcie pomidorów w sierpniu

W sierpniu krzaczki pomidorów mają już zazwyczaj rozwinięte owoce, ale wciąż mogą pojawiać się nowe kwiaty. Przycinanie wierzchołków pędów i nowych kwiatów pozwali roślinie skupić swoją energię na dojrzewaniu istniejących pomidorów, zamiast na przyrostach, które mogą już nie mieć czasu na pełny rozwój przed nadejściem chłodniejszych dni.

Przycinanie krzaczków to nie jedyne zabiegi, które mają znaczenie w uprawie pomidorów. Równie istotne jest obrywanie liści pomidorów, ponieważ one także konkurują z owocami o składniki odżywcze i wodę. Najlepiej jest to robić stopniowo, usuwając za jednym razem tylko 1-3 liście, które wykazują oznaki chorób, takie jak plamy oraz te znajdujące się najniżej na roślinie, ponieważ są one najbardziej narażone na kontakt z wodą i często dotykają ziemi. Na krzaku powinno pozostać co najmniej 15-20 liści, ponieważ wtedy nie osłabimy procesu fotosyntezy i zapewnimy roślinie odpowiednią ilość energii.

Przeczytaj również: Niezwykle skuteczny oprysk na zarazę ziemniaczaną i mączniaka na pomidorach. Stosuje go wielu ogrodników

Po co przycinać pomidory?

Pomidory, zwłaszcza odmiany wysokorosnące, mają tendencję do wytwarzania dużej ilości pędów bocznych, które mogą przyczyniać się do zbytniego zagęszczenia rośliny. Takie pędy niestety konkurują o składniki odżywcze z głównymi owocami. Przycinając je, utrzymujemy roślinę w bardziej kontrolowanym kształcie i pozwalamy jej skupić się na rozwoju owoców. W ten sposób ułatwiamy sobie również kolejne zabiegi pielęgnacyjne.

Gęste, nieprzycięte rośliny są bardziej podatne na choroby, ponieważ wilgoć może się utrzymywać dłużej w ich wnętrzu. Przycinanie pomaga w utrzymaniu roślin suchszych, co ogranicza ryzyko wystąpienia takich chorób jak zaraza ziemniaczana. Ponadto lepszy dostęp światła do owoców sprzyja równomiernemu dojrzewaniu owoców.

Ogławianie wykonujemy około 30 dni przed ostatnim planowanym zbiorem. Fot. yuris010/123RF.com

Ogławianie pomidorów – jak dobrze to zrobić?

Ogławianie to zabieg polegający na usuwaniu wierzchołka wzrostu każdego pędu pomidora. Praktyka ta przyspiesza dojrzewanie owoców, które już się pojawiły, oraz ogólnie poprawia plonowanie. Roślina pozbawiona wierzchołków wzrostu skupia całą swoją energię na owocowaniu, a nie na dalszym wzroście pędów.

W uprawie pomidorów na dwa pędy należy usunąć wierzchołek wzrostu na obu pędach. Wierzchołek pędu przycina się nad drugim-trzecim ogonkiem liściowym powyżej najwyższego grona owoców. Ogławianie wykonujemy około 30 dni przed ostatnim planowanym zbiorem. Jeśli uprawiamy pomidory pod osłonami, termin przypada na połowę lub koniec sierpnia. Natomiast w przypadku pomidorów gruntowych zabieg przeprowadzamy w okresie między początkiem a połową sierpnia.

Przeczytaj również: Przenawożenie pomidorów gorsze niż niedobory. Czym nawozić pomidory w sierpniu?

Mimo ogławiania krzak może próbować tworzyć nowe pędy, które należy systematycznie usuwać, aby zapobiec rozpraszaniu energii rośliny. Nie ma konieczności ogławiania pomidorów karłowych samokończących, które naturalnie kończą wzrost pędu po osiągnięciu określonej wysokości. Zabieg ten jest szczególnie zalecany w przypadku odmian wysokorosnących, koktajlowych oraz wielkoowocowych, które mają tendencję do intensywnego wzrostu pędów.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Letnie cięcie jabłoni. Jak przycinać jabłonie i dlaczego warto to robić w sierpniu?

Przycinanie przekwitłych host. Co daje usuwanie suchych kwiatów z funkii?

Jak nawozić pomidory, żeby smakowały jak za dawnych lat? Ogrodnik tłumaczy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.