Porady ogrodnicze

Regeneracja trawnika po zimie w kilku prostych krokach

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, co oznacza, że wkrótce zacznie rosnąć trawa. Jeśli zależy nam, by w pełni sezonu trawnik prezentował się nienagannie, już teraz należy poświęcić mu swoją uwagę i przystąpić do pierwszych prac regeneracyjnych. Jak wygląda pielęgnacja trawnika po zimie? Kiedy przeprowadzić pierwsze nawożenie?

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Po zimie trawnik może być w nie najlepszej kondycji. Aby w sezonie trawa była gęsta i soczyście zielona, już teraz konieczne jest wykonanie kilku prac pielęgnacyjnych. Wszelkie zabiegi wykonujemy dopiero wtedy, gdy poprawi się pogoda – stopnieje śnieg, ustaną nocne przymrozki (do – 5 st. C) i nie spodziewamy się więcej opadów śniegu.

Co czeka trawnik po zimie?

Uszkodzenia mrozowe

Woda gromadząca się pod murawą w zależności od temperatury zamarza i odtaje, co powoduje oderwanie się darni od podłoża i korzeni, przez co wiosną trawa w tych miejscach usycha.

Pleśń śniegowa

Najbardziej sprzyjające warunki do pojawienia się infekcji to długie utrzymywanie się grubej i zbitej pokrywy śnieżnej, źle osuszona gleba i stanowiska zacienione. Poznać ją można po dużych, nieregularnych obszarach zwiędłej trawy, pokrytej białym lub różowawym nalotem.

fot. 123RF/PICSELL

Krety

Przykrą niespodzianką po stopnieniu śniegu i ustaniu zimy dla wielu ogrodników może być widok kretowisk na trawniku. Wczesną wiosną zwierzęta te stają się bardziej aktywne, ponieważ szukają pożywienia w wilgotnej i żyznej glebie. Jak pozbyć się kretów?

Jak dbać o trawnik po zimie? Pielęgnacje trawnika zaczynamy stosunkowo wcześnie, ponieważ trawa zaczyna rosnąć już w przedwiośniu.

Wygrabianie

Pierwszym zabiegiem, od którego należy zacząć wiosenną regenerację trawnika jest wygrabianie. Z użyciem miotłograbii usuwamy źdźbła, które są przegniłe, uszkodzone czy porażone pleśnią. Poza tym z powierzchni murawy uprzątnąć trzeba liście i patyki, które zostały na niej po zimie, jak również wyplewić pojawiające się chwasty.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Regeneracja trawnika po zimie w kilku prostych krokach"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.