fot. 123RF/PICSEL
Po zimie trawnik może być w nie najlepszej kondycji. Aby w sezonie trawa była gęsta i soczyście zielona, już teraz konieczne jest wykonanie kilku prac pielęgnacyjnych. Wszelkie zabiegi wykonujemy dopiero wtedy, gdy poprawi się pogoda – stopnieje śnieg, ustaną nocne przymrozki (do – 5 st. C) i nie spodziewamy się więcej opadów śniegu.
Co czeka trawnik po zimie?
Uszkodzenia mrozowe
Woda gromadząca się pod murawą w zależności od temperatury zamarza i odtaje, co powoduje oderwanie się darni od podłoża i korzeni, przez co wiosną trawa w tych miejscach usycha.
Pleśń śniegowa
Najbardziej sprzyjające warunki do pojawienia się infekcji to długie utrzymywanie się grubej i zbitej pokrywy śnieżnej, źle osuszona gleba i stanowiska zacienione. Poznać ją można po dużych, nieregularnych obszarach zwiędłej trawy, pokrytej białym lub różowawym nalotem.
Krety
Przykrą niespodzianką po stopnieniu śniegu i ustaniu zimy dla wielu ogrodników może być widok kretowisk na trawniku. Wczesną wiosną zwierzęta te stają się bardziej aktywne, ponieważ szukają pożywienia w wilgotnej i żyznej glebie. Jak pozbyć się kretów?
Jak dbać o trawnik po zimie? Pielęgnacje trawnika zaczynamy stosunkowo wcześnie, ponieważ trawa zaczyna rosnąć już w przedwiośniu.
Wygrabianie
Pierwszym zabiegiem, od którego należy zacząć wiosenną regenerację trawnika jest wygrabianie. Z użyciem miotłograbii usuwamy źdźbła, które są przegniłe, uszkodzone czy porażone pleśnią. Poza tym z powierzchni murawy uprzątnąć trzeba liście i patyki, które zostały na niej po zimie, jak również wyplewić pojawiające się chwasty.