Porady ogrodnicze

Regeneracja trawnika po zimie w kilku prostych krokach

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, co oznacza, że wkrótce zacznie rosnąć trawa. Jeśli zależy nam, by w pełni sezonu trawnik prezentował się nienagannie, już teraz należy poświęcić mu swoją uwagę i przystąpić do pierwszych prac regeneracyjnych. Jak wygląda pielęgnacja trawnika po zimie? Kiedy przeprowadzić pierwsze nawożenie?

Regeneracja trawnika po zimie w kilku prostych krokach
REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Po zimie trawnik może być w nie najlepszej kondycji. Aby w sezonie trawa była gęsta i soczyście zielona, już teraz konieczne jest wykonanie kilku prac pielęgnacyjnych. Wszelkie zabiegi wykonujemy dopiero wtedy, gdy poprawi się pogoda – stopnieje śnieg, ustaną nocne przymrozki (do – 5 st. C) i nie spodziewamy się więcej opadów śniegu.

Co czeka trawnik po zimie?

Uszkodzenia mrozowe

Woda gromadząca się pod murawą w zależności od temperatury zamarza i odtaje, co powoduje oderwanie się darni od podłoża i korzeni, przez co wiosną trawa w tych miejscach usycha.

Pleśń śniegowa

Najbardziej sprzyjające warunki do pojawienia się infekcji to długie utrzymywanie się grubej i zbitej pokrywy śnieżnej, źle osuszona gleba i stanowiska zacienione. Poznać ją można po dużych, nieregularnych obszarach zwiędłej trawy, pokrytej białym lub różowawym nalotem.

fot. 123RF/PICSELL

Krety

Przykrą niespodzianką po stopnieniu śniegu i ustaniu zimy dla wielu ogrodników może być widok kretowisk na trawniku. Wczesną wiosną zwierzęta te stają się bardziej aktywne, ponieważ szukają pożywienia w wilgotnej i żyznej glebie. Jak pozbyć się kretów?

Jak dbać o trawnik po zimie? Pielęgnacje trawnika zaczynamy stosunkowo wcześnie, ponieważ trawa zaczyna rosnąć już w przedwiośniu.

Wygrabianie

Pierwszym zabiegiem, od którego należy zacząć wiosenną regenerację trawnika jest wygrabianie. Z użyciem miotłograbii usuwamy źdźbła, które są przegniłe, uszkodzone czy porażone pleśnią. Poza tym z powierzchni murawy uprzątnąć trzeba liście i patyki, które zostały na niej po zimie, jak również wyplewić pojawiające się chwasty.

REKLAMA
REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Wertykulacja i aeracja

Aby pozbyć się resztek starej trawy, napowietrzyć korzenie oraz poprawić właściwości przepuszczalne gleby (co ułatwi przenikanie składników odżywczych z nawozów), należy przeprowadzić zabiegi aeracji i wertykulacji. Wertykulacja, czyli nakłuwanie darni, odmładza trawnik i pozwala pozbyć się warstwy filcu oraz mchu. Pamiętajmy jednak, że wykonujemy ją tylko na trawnikach, które mają więcej niż dwa lata. Aeracja z kolei — nacinanie pionowe — pobudza trawę do wzrostu i zwiększa jej elastyczność.

Piaskowanie i niwelacja zapadlisk

W przypadku gleb ciężkich i zbitych, po aeracji, kiedy w trawniku pozostały ślady nakłuć, warto przeprowadzić piaskowanie, co rozluźni podłoże i ułatwi rozwój korzeni.

Zobacz więcej zdjęć

Jeśli po zimie na trawniku pozostały nieestetyczne zagłębienia, trzeba uzupełnić je dodatkowym podłożem, najlepiej ziemią ogrodową wymieszaną z piaskiem.

Wałowanie

Po zimie trawnik może się wypiętrzyć, z powodu zamarzania i odmarzania zebranej pod nim wody. Nierówności te usunąć można przez wałowanie – dociskanie darni do podłoża dużym wałkiem (można go wypożyczyć w sklepach ogrodniczych). Uwaga! Zabiegu tego nie wykonuje się na trawnikach, które porastają ciężkie, zbite, gliniaste podłoża.

REKLAMA
REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Nawożenie

Aby wzmocnić osłabiony po zimie trawnik, pierwsze nawożenie wykonujemy wczesną wiosną, w pochmurny, umiarkowanie ciepły dzień. W tym okresie trawnik wymaga dostarczenia odpowiedniej dawki azotu, fosforu i potasu, dlatego sięgajmy po nawozy wysocezmineralizowane. „Odżywkę” należy rozprowadzić równomiernie po całej powierzchni.

Dosiewka

Jeżeli zauważyliśmy plackowate, wyłysiałe miejsca, wystarczy wysiać na nie nasiona trawy. Możemy to zrobić za pomocą siewnika, wówczas będziemy mieli pewność, że jest to zrobione równomiernie. Po wysiewce nasiona przyprószamy ziemią i wałujemy. Jeżeli zależy nam na szybkim efekcie, ubytki można uzupełnić za pomocą trawy z rolki, ale dopiero w połowie kwietnia.

Walka z pozimowymi chorobami

W sporadycznych przypadkach może okazać się, że nasz trawnik będzie potrzebował oprysku, zwłaszcza jeżeli zauważymy na nim biały, pajęczy nalot – choroba zwana pleśnią śniegową. Najlepiej w takim wypadku udać się do sklepu ogrodniczego i zakupić odpowiedni preparat do oprysku.

Deccoria.pl

TOP100 NAJPIĘKNIEJSZE OGRODY

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

E_korek

U mnie po zimie sie okazało że krety zryły pół trawnika :( Gdybym wiedziała wcześniej że działa na nie zapach psa to bym kupiła woreczki kunagone na krety a tak to mądry Polak po szkodzie...

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Regeneracja trawnika po zimie w kilku prostych krokach"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.