Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Rośliny skutecznie odstraszające kleszcze

Wraz z nadejściem wiosny cieszymy się z coraz cieplejszych dni, zakwitających  drzew i łąk oraz coraz dłuższego czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Wczesna wiosna  to niestety również początek aktywności kleszczy, które właśnie teraz ruszają na żer, który trwa aż do późnej jesieni.

Rośliny skutecznie odstraszające kleszcze

Fot.123RF.com

Te małe pajęczaki z roku na rok stają się coraz zuchwalsze, atakują ze wzmożoną siłą, uprzykrzając  skutecznie ludziom i czworonożnym pupilom czas spędzany na spacerach. Kiedyś spotkać mogliśmy je jedynie w gęstych i wilgotnych lasach, obecnie ze względu na ocieplenie klimatu oraz brak naturalnych przeciwników, którzy mogliby zmniejszyć ich populację, ich ofiarą może paść każdy z nas. 

Znacznie rozszerzyły zasięg występowania i ich tereny endemiczne przesuwają się na północ Europy, gdzie już teraz są stałym elementem fauny, a jeszcze do niedawna nikt nawet o nich nie słyszał. Kleszcze przenoszą się m.in. przez migrujące ptaki, tworząc nowe ogniska przenoszonych chorób. Występują również częściej na terenach położonych  coraz wyżej np., w górach, a nikogo już nie dziwi ich powszechne występowanie w miastach (w parkach, ogródkach skwerach) czy na działkach.

Te pajęczaki stanowią bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, przenoszą wraz ze śliną 130 odmian wirusów i kilkadziesiąt gatunków bakterii i mikroorganizmów, w tym tak niebezpiecznych dla zdrowia, jak wirus zapalenia opon mózgowych, krętek boreliozy albo zarodziec babeszjozy (zarażający psy i koty). Oczywiście nie każdy kleszcz jest nosicielem tych  wirusów, jednak zwykle na terenach endemicznych znaczna ich część bywa zakażona. Samo ich wkłucie nie stanowi ryzyka, zagrożenie pojawia się, gdy osobnik jest zainfekowany czynnikami chorobotwórczymi, co powoduje przedostanie się patogenów do krwioobiegu żywiciela i rozwój choroby. Szybkie usunięcie kleszcza nie zabezpiecza przed ewentualnym zakażeniem groźnymi chorobami, dlatego tak bardzo ważna jest obecnie profilaktyka. Oczywiście bez problemu zakupimy środki chemiczne dedykowane ochronie przeciw kleszczom, pamiętajmy, jednak iż działają one nie tylko na ich populację, lecz również na inne insekty w tym również te dla nas pożyteczne. Jak w wielu przypadkach tak i w tym z pomocą przychodzi nam natura, która umiejętnie potrafi odstraszyć agresywnego pajęczaka w naszym otoczeniu.

Następna strona: Rośliny przeciwko kleszczom >>

REKLAMA

Fot.123RF.com

Wrotycz

Ta piękna roślina może stać się ozdobą ogródka, a jej charakterystyczny ostry, korzenny zapach skutecznie odstrasza nie tylko kleszcze, ale również komary, muchy i mszyce.  Uwaga!!! Zawiera trujący tujon!

Przeczytaj również: Wrotycz pospolita (Tanacetum vulgare). Dlaczego wato ją zbierać?

Kocimiętka

Kocimiętka nie tylko stanowi ozdobę ogrodu, ale wydzielany przez nią związek neptalakton skutecznie odstrasza uciążliwe insekty takie jak: kleszcze, komary, muchy i karaczany. Posadzenie jej w kilku miejscach ogrodu lub działki pozwoli unosić się w powietrzu wydzielanym przez nią wonnym substancjom, skutecznie walcząc z niechcianymi lokatorami naszego ogrodu. Właściciele kotów powinni pamiętać o specyficznym oddziaływaniu zapachu tej rośliny na pupili.

Tatarak

Olejek eteryczny tej aromatycznej rośliny zawiera ponad 80 proc. azaronu - substancji, która odstrasza kleszcze, komary, mrówki i muchy, a przy tym jest neutralny i niegroźny dla człowieka. Tatarakowe szuwary mogą więc stanowić znakomitą ozdobę, jednocześnie skutecznie walcząc z komarami i kleszczami. Regularne rozpylanie na powierzchni działki płynu z samodzielnie przygotowanego  lub zakupionego gotowego produkt, skutecznie zwalczy niechciane insekty.

Czeremcha

Podobnie jak w przypadku tataraku, samodzielnie przygotowany do rozpylenia wywar z gałązek i liści czeremchy, pomoże nam zwalczyć kleszcze komary i muchy.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Czystek kreteński

Związki zawarte w olejku eterycznym czystka, hamują rozwój bakterii wywołujących boreliozę. Warto więc pić napar z niego zwłaszcza, iż ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie: w medycynie ludowej stosowano go w leczeniu zapalenia gardła, krtani, oskrzeli, płuc, a także bólów stawów i infekcjach układu moczowego.

Cebula i chrzan pospolity

Uciążliwy dla kleszczy jest również wyciąg lub proszek z  popularnych w każdym domu  chrzanu  i cebuli. Wyciąg z korzeni chrzanu pospolitego nie tylko odstrasza, ale również zabija te groźne pajęczaki.

Clematis

Wywar z tej rośliny jest trujący zarówno dla komarów, jak i kleszczy.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować powojniki?

Chryzantema dalmatyńska

Zawarta w kwiatach chryzantemy dalmatyńskiej cynerynę i pyretrynę  działają  toksycznie dla insektów (wyciąg z nich stosuje się w wielu preparatach owadobójczych).

Zobacz więcej zdjęć

W skutecznej walce na naszych działkach  z  kleszczami wspomóc mogą nas  również: jaskry, piołun bylica, czosnek niedźwiedzi, goździki, trawa cytrynowa, szałwia, mięta pieprzowa, rozmaryn, tymianek, melisa lekarska, aloes, geranium oraz lawenda, które choćby z tego względu naprawdę warto mieć w swoim ogrodzie.

Kleszcze wabi ciepło naszego ciała, zapach potu, wdychany CO2, zapach słodkich perfum. Przed wyjściem w miejsca ich potencjalnego żerowania zadbajmy o higienę, zrezygnujmy z perfum, zakładajmy ubrania z długimi rękawami i nogawkami oraz czapki. Pamiętajmy, iż ci niepożądani lokatorzy uwielbiają wilgoć i mimo wszystko preferują ciepłe i wilgotne środowisko, co za tym idzie  wszelkie rowy, w których stoi woda czy oczka wodne stanowią dla nich idealną przestrzeń do rozwoju. Warto więc przemyśleć  i ewentualnie w tym kontekście  zastanowić się nad występowaniem tych elementów na swoich działkach czy w ogrodach.

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra 
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.