Batat został sprowadzony do Europy z Ameryki Południowej oraz Środkowej już w XV wieku, ale wciąż nie wiele o nim wiemy. Bulwa batata zwana również wilcem ziemniaczanym charakteryzuje się pomarańczową, żółtą, a nawet fioletową barwą. Nie wszyscy wiedzą, że wilec należący do rodziny powojowatych wspaniale nadaje się do uprawy zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie.
Posiada bardzo dekoracyjne liście, a niecierpliwych zaskoczy szybkim przyrostem pędów. Niestety ze względu na swoje pochodzenie jest to powojnik jednoroczny, w okresie zimowym wymaga przechowania w ciepłym miejscu.
Pomimo to warto przeprowadzić eksperyment i posadzić go przy altanie, nieciekawym murze, lub na kratce balkonowej, gdyż przynajmniej w sezonie letnim nacieszy nasze oko oryginalnością swoich różnokształtnych liści i szorstko owłosionymi pędami. Ponadto może się zdarzyć, że wilec zaskoczy nas pięknymi, dzwonkowatymi kwiatami. Batat lubi stanowisko słoneczne oraz półsłoneczne, wówczas liście nabierają pięknych przebarwień. Wymaga wilgotnej ziemi, ale nie lubi nadmiaru wody.
Rozsadę wilca ziemniaczanego możemy już nabyć w dobrych szkółkach z roślinami. Jednak spróbujmy pobawić się sami w ogrodników i wyhodujmy własną sadzonkę wilca ziemniaczanego. Nie jest to czynność skomplikowana ani kosztochłonna, osoba niebędąca z wykształcenia ogrodnikiem, czy rolnikiem powinna sobie z tym procesem bez większych problemów poradzić.
fot. 123RF/PICSELL
Słodki ziemniak kupujemy w markecie, po powrocie do domu, należy go pokroić na dwie lub więcej części, zachowując co najmniej po jednym „oczku”. Następnie wkładamy szpiczastą częścią bulwy do donicy z ziemią na 2/3 wysokości i obficie podlewamy. Nie wysadzamy rośliny od razu do gruntu. Dajmy jej czas na wypuszczenie pierwszych zielonych pędów. Jeśli jej przyrosty będą mocne i zwarte możemy wysadzić rozsadę do wcześniej wyznaczonego miejsca w ogrodzie, czy na tarasie, a następnie podziwiać jej urok do późnych jesiennych dni.
fot. 123RF/PICSELL
Przed przyjściem pierwszych chłodnych dni i nocy powinniśmy przenieść powojnik po uprzednim jego podcięciu do ciepłego miejsca, gdzie przetrwa zimę. W ten sposób zaoszczędzimy w przyszłym roku czas na ponowne wysadzanie batata, sama zaś roślina będzie mocniejsza i odporniejsza na ewentualne choroby.
Myślę, że wilec ziemniaczany jest na tyle ciekawym okazem, że warto znaleźć dla niego miejsce w naszym ogrodzie. Życzę powodzenia przy uprawie „ziemniaków”.
mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska,
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Przeczytaj inne porady naszego eksperta:
Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami
Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie
Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon
Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże
Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon
Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych