Porady ogrodnicze

Batat do jedzenia czy podziwiania?

Batat będący odmianą ziemniaka niestety wciąż jest mało popularnym w Polsce warzywem, rzadko goszczącym na naszych stołach. A szkoda, bo oprócz jego ciekawych walorów smakowych, posiada liczne właściwości zdrowotne. Obniża ciśnienie krwi, wpływa na właściwy poziom glukozy w naszym organizmie. Bogaty jest w liczne minerały, witaminy i przeciwutleniacze, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia u nas chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, nadciśnienie, czy nowotwór.

REKLAMA

Batat został sprowadzony do Europy z Ameryki Południowej oraz Środkowej już w XV wieku, ale wciąż nie wiele o nim wiemy. Bulwa batata zwana również wilcem ziemniaczanym charakteryzuje się pomarańczową, żółtą, a nawet fioletową barwą. Nie wszyscy wiedzą, że wilec należący do rodziny powojowatych wspaniale nadaje się do uprawy zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie.

Posiada bardzo dekoracyjne liście, a niecierpliwych zaskoczy szybkim przyrostem pędów. Niestety ze względu na swoje pochodzenie jest to powojnik jednoroczny, w okresie zimowym wymaga przechowania w ciepłym miejscu.

Zobacz więcej zdjęć

Pomimo to warto przeprowadzić eksperyment i posadzić go przy altanie, nieciekawym murze, lub na kratce balkonowej, gdyż przynajmniej w sezonie letnim nacieszy nasze oko oryginalnością swoich różnokształtnych liści i szorstko owłosionymi pędami. Ponadto może się zdarzyć, że wilec zaskoczy nas pięknymi, dzwonkowatymi kwiatami. Batat lubi stanowisko słoneczne oraz półsłoneczne, wówczas liście nabierają pięknych przebarwień. Wymaga wilgotnej ziemi, ale nie lubi nadmiaru wody.

Zobacz więcej zdjęć

Rozsadę wilca ziemniaczanego możemy już nabyć w dobrych szkółkach z roślinami. Jednak spróbujmy pobawić się sami w ogrodników i wyhodujmy własną sadzonkę wilca ziemniaczanego. Nie jest to czynność skomplikowana ani kosztochłonna, osoba niebędąca z wykształcenia ogrodnikiem, czy rolnikiem powinna sobie z tym procesem bez większych problemów poradzić.

fot. 123RF/PICSELL

Słodki ziemniak kupujemy w markecie, po powrocie do domu, należy go pokroić na dwie lub więcej części, zachowując co najmniej po jednym „oczku”. Następnie wkładamy szpiczastą częścią bulwy do donicy z ziemią na 2/3 wysokości i obficie podlewamy. Nie wysadzamy rośliny od razu do gruntu. Dajmy jej czas na wypuszczenie pierwszych zielonych pędów. Jeśli jej przyrosty będą mocne i zwarte możemy wysadzić rozsadę do wcześniej wyznaczonego miejsca w ogrodzie, czy na tarasie, a następnie podziwiać jej urok do późnych jesiennych dni.

fot. 123RF/PICSELL

Przed przyjściem pierwszych chłodnych dni i nocy powinniśmy przenieść powojnik po uprzednim jego podcięciu do ciepłego miejsca, gdzie przetrwa zimę. W ten sposób zaoszczędzimy w przyszłym roku czas na ponowne wysadzanie batata, sama zaś roślina będzie mocniejsza i odporniejsza na ewentualne choroby.

Myślę, że wilec ziemniaczany jest na tyle ciekawym okazem, że warto znaleźć dla niego miejsce w naszym ogrodzie. Życzę powodzenia przy uprawie „ziemniaków”.

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska, 
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj inne porady naszego eksperta:

Małe ogrody

Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami

Maj w ogrodzie

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Kwitnące rośliny na żywopłoty

Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach

Dusza w ogrodzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Batat do jedzenia czy podziwiania?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.