Spis treści:
- Ciekawe odmiany pelargonii
- Sadzenie pelargonii w maju – krok po kroku
- Jak dbać o pelargonie, żeby obficie kwitły?
Ciekawe odmiany pelargonii
Pelargonie to byliny należące do rodziny bodziszkowatych. W naturalnym środowisku występują przeważnie w południowej Afryce. Ze względu na swoje walory estetyczne, są wykorzystywane jako rośliny ozdobne – nie tylko w ogródku, ale również na tarasach lub balkonach.
Istnieje wiele ciekawych odmian pelargonii, które różnią się od siebie kolorem kwiatów, ulistnieniem bądź wymaganiami pielęgnacyjnymi. Spośród licznej grupy wspomnianych odmian, możemy wyróżnić:
- 'Mexica Ruby' – jest to odmiana pelargonii bluszczolistnej o długich, zwisających pędach, charakteryzuje się kwiatami przybierającymi barwę pomarańczowo-różową, najczęściej uprawia się ją na balkonach lub tarasach;
- 'Aristo Orchid' – to pelargonia angielska, odmiana pelargonii wielkokwiatowej, odznacza się dużymi kwiatostanami w kolorze różowo-liliowym;
- 'Dark Orange' – to odmiana pelargonii rabatowej, charakteryzuje się doskonałym wzrostem, ma piękne, ciemnopomarańczowe kwiaty;
- 'Calliope Dark Red' – odmiana pelargonii o cudownych, czerwonych kwiatach, charakteryzuje się dobrą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne;
- 'Calliope Red Splash' – jest to pelargonia hybrydowa, ma intensywnie czerwone kwiaty, nadaje się do uprawy w skrzyniach balkonowych.
Poszczególne odmiany pelargonii mają rozmaite zastosowania. Można uprawiać je w donicach, skrzyniach bądź w gruncie. W obydwóch przypadkach staną się doskonałą ozdobą.
Przeczytaj również: Co zrobić, żeby pelargonie pięknie kwitły przez cały sezon. Czy pelargonie trzeba przycinać?
Sadzenie pelargonii w maju – krok po kroku
Sadzenie pelargonii powinno odbyć się mniej więcej w połowie maja. Zabieg nie jest zbyt skomplikowany, jednak warto trzymać się pewnych zasad. Rośliny lepiej jest sadzić wtedy, gdy temperatury w nocy ustabilizują się na poziomie powyżej 10 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie ciepłolubne odmiany mogą wzrastać wolniej.
Pelargonie dobrze jest usytuować w słonecznych miejscach, jednak rośliny tolerują także półcień. Zapewnienie im dostępu do promieni słonecznych sprawi, że kwiaty będą się pięknie rozwijać. Co ważne – jeśli zdecydujemy się na pelargonie zwisające, to wówczas dobrze jest wybrać stanowiska nieco osłonięte z góry – można umieścić je w wiszących koszach bądź pojemnikach.
Rośliny powinno się sadzić w dużych pojemnikach zaopatrzonych w stosowny drenaż – warto zastosować keramzyt. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zalegania wody, a taka sytuacja może doprowadzić do gnicia korzeni. Pelargonia najlepiej rozwija się w dobrze przepuszczalnej ziemi o obojętnym odczynie.
Pelargonia najlepiej rozwija się w dobrze przepuszczalnej ziemi o obojętnym odczynie. Fot. Alexey Fedorenko/123RF.com
Jak dbać o pelargonie, żeby obficie kwitły?
Odpowiednia pielęgnacja pelargonii sprawi, że rośliny będą obficie i zdrowo kwitły. Bardzo ważne jest prawidłowe podlewanie. Gleba powinna być równomiernie wilgotna. Najlepiej codziennie kontrolować wilgotność i w razie potrzeby nawadniać rośliny – tylko wtedy, gdy gleba jest sucha. Pelargonie są dość wrażliwe na przelanie, wobec czego trzeba na to uważać.
Właściwe nawożenie pelargonii również może wspomóc kwitnienie rzeczonych roślin. Niezbędnych do wzrostu związków dostarczą wieloskładnikowe nawozy dostępne w sklepach ogrodniczych. Warto także rozważyć wykorzystanie domowej roboty preparatów. Mowa tutaj między innymi o odżywce ze skórek bananów czy skorupek po jajkach.
Z pelargonii dobrze jest regularnie usuwać przekwitnięte kwiaty czy pożółkłe liście. Jeśli chodzi o pędy, przycinanie owych roślin nie jest konieczne.
Źródła: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Co zrobić, żeby pelargonie pięknie kwitły przez cały sezon. Czy pelargonie trzeba przycinać?
Wybudzanie i przycinanie pelargonii. Jak i kiedy robić sadzonki pelargonii?