Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ten prosty trick na naturalny nawóz sprawi, że hortensje będą pięknie rosły

Jeśli chcemy, by rośliny w naszym ogrodzie rosły pięknie i zdrowo, konieczne jest ich nawożenie. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku jednego z najpopularniejszych krzewów ogrodowych, czyli hortensji. Ważne jest nie tylko to, jaki preparat zastosujemy, ale również kiedy go użyjemy. Sprawdź, jak i kiedy nawozić hortensje oraz które nawozy najlepiej się do tego sprawdzą.

Ten prosty trick na naturalny nawóz sprawi, że hortensje będą pięknie rosły
Wyjaśniamy, czym nawozić hortensje, by obficie kwitły. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Wybierając nawóz do hortensji, nie musimy ograniczać się jedynie to tych, które znajdziemy na sklepowych półkach. W zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć, możemy sami przygotować substancję wzbogacającą dla naszego krzewu. Poznaj sposoby na naturalne nawożenie hortensji, a także dowiedz się, jakie nawozy i kiedy stosować.

Dlaczego nawożenie hortensji jest ważne?

Hortensje to piękne kwiaty, które ozdobią każdy ogród. Żeby rosły zdrowo, należy zapewnić im do tego perfekcyjne warunki, a przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawożenie. Jest to szczególnie ważne ze względu na ilość liści, którymi pokryte są te krzewy. Preparat, który będzie posiadał wszystkie niezbędne składniki, pozwoli na zdumiewające rozkwitnięcie rośliny.

W przypadku hortensji możemy na świecie wyróżnić kilkadziesiąt gatunków. Mimo że w Polsce najczęściej spotykane są tylko cztery z nich, każda ma inne upodobania, co do gleby, w której jest posadzona. Przede wszystkim chodzi o skalę pH ziemi. Właśnie z tego względu nawożenie hortensji jest ważne i przyczyni się do rozkwitu nie tylko pięknych, kolorowych kwiatów tego krzewu, ale również liści.

Jak i kiedy nawozić hortensje?

W przypadku nawożenia hortensji najważniejsze są dwa okresy: letni oraz jesienny. Pierwszy trwa od maja do połowy lipca (maksymalnie do końca sierpnia), a drugi od sierpnia do października. W tych okresach należy stosować nie tylko odmienne preparaty, ale także częstotliwość nawożenia. Wynika to przede wszystkim z różnych celów, które chcemy osiągnąć.

Zadaniem pierwszego okresu jest umożliwienie szybkiego i odpowiedniego wzrostu rośliny. Preparat letni powinien zawierać azot (do pobudzenia wzrostu), a także fosfor i potas, które są niezbędne, by zapewnić obfite kwitnienie kwiatów. Od maja do połowy lipca nawozimy hortensje dwa lub trzy razy, w zależności od potrzeby naszego krzewu.

Okres jesienny ma na celu przygotować roślinę do ciężkich warunków zimowych. Zaczyna się on pod koniec sierpnia i trwa do października. W tym czasie nawozy do hortensji nie powinny zawierać azotu, a jedynie potas i fosfor. Stosowanie jesiennych preparatów pozwoli również zwiększyć odporność hortensji na suszę w następnym sezonie, a także uzyskać większe kwiatostany.

Odpowiednio nawożone hortensje będą pięknie i bujnie rosnąć. Fot. 123RF.com

Jakie nawozy stosować do hortensji?

Do nawożenia hortensji najlepiej stosować preparaty organiczne, jednak w niektórych przypadkach konieczne może być wykorzystanie również nawozów mineralnych. Wśród substancji organicznych najczęściej wyróżniamy biohummus, kompost i obornik. To właśnie te nawozy pozwalają odżywić hortensję, a także wzbogacić glebę w próchnicę. Warto jednak pamiętać, że te preparaty, a przede wszystkim kompost i obornik, to środki, które powinniśmy wykorzystywać jesienią.

Jeśli nasz krzew hortensji nie kwitnie tak, jakbyśmy chcieli, a dodatkowo jest osłabiony, w takim przypadku musimy wykorzystać nawóz mineralny. Właśnie te preparaty, zawierające azot, fosfor i potas, powinniśmy używać w okresie letnim. Warto wybierać substancje dedykowane tym krzewom, które będą dopasowane do ich wymagań.

Naturalne metody nawożenia hortensji

Jednym z najlepszych naturalnych nawozów do hortensji są… fusy z kawy. Wystarczy je wysuszyć, a następnie wymieszać z ziemią i posypać pod krzewem. Pamiętajmy, że taki domowy preparat zakwasi ziemię, więc musimy z niego korzystać co jedynie co jakiś czas.

Bardzo dobrym preparatem do hortensji jest wspomniany wcześniej kompost, który można zrobić samemu w ogrodzie. Wystarczy w lekko zacienionym i osłoniętym od wiatru miejscu umieścić beczkę, skrzynkę czy też wiadro bez dna. Kompostownik musi mieć kontakt z glebą, a także odpowiedni przewiew. Co w nim umieszczać? Na przykład odpadki roślin, rozdrobione resztki i zagrabione liście. Warto wspomnieć, że ziemię kompostową można również kupić w sklepach ogrodniczych.

W domowym zaciszu można również przygotować świetny roztwór do podlewania hortensji. W praktyce jest to po prostu gnojówka z pokrzywy. Jak ją przygotować? Potrzebny będzie kilogram liści pokrzywy, 10 litrów wody, odpowiedniej wielkości pojemnik (np. wiadro) oraz gaza. Liście zalewamy wodą i przykrywamy gazą. Tak sporządzoną mieszankę odstawiamy na dwa tygodnie, codziennie mieszając. Po tym czasie otrzymamy koncentrat, którym po rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1:10 możemy podlewać hortensje.

Nawożenie hortensji — zalety

Odpowiednie nawożenie większości roślin to podstawa ich harmonijnego rozwoju. Wykorzystując preparaty dedykowane hortensjom, przede wszystkim pozwolimy, by rosły bujne i zdrowe. Ponadto okres kwitnienia będzie długi i o wiele bardziej obfity, a zawiązywanie pąków kwiatowych znacznie lepsze.

W przypadku hortensji nawozy działają nie tylko na kwiaty, które będą pięknie wybarwione, ale również na liście. Jeśli chcemy uzyskać piękny, intensywnie zielony kolor liści, konieczne będzie wykorzystanie odpowiednich preparatów.

Prawidłowe wzbogacanie krzewów hortensji pozwoli również na zabezpieczenie ich przed chorobami i szkodnikami, a także lepsze zimowanie. To właśnie nawożenie roślin w okresie jesiennym pozwoli na spokojne przetrwanie mrozów i zimnych wiatrów, a także znacznie lepszą kondycję od samego początku okresu kwitnienia.

Przeczytaj również:

Hortensja Uciekająca Panna Młoda - olśniewająca królowa ogrodu. Jak uprawiać Runaway Bride?

Twoje hortensje chorują? Sprawdź, co je niszczy i jak im pomóc

12 najpiękniejszych odmian hortensji ogrodowej. Przewodnik po zasadach uprawy hortensji

Wyjaśniamy, czym wyróżnia się hortensja Runaway Brid i jak ją uprawiać. Fot. Instagram: plantorama

Pokrzywa i jej właściwości. Lek na zmęczony organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.