Spis treści:
Usuwanie liści pomidorów – zasady
Chcesz mieć duże zbiory pomidorów? Koniecznie musisz zadbać o prawidłową pielęgnację krzaków. W ich uprawie, oprócz podlewania i nawożenia, ważne jest również obrywanie liści. Po co usuwać liście pomidorów? Czynność ta zapewnia szybsze dojrzewanie owoców, gdyż poprawia się wentylacja krzewów oraz dostęp do światła słonecznego. Poza tym usuwanie liści pomidorów zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób. Dzięki temu pomidory będą zdrowe, większe i smaczniejsze. Zanim jednak przystąpimy do zabiegu, trzeba poznać kilka podstawowych zasad.
- Do usuwania liści pomidorów warto przystąpić dopiero wtedy, gdy rośliny są już rozwinięte i posiadają grona, na których dojrzewają owoce.
- Zabieg należy przeprowadzać w suchy, ciepły i słoneczny dzień. Nie rób tego w czasie deszczu, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.
- Za jednym razem można usunąć z krzaka nie więcej niż trzy liście, ponieważ większa ilość osłabi roślinę. Sugeruje się, że po zakończeniu zabiegu na każdym krzaku powinno zostać od 15 do 20 liści.
Usuwanie liści pomidorów przyspiesza dojrzewanie owoców. Fot.123RF.com
- W pierwszej kolejności usuwa się liście zżółknięte i chore, a także te zlokalizowane przy ziemi.
- Liście pomidorów można usuwać ręcznie lub za pomocą sekatora. Zanim przejść do kolejnego krzaka, należy umyć ręce lub zdezynfekować narzędzie. Pomoże to zminimalizować ryzyko przenoszenia chorób z rośliny na roślinę.
- Należy usuwać cały liść razem z ogonkiem, dzięki czemu rana po oberwaniu będzie jak najmniejsza.
Których liści nie usuwać pomidorom?
Gdy krzaki są już dobrze wyrośnięte, warto przystąpić do usuwania liści pod najniższym gronem. Z tą czynnością nie można jednak przesadzić. Warto zaznaczyć, że liście są bardzo ważną częścią pomidorów, gdyż są im potrzebne do prawidłowego przebiegu procesów życiowych. W przypadku, gdy pozbawimy roślin zbyt wielu liści, nie będą miały jak wyżywić siebie i swoich owoców, a w rezultacie wydadzą słabe plony. Dlatego warto zostawić po kilka najbliższych owocom liści, z których czerpią składniki odżywcze. Dzięki temu plony będą obfite, a warzywa smaczne i dorodne.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Szara pleśń widmowa. Sezonowa zmora pomidorów, jak uchronić pomidory przed gniciem?
Kiedy wyrywać i jak suszyć cebulę? Najlepsze sposoby przechowywania cebuli
Jak ściółkować ogórki? Cztery sprawdzone metody ściółkowania