Spis treści:
Wczesne odmiany kapusty
Warzywa uprawiane w przydomowym ogrodzie różnią się między sobą m.in. długością okresu wegetacji. Wczesna kapusta, jeden z tradycyjnych gatunków najchętniej uprawianych w większości regionów kraju, wyrasta z siewu i w pełni dojrzewa w 55-70 dni w zależności od wybranej odmiany. W porównaniu do odmian późnych, które potrzebują na wzrost aż 135-165 dni, to naprawdę szybko. Wysiew kapusty wczesnej można rozpocząć już w lutym, a jej odmiany m.in. ze względu na walory smakowe przeznaczone są do bezpośredniego spożycia.
Warzywa z tej grupy wykazują wysoką tolerancję na spadki temperatury oraz krótkotrwałe, charakterystyczne dla pierwszych miesięcy wiosennych wahania pogodowe. Chcesz cieszyć się smakiem chrupkich, świeżych liści wczesnej kapusty, której nie dorównają żadne okazy marketowe? Ogrodnicy podpowiadają, że już czas zaplanować wysiew nasion na rozsadę. Jakie odmiany najlepiej nadają się do wczesnego wysiewu? Przede wszystkim te, które odporne na zmiany warunków lepiej znoszą nagłe powroty niższych temperatur. Wczesne odmiany kapusty, które warto wziąć pod uwagę, planując wysiew, to z pewnością:
- 'Beatrix',
- 'Green-Flash',
- 'Copenhagen Market',
- 'Hornet',
- 'Nozomi',
- 'Pushma',
- 'Jetodor F1',
- 'Mirror F1',
- 'Veronor F1',
- 'Constable F1',
- 'Anadol F1',
- 'Eliza F1',
- 'Thalys',
- 'Vettel',
- 'Carrera'.
Kapusta wczesna nie ma wysokich wymagań temperaturowych, a jej wrażliwość na ewentualne uszkodzenia mrozowe różni się w zależności od tego, na jakim etapie rozwoju była dana odmiana w chwili kontaktu z najwyższymi czynnikami ryzyka. Wczesna, zahartowana rozsada jest mniej podatna na efekty przemarzania, a tym samym nawet w niekorzystnych warunkach uprawy potrafi zachować pełen plon. Co z kolei może go pogorszyć? W uprawie wczesnych odmian kapusty należy uważać na duet wyższych temperatur i niskiej wilgotności, takie combo sprawia, że nawet odporne odmiany plonują gorzej, główki są mniejsze, a liściom po zbiorze brak charakterystycznej chrupkości i soczystości.
Przeczytaj również: Jak siać rzodkiewkę w doniczce? Pielęgnacja i polecane odmiany
Siew kapusty na wcześniejszy zbiór
Wczesne odmiany najlepiej wysiewać na rozsadę doniczkową w ogrzewanej szklarni. Możesz też przeprowadzić wysiew w tunelu foliowym lub pod płaskim okryciem, osłoną ochronną z folii perforowanej lub włókniny. W każdym przypadku nasiona powinny trafić na glebę żyzną, próchniczą, lekko spulchnioną, dokładnie oczyszczoną i dobrze przepuszczalną. Zarówno małe doniczki produkcyjne, jak i większe pojemniki na szybki wysiew należy dobrać tak, aby miały one od dołu przygotowane otwory drenażowe. To pozwoli ci lepiej monitorować poziom wilgotności podłoża – we wczesnych fazach uprawy kapusty ta kwestia jest bowiem kluczowa.
Rozsadę kapusty można przygotować w eko doniczkach do bezpośredniego wsadzenia do gruntu lub w plastikowych wielodoniczkach, jednak z nich małe sadzonki musisz przenieść ostrożnie bez osłony. Fot. orestligetka/123rf.com
Jak przeprowadzić siew kapusty na wcześniejszy zbiór? Zacznij od przygotowania podłoża.
- Doniczki lub pojemniki do wysiewu wypełnij żyzną ziemią przeznaczoną pod uprawę warzyw.
- Zadbaj, aby na stanowisku uprawowym nie brakowało naturalnego światła. Jeśli miejsce, które wybrałeś, nie jest dość jasne, rozważ wykorzystanie specjalnych akcesoriów do naświetlania.
- Przygotuj pod nasiona kapusty wgłębienia na ok. 0,5 cm, pamiętając, że odmiany wczesne mogą, a wręcz powinny rosnąć nieco gęściej niż propozycje zbierane później.
- Po wysianiu nasion koniecznie zwilż podłoże, uważając, by nie wypłukać dopiero co osadzonego materiału spod niewielkiej warstwy okrywowej.
- Pilnuj, aby w czasie kiełkowania temperatura na stanowisku uprawy mieściła się w granicach 18-21°C. Gdy w doniczkach pojawią się pierwsze, zdrowe wschody możesz pomyśleć o obniżeniu temperatury w celu zahartowania młodych roślin przed ich przeniesieniem na miejsce docelowe.
Kiedy najlepiej zacząć siew kapusty na wcześniejszy zbiór? Według kalendarza ogrodniczego termin przypada już na pierwszą połowę lutego, co oznacza, że warzywa będą nadawały się do przesadzenia w okresie trwającym od początku do końca kwietnia.
Młode sadzonki wczesnej kapusty przenosi się do gruntu w kwietniu, dzięki czemu na początku czerwca są już gotowe do zbiorów. Fot. alterphoto/feellgood/123rf.com
Zadbana i wypielęgnowana wczesna kapusta po zbiorze pozostawia w ogrodzie przestrzeń, którą z łatwością możesz ponownie zagospodarować. Odmiany wysiewane w lutym, w czerwcu, a nawet już wraz z końcem maja nadają się do zebrania. Oczyszczone stanowisko w warzywniku idealnie sprawdzi się pod uprawę kolejnych warzywnych przysmaków. Spróbuj posadzić tam cebulę, pomidory, ogórki, selery lub pory, a czerpiąc z przedplonu ogrom korzyści, wyrosną jeszcze bardziej dorodne.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak sprawdzić zdolność nasion do kiełkowania? Zrób prosty, domowy test
Nazywana jest "pokarmem dla mózgu". Gotu cola – uprawa w doniczce, właściwości i zastosowanie
Dziki ogórek, który pomaga na trawienie i cukrzycę. Jak uprawiać cyklanterę