Spis treści:
Kiedy wysiać sałatę na rozsadę?
Rozpoczynając uprawę w doniczkach, sałatę na rozsadę można zacząć wysiewać już pod koniec lutego. Dobrym terminem na start będzie także połowa marca. Najpóźniej zabieg przeprowadzamy do połowy kwietnia.
Termin wysiewania sałaty na rozsadę jest niesamowicie istotny. Młode sadzonki rośliny są bardzo wrażliwe na zmiany temperatur, przesuszenia czy światło słoneczne. Rozpoczęcie uprawy wiosną jest dobrym wyborem z tego względu, że dni wciąż są krótkie. Późniejsze zasianie sałaty, gdy dni są coraz dłuższe, może doprowadzić do wytwarzania się kwiatostanów. W efekcie warzywo nie będzie się nadawać do spożycia.
Uprawa sałaty - najważniejsze zasady
Uprawa sałaty na rozsadę jest dosyć prosta, jednak trzeba trzymać się określonych zasad. To pozwoli na osiągnięcie najbardziej zadowalających efektów w postaci obfitych plonów.
Wysiewanie sałaty na rozsadę rozpoczynamy od przygotowania pojemników na nasiona z odpowiednią glebą. Podłoże powinno być lekkie i dobrze przepuszczalne, może więc być wzbogacone o piasek lub perlit. Jako pojemnik do wysiewu można użyć specjalnych kuwet, doniczek czy plastikowych pojemników. Istotne jest, żeby były czyste i miały na spodzie otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody.
Gleba dla sałaty na rozsadę musi być dobrze wilgotna. Nasiona, a później młode sadzonki są wyjątkowo wrażliwe na wszelkie przesuszenie. Potrzeba więc zadbać o to, żeby ich podłoże nie było suche, ale nie może być także przelane.
Jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, sałata najlepiej i najszybciej kiełkuje w temperaturze wahającej się między 18 a 20 st. Celsjusza. Pojemnik z nasionami ustawiamy na słonecznym parapecie.
Uprawa sałaty z rozsady jest bardzo prosta. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Co zrobić, gdy nasiona nie wykiełkowały? Przygotuj domowy aktywator, szybko wyrosną
Nasiona sałaty powinno wysiewać się swobodnie, rozrzucając je po powierzchni gleby lub w ustalonych rzędach. Wówczas nasiona układamy w rozstawie 5x5 cm. Następnie zasypujemy je porcją ziemi tak, aby znalazły się maksymalnie na 1 cm głębokości. Powierzchni nie uklepujemy i nie ugniatamy.
Ziemię z posianą sałatą zwilżamy wodą. Nie używamy jednak do tego konewki z wodą, gdyż strumień może być zbyt agresywny. Bezpieczniejszy będzie do tego spryskiwacz, który sprawi, że podłoże będzie jedynie wilgotne, a nie przemoczone. Tak przygotowane pojemniki z sałatą można przykryć przezroczystą folią lub szybą. W takim przypadku należy natomiast pamiętać o codziennym wietrzeniu sadzonek, co zapobiegnie rozwojowi chorób grzybowych.
Nasiona sałaty w takich warunkach powinny wzrosnąć już po około trzech lub czterech tygodniach. Każda z sadzonek wykształci po dwa liście właściwe. Wtedy będą już gotowe do przeprowadzenia pikowania.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Oprysk na bazie oleju parafinowanego. Najważniejszy oprysk na mszyce, przędziorki i inne szkodniki
Obornik krowi, koński, kurzy, kozi, króliczy. Jakie mają właściwości i do czego stosować?
Jak siać marchewkę? Wybierz najlepsze odmiany – twarde, soczyste i bez chorób