Spis treści:
- Gnojówka z mniszka lekarskiego z kwiatami i bez – sprawdzone przepisy
- Zalety i wady stosowania gnojówki z mniszka lekarskiego w ogrodzie
- Do czego stosować gnojówkę z mniszka lekarskiego? Proporcje i częstotliwość
- Czy gnojówkę z mniszka można stosować do wszystkich roślin?
Gnojówka z mniszka lekarskiego z kwiatami i bez – sprawdzone przepisy
Gnojówka z mniszka lekarskiego to jeden z najprostszych do wykonania nawozów organicznych. Możesz przygotować ją na dwa sposoby, wykorzystując różne części rośliny.
- Przepis na gnojówkę z kwiatów mniszka
Przygotowanie gnojówki z kwiatów mniszka rozpocznij od zebrania około 1 kg świeżych kwiatów mniszka lekarskiego. Umieść je w plastikowym lub drewnianym pojemniku o pojemności 10 litrów, a następnie zalej 8 litrami wody, najlepiej deszczowej. Pojemnik przykryj gazą lub cienkim materiałem, który umożliwi dopływ powietrza, ale uniemożliwi owadom dostęp do fermentującej mieszanki.
Tak przygotowaną mieszankę odstaw w zacienione miejsce na 2–3 tygodnie, najlepiej na zewnątrz ze względu na intensywny zapach fermentacji. Pamiętaj, by codziennie lub co drugi dzień mieszać zawartość – zapobiegniesz w ten sposób gniciu. Gotową gnojówkę przecedź przez gęste sito lub gazę.
Przeczytaj również: Mniszek lekarski a mlecz polny – jak nie pomylić? Mniszek ma właściwości zdrowotne, mleczem można się zatruć
- Przepis na gnojówkę z liści mniszka
Zbierz około 1 kg świeżych liści mniszka, posiekaj je na mniejsze kawałki i umieść w pojemniku. Zalej 8 litrami wody i dalej postępuj jak w przypadku gnojówki z kwiatów.
Fermentacja jest zakończona, gdy mieszanka przestanie się pienić, a jej kolor zmieni się na ciemnobrązowy. Gotowa gnojówka ma intensywny zapach, który możesz złagodzić, dodając do niej garść pokrzywy lub skrzypu polnego.
Do przygotowania gnojówki z kwiatów mniszka potrzeba ok. 1 kg świeżych kwiatów. Fot. denis83/123RF.com
Zalety i wady stosowania gnojówki z mniszka lekarskiego w ogrodzie
Zanim zdecydujesz się na regularne stosowanie tego naturalnego nawozu, warto poznać jego mocne i słabe strony.
Główną zaletą gnojówki z mniszka jest bogactwo składników odżywczych – mniszek zawiera potas, fosfor, wapń, magnez i żelazo, które wspierają rozwój i kwitnienie roślin oraz poprawiają ich kondycję. Regularne stosowanie gnojówki zwiększa także odporność roślin na choroby i szkodniki, a organiczne składniki nawozu poprawiają strukturę podłoża i stymulują rozwój pożytecznych mikroorganizmów.
Stosowanie gnojówki z mniszka ma jednak także pewne wady. Fermentująca gnojówka wydziela nieprzyjemny zapach, który może być uciążliwy, szczególnie jeśli przygotowujesz ją blisko domu. Sam proces fermentacji jest dość czasochłonny, trwa od 2 do 3 tygodni. Istnieje również ryzyko przenawożenia – niewłaściwe proporcje mogą prowadzić do uszkodzenia roślin.
Przeczytaj również: Najlepsze do nawożenia warzyw i kwiatów. Jak i z czego przygotować gnojówki roślinne
Do czego stosować gnojówkę z mniszka lekarskiego? Proporcje i częstotliwość
Gnojówka z mniszka lekarskiego jest uniwersalnym nawozem, ale najlepsze efekty daje przy odpowiednich proporcjach i częstotliwości stosowania.
Przed użyciem gnojówkę z mniszka należy rozcieńczyć. Do podlewania roślin doniczkowych i młodych sadzonek stosuj proporcję 1:20 (jedna część gnojówki na 20 części wody) – ta delikatniejsza mieszanka nie zaszkodzi wrażliwym korzeniom. Warzywa i kwiaty w gruncie można podlewać roztworem o proporcji 1:10 (jedna część gnojówki na 10 części wody). Jeśli planujesz opryskiwać liście, przygotuj roztwór o proporcji 1:30 (jedna część gnojówki na 30 części wody).
Częstotliwość stosowania gnojówki z mniszka zależy od rodzaju roślin. Rośliny doniczkowe podlewaj raz na 2–3 tygodnie w okresie wzrostu. Warzywa nawadniaj gnojówką raz na 10–14 dni od momentu ukorzeniania się sadzonek do początku owocowania. Kwiaty wieloletnie wystarczy nawozić 2–3 razy w sezonie, najlepiej wczesną wiosną i w połowie lata. Trawnik możesz podlewać roztworem o proporcji 1:15 co 3–4 tygodnie, co wspomaga jego regenerację.
Gnojówkę najlepiej stosować wieczorem lub w pochmurny dzień, aby uniknąć poparzenia liści. Pamiętaj, by podlewać zawsze wilgotną glebę, nigdy suchą, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia korzeni.
Gnojówka z mniszka lekarskiego świetnie sprawdzi się do nawożenia piwonii. Fot. rycky21/CanvaPro
Czy gnojówkę z mniszka można stosować do wszystkich roślin?
Mimo wielu zalet gnojówka z mniszka lekarskiego nie jest uniwersalnym nawozem odpowiednim dla każdej rośliny w twoim ogrodzie.
Szczególnie dobrze reagują na nią warzywa liściaste, takie jak sałata, szpinak czy kapusta, które wykorzystują azot do bujnego wzrostu liści. Rośliny kwitnące, jak róże, piwonie i astry, dzięki potasowi z mniszka obficiej kwitną. Również byliny – funkie, rudbekie, jeżówki – bardzo dobrze reagują na ten rodzaj nawozu, podobnie jak krzewy owocowe – porzeczki, agrest i maliny, które pod jego wpływem lepiej owocują.
Gorzej gnojówkę z mniszka tolerują rośliny cebulowe, takie jak tulipany, narcyzy i hiacynty, które mogą gnić pod wpływem zbyt dużej ilości organicznego nawozu. Również rośliny sucholubne – lawenda, rozmaryn, tymianek – preferują ubogie podłoże i mogą reagować negatywnie na nawożenie gnojówką. Młode sadzonki z delikatnymi korzeniami mogą ulec uszkodzeniu, jeśli nawóz będzie zbyt stężony.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Gnojówka z wrotyczu, lepsza od tej z pokrzywy. Wzmacnia i chroni warzywa