Spis treści:
Jak wykorzystać łupiny czosnku w ogrodzie?
Prowadzenie ekologicznych i odpowiedzialnych upraw zmusza nas do myślenia o tym, jak wykorzystywać wszystkie dostępne surowce po zbiorach. Idea zero waste ma swoje zalety i wady, jednak z pewnością pozwala rozsądniej gospodarować tym, co pozyskujemy z grządek i rabat ogrodowych – odkrywamy tym samym cenne wartości produktów, których dotychczas nie wykorzystywaliśmy.
Całe szczęście, bo dzięki coraz szerszej wiedzy to, co naprawdę cenne, zamiast trafiać na śmietnik, wraca do ogrodu, odżywia go, chroni i wzbogaca. Co więcej, sporo warzywnych i owocowych resztek przydaje się nie tylko tam, lecz także w domu. Jednym z cennych odpadków, który w najlepszym przypadku wrzucałam na przydomowy kompostownik, są łupiny czosnku. Sąsiadka podpowiedziała mi, abym zbierała je do worka, bawełnianej siatki lub przygotowanego specjalnie w tym celu kosza i przerabiała na domowe odżywki dla wrażliwych roślin.
Łupiny z czosnku, a konkretnie zebrane w nich składniki, podobnie jak główki warzywa wykazują działanie antybakteryjne, antygrzybicze, a także odstraszają uciążliwe szkodniki. Tym samym stanowią wartościowy surowiec przy uprawie rozmaitych roślin na otwartych grządkach. Przygotuj profilaktyczny oprysk na bazie łupin czosnkowych przeciw chorobom grzybowym:
- wrzuć do garnka 2-3 świeże główki czosnku,
- uzupełnij garnek 3 garściami zebranych łupin czosnkowych,
- zalej to wszystko wodą, tak by wypełniła garnek do 2/3 pojemności,
- gotuj wywar czosnkowy przez 15-20 minut,
- pozostaw wywar na ok. 24 godziny – w tym czasie dokładnie ostygnie i jeszcze mocniej "naciągnie".
Zebrane obierki dorzuć do gotujących się czosnkowych główek lub przygotuj wywar z samych łupin. To świetny środek odkażający i ochronny do użycia zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Fot. Susana Florez/RDNE Stock project/CanvaPro
Przed pierwszym podaniem rozważ rozcieńczenie powstałego wywaru odstaną wodą w proporcjach 1:1. Tak przygotowany środek ochronny dla roślin możesz rozpylać raz w tygodniu na większość roślin na grządkach oraz na te posadzone w ozdobnych donicach. Co więcej, po przelaniu do konewki podawaj go również pod gatunki (doglebowo, bez moczenia liści) najbardziej narażone na ataki szkodników glebowych.
Jak wykorzystać łupiny czosnku w ogrodzie po zbiorach? W tym czasie również przydadzą ci się obierki sumiennie zbierane w ciągu całego roku. To idealny materiał do warstwowego przekładania warzyw okopowych: marchwi, pietruszki, buraków czy selerów, przechowywanych przez zimę zarówno w prostych kopcach ziemnych, jak i w wyłożonych słomą skrzyniach.
Przeczytaj również: Najlepszy termin na sadzenie czosnku po zimie. Dzięki tym sposobom główki będą duże i zdrowe
Łupiny czosnku – wykorzystanie w domu
Zastosowanie obierek czosnkowych nie ogranicza się wyłącznie do sfery ogrodowej. Również w domu mogą zdziałać wiele dobrego, jeśli tylko wiesz, do czego je wykorzystać. Ze względu na silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze łupiny z czosnku oraz sam czosnek nadają się do przygotowania oprysku na zagrzybione ściany czy wykwity pleśni, pojawiające się pod sufitami czy w okołookiennych narożnikach.
Do zwalczania ognisk pleśni w głównym korytarzu i w łazience wykorzystałam roztwór wodny po wygotowaniu łupin czosnkowych zmieszany ze szklanką octu. W niewielkim garnku przygotowałam wywar z 4 garstek łupin czosnku. Gdy całość ostygła, przesączyłam wodę czosnkową przez sitko do butelki. Wywar uzupełniłam białym octem, delikatnie przemieszałam (bez wstrząsania) i tak powstałą mieszaninę rozpyliłam na ciemne punkty, widoczne na powierzchni ściany.
Sąsiadka podpowiedziała mi, że wywar czosnkowy przygotowany z łupin nadaje się również do zwalczania pleśni na glebie w doniczkach oraz do eliminacji szkodników z większości atakowanych roślin domowych. Jeśli pojawiają się na nich np. ziemiórki, warto wykorzystać część zebranych obierek.
- Ugotuj je w czystej, odstanej wodzie.
- Wystarczy, że wrzucisz do średniej wielkości garnka już 2 duże garście obierek pokruszonych i rozgniecionych w dłoniach, zalejesz je wodą i wygotujesz przez ok. 10-15 minut.
- Odczekaj, aż wywar ostygnie i użyj go do oprysku przeciw uciążliwym szkodnikom.
Udało ci się położyć kres inwazji miniaturowych, ale niezwykle irytujących szkodników roślin doniczkowych, a nadal masz do wykorzystania zebrane łupiny czosnku? Wykorzystanie w domu cennych resztek nie ogranicza się jedynie do profilaktyki chorób grzybowych roślin doniczkowych czy zwalczania wykwitów pleśni, choć w obu przypadkach jego użycie niesie ze sobą wiele korzyści.
Wywar z łupin czosnku pomaga usuwać pleśń oraz odstrasza szkodniki z roślin doniczkowych. Możesz stosować go profilaktycznie, a także w ramach naturalnej terapii, gdy problem już wystąpi i wymaga od ciebie natychmiastowej reakcji. Fot. liudmilachernetska/123rf.com; siniehinaalona/CanvaPro
Jest jeszcze jeden sposób na łupiny z czosnku, który polecają w szczególności miłośnicy bardzo popularnych gatunków kwitnących. Jeśli masz w domowej kolekcji kwiatów doniczkowych starsze storczyki, które wciąż prezentują się bardzo atrakcyjnie, choć kwitną słabiej niż dotychczas, podaj im czosnkową odżywkę na bazie wywaru z łupin. Podlewaj je raz na 2-3 tygodnie od dołu, docierając od nasady do korzeni. To podobno doskonała recepta na pobudzenie domowych orchidei do wypuszczania nowych pąków i rozwijania jeszcze piękniejszych, kształtnych i barwnych kwiatowych koron.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Ekologiczne sposoby zaprawiania czosnku i cebuli. Ważne przed jesiennym sadzeniem
Jak się pozbyć nornic zimą w naturalny sposób? Jakie szkody gryzonie wyrządzają w zimowym ogrodzie?
Żadne niebieskie granulki czy inna chemia. Mam swoje sposoby na mrówki w ogrodzie i w domu