Spis treści:
Zimowe cięcie hibiskusa ogrodowego
Ketmia syryjska, czyli hibiskus ogrodowy, zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia zaczyna rozwijać swe przepiękne, przypominające malwy kwiaty. W zależności od odmiany mogą mieć różne kształty i kolory, zawsze jednak utrzymują się na krzewach imponująco długo. Często możemy się nimi cieszyć do października lub nawet dłużej, jeśli pogoda sprzyja.
Hibiskus ogrodowy jest rośliną o niewielkich wymaganiach, która potrzebuje tylko kilku prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z najważniejszych jest cięcie. Ketmię syryjską można prowadzić jako nieformowany krzew, jednak po kilku latach zauważymy, że straci ładny pokrój. Co gorsza, kwiatów z roku na rok będzie się pojawiało coraz mniej.
Odpowiednio wykonane cięcie hibiskusa ogrodowego jest najlepszym sposobem na pobudzenie go do obfitego kwitnienia, a także skorygowanie kształtu krzewu. Zabieg ten możemy wykonać wczesną wiosną, gdy rośliny rozpoczną wegetację. Jeśli jednak zima jest łagodna, za sekator możemy chwycić dużo wcześniej – już pod koniec stycznia albo w lutym. Zimowe cięcie hibiskusa ogrodowego nie powinno być radykalne. Nie chcemy nadmiernie osłabić rośliny, gdy nadal zagrażać jej mogą silne przymrozki.
Jeśli ketmia syryjska kwitnie coraz gorzej, zimą lub wiosną warto ją przyciąć. Fot. apugach/123RF.com
Przeczytaj również: Czy piwonie są odporne na zimno? Jak pielęgnować piwonie zimą
Jak przycinać hibiskusa ogrodowego zimą?
Jak już wspominaliśmy, zimą nie powinniśmy mocno przycinać hibiskusa ogrodowego. Wystarczy, że wykonamy następujące czynności:
- Usuniemy wszystkie pędy suche, chore lub uszkodzone;
- Pozbędziemy się z krzewu gałązek słabych i krzyżujących się, które nadmiernie zagęszczają roślinę;
- Wszystkie pozostałe łodygi skrócimy o połowę lub 2/3 ich długości, nadając ładny kształt koronie krzewu;
- Fragmenty pędów rozdrobnimy, a następnie wyrzucimy na kompost.
Zimowe cięcie hibiskusa ogrodowego warto zaplanować na pogodny, słoneczny i stosunkowo ciepły dzień, gdy możemy cieszyć się dodatnią temperaturą. Warto używać zdezynfekowanego, czystego sekatora, a rany na gałęziach zabezpieczyć maścią ogrodniczą. W ten sposób przyspieszymy regenerację krzewu i uchronimy go przed chorobami. Jeśli w kolejnych tygodniach zapowiadane będą przymrozki, koronę przyciętego krzewu należy luźno owinąć białą agrowłókniną. Zabezpieczenie zdejmujemy, gdy temperatury wzrosną.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Obowiązkowy zimowy zabieg przy hortensjach. Gwarantuje bujne krzewy i dużo kwiatów
Podlewanie rododendronów zimą. Kiedy woda szkodzi krzewom, zamiast im pomagać?
Rośliny do rozmnażania zimą. Pobieranie i ukorzenianie sadzonek