Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Dopłata do gazu 2022: jak otrzymać dopłatę do ogrzewania gazem? WNIOSEK o dopłatę do ogrzewania gazem

Dopłata do gazu to szansa na obniżenie kosztów ogrzewania. Rosnące ceny tego surowca na rynkach światowych sprawiają, że Polacy z niepokojem sprawdzają rachunki. Uspokoić nerwy mają dopłaty do gazu. Pierwsza to dodatek osłonowy, który działa od stycznia, druga dopłata to dodatek jak w przypadku węgla. Sprawdzamy, kto może dostać dodatek do gazu, ile wynosi oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Dopłata do gazu 2022: jak otrzymać dopłatę do ogrzewania gazem? WNIOSEK o dopłatę do ogrzewania gazem
Wyjaśniamy, kto może uzyskać dopłatę do gazu i ile będzie ona wynosić. Fot. 123RF.com

Spis treści:

 

Dopłaty do gazu 2022. Kto może dostać?

Dopłaty do gazu 2022 to dwie ścieżki finansowego wsparcia. Pierwsza z nich opiera się o Rządową Tarczę Antyinflacyjną i dodatek osłonowy do gazu. Kto może dostać i liczyć na wsparcie? To rządowa propozycja dla ogrzewających gospodarstwa gazem ziemnym i jednocześnie dla osób o niskich dochodach.

Kolejna dopłata do gazu 2022 to dodatek do gazu płynnego w ramach dopłat do ogrzewania. Ten działa podobnie jak dodatek węglowy z tą jednak różnicą, że choć otrzyma je każde gospodarstwo bez względu na dochody, to dodatek do gazu jest sześć razy niższy niż dodatek do węgla.

Przeczytaj również: Rekompensaty za prąd i gaz 2022. Kto może liczyć na 1150 złotych od rządu?

Dopłata do gazu ziemnego

Kto może liczyć na dopłatę do gazu w ramach dodatku osłonowego? Jak wspomnieliśmy, to propozycja dla osób, które zarabiają najmniej. Stąd pod uwagę brane jest kryterium dochodowe po uwzględnieniu, czy jest to gospodarstwo jedno czy wieloosobowe. Kto może dostać dopłatę do gazu? Ubiegać się o dodatek mogą:

  • gospodarstwo jednoosobowe - wysokość miesięcznych dochodów nie przekracza 2100 zł;
  • gospodarstwo wieloosobowe - wysokość miesięcznych dochodów na osobę nie przekracza 1500 zł.

Ubiegać się o dopłatę do gazu w ramach tarczy antyinflacyjnej można do 31 października 2022 roku. Warto pamiętać, że w przypadku tego dodatku osłonowego do dochodów nie wlicza się zasiłku rodzinnego i pielęgnacyjnego.

Dopłatę do gazu w ramach dodatku osłonowego otrzymają osoby o najniższych dochodach. Fot. Pixabay

Dopłaty do gazu LPG. Kto dostanie?

Dopłata do gazu LPG to odpowiedź na krytykę, która wylała się na rząd. Ten wprowadzając dodatek węglowy, podzielił Polaków, pomijając tych, których sam wcześniej zachęcał do wyboru ekologicznego ogrzewania. Stąd dodatek do gazu LPG. Kto może dostać i ile wynosi to finansowe wsparcie?

Dodatek do gazu LPG to 500 zł dofinansowania. Pieniądze trafią do gospodarstw, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest gazowy kocioł zasilany skroplonym gazem LPG. Co jeszcze ważne, dodatek do gazu LPG będzie, podobnie jak dodatek węglowy, wypłacany jednorazowo bez względu na wysokość uzyskiwanych dochodów.

Przeczytaj również: Pompa ciepła czy piec indukcyjny? Jak wybrać oszczędne ogrzewanie domu

Wniosek o dodatek do gazu LPG można składać prawdopodobnie we wrześniu. Ustawa czeka jeszcze na uchwalenie jej przez Sejm, a następnie na podpis prezydenta, który ma na to 21 dni. Gminy na wypłatę pieniędzy z tego dodatku gazowego będą miały 30 dni.

Dopłaty do gazu 2022 dla osób o wyższych dochodach

Dodatek do gazu 2022 LPG zostanie przyznany bez względu na wysokość dochodów. Co z dopłatami do gazu dla osób o wyższych dochodach? W przypadku dodatku osłonowego będzie obowiązywać zasada złotówka za złotówkę. Co to oznacza?

Dopłaty do gazu 2022 dla osób o wyższych dochodach będą pomniejszone o kwotę przekroczenia kryterium dochodowego. Dlatego warto starać się o dodatek osłonowy nawet wtedy, kiedy nasze dochody nie mieszczą się w sztywnych kryteriach proponowanych przez rząd. Kwota dodatku do gazu będzie pomniejszana w ramach złotówki za złotówkę i wyniesie minimum 20 zł.

Ile wynosi dopłata do gazu?

To, ile wynosi dopłata do gazu, zależy więc ostatecznie od naszych miesięcznych dochodów oraz liczby osób w danym gospodarstwie. Jak obliczyć, ile wynosi dopłata do gazu? Według rządowej ustawy dopłata do gazu wynosi:

  • 400 zł - gospodarstwo jednoosobowe;
  • 600 zł - gospodarstwo składające się oz 2 do 3 osób;
  • 850 zł - gospodarstwo składającego się oz 4 do 5 osób;
  • 1150 zł - gospodarstwo składające się z minimum 6 osób.

Ile wynosi dopłata do gazu? W przypadku dodatku osłonowego bardzo ważne są źródła dochodu. W przypadku wniosków złożonych do końca lipca 2022 roku liczyły się dochody uzyskane w roku 2020. W obecnie składanych wnioskach liczą się dochody uzyskane w 2021 roku.

Przeczytaj również: Tak obniżysz rachunki za gaz. Zwróć uwagę na ten detal

Do końca listopada można składać wnioski o dopłatę do gazu. Fot. 123RF.com

Jak i gdzie złożyć wniosek o dopłaty do gazu 2022

Jak zwykle w takich sytuacjach, wniosek o dopłaty do gazu 2022 można złożyć osobiście lub przez Internet. W pierwszym przypadku można złożyć wniosek w urzędzie gminy lub gminnym ośrodku pomocy społecznej, oczywiście zgodnym z miejscem zamieszkania. Jeżeli nie mamy ochotę pojawić się osobiście w urzędzie, wniosek o dopłatę do gazu można wysłać pocztą.

Jak złożyć wniosek o dopłaty do gazu 2022 online? Można to zrobić poprzez portal ePUAP.  Po zalogowaniu się do portalu należy wybrać z katalogu spraw „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Jak złożyć wniosek o dopłaty do gazu? Następnie należy wybrać adres urzędu, rodzaj pisma i załączyć wniosek. Ten podpisujemy elektronicznie i wysyłamy.

Do kiedy złożyć wniosek o dopłaty do gazu? WNIOSEK

Wniosek o dopłaty do gazu 2022 można jeszcze składać. Ostateczny termin złożenia wniosku o dodatek osłonowy do gazu to 31 października 2022. Po tym dniu wnioski nie będą już rozpatrywane. Wniosek o dopłatę do gazu z dodatku osłonowego dostępny jest TUTAJ.

Do kiedy złożyć wniosek o dodatek do gazu w wysokości 500 zł? Wnioski o dodatek do gazu będzie można składać do 30 listopada 2022 r. Wniosek o ten dodatek będzie ujednolicony dla całego kraju, najpierw jednak musi zostać przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska po uchwaleniu ustawy. Wniosek o dodatek do gazu w wysokości 500 zł będzie dostępny prawdopodobnie pod koniec września.

Przeczytaj również: Ten dożywotni dodatek do emerytury znany jest niewielu. Można dostać 1600 złotych

Jak sprawdzić, czy dofinansowanie do gazu zostało przyznane?

O wszystkim zostaniemy poinformowani drogą mailową. Oczywiście pod warunkiem, że we wniosku o dopłatę do gazu został wpisanym adres e-mail. Jeżeli nie, należy skontaktować się z urzędem, do którego został złożony dokument.

Ceny gazu 2022 - czy będzie drożej?

Choć trudno przewidzieć, jak długo jeszcze potrwa kryzys energetyczny to warto sobie uświadomić, że w drugim kwartale 2022 roku średnia cena gazu ziemnego kupowanego w krajach UE wyniosła ponad 442 zł/MWh i była cztery razy wyższa niż rok wcześniej. Kryzys energetyczny w Europie pogarsza fakt, że rosyjski Gazprom zapowiada wstrzymanie dostaw gazu do Niemiec do 3 września.

Jakie będą ceny gazu? Polski rząd pracuje nad zamrożeniem taryf na gaz na rok 2023. Minister klimatu Anna Moskwa zapowiedziała, że jeszcze we wrześniu tego roku rząd przedstawi plan budżetu uwzględniający kwotę potrzebną do zamrożenia cen gazu. To oznacza, że te, przynajmniej w przyszłym roku, nie wzrosną.

Przeczytaj również: Jak oszczędzać prąd przy wysokiej inflacji? Niby drobnostki, ale mają wpływ na rachunek

 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.