Spis treści:
- Jak sprawdzić, czy kominek spełnia wymagania Ekoprojektu?
- Jak zmodernizować kominek, by dostosować się do Ekoprojektu?
- Czy zamontowanie filtra w kominku wystarczy?
Jak sprawdzić, czy kominek spełnia wymagania Ekoprojektu?
Ekoprojekt to dyrektywa unijna określająca parametry sprawności i emisji, które muszą spełniać między innymi nowe kominki czy wkłady kominkowe sprzedawane na terenie Unii Europejskiej. Celem wprowadzenia rzeczonych regulacji było zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zapewnienie racjonalnego zużycia energii.
Zgodnie z Ekoprojektem, kominki z zamkniętą komorą spalania wykorzystujące inne paliwo niż pellet (np. drewno), powinny odznaczać się sezonową efektywnością energetyczną na poziomie 65 proc. Paleniska muszą również spełniać normy związane z emisją cząstek stałych, tlenków azotu, tlenku węgla czy organicznych związków gazowych.
W jaki sposób można sprawdzić, czy dany kominek spełnia wymagania związane z Ekoprojektem? Przede wszystkim, warto zweryfikować to, czy palenisko zostało wyprodukowane w Unii Europejskiej i czy posiada certyfikat CE potwierdzający, że dany wyrób spełnia wymogi. Co więcej, każdy kominek kupiony po 1 stycznia 2022 roku powinien zawierać piktogram informujący o spełnieniu wymagań Ekoprojektu.
Zamontowanie filtra w kominku może być dużo kosztowniejsze niż jego wymiana. Fot. sinenkiy/123RF.com
Jak zmodernizować kominek, by dostosować się do Ekoprojektu?
W wypełnieniu założeń związanych z wdrożeniem Ekoprojektu mają pomóc uchwały antysmogowe uchwalane osobno dla każdego województwa. Określają one między innymi terminy, w których mieszkańcy muszą dostosować się do wymogów związanych z paleniskami. Osoby, które używają kominków niespełniających norm, muszą liczyć się z możliwością otrzymania kary – mandatu w wysokości do 500 zł lub grzywny w wysokości do 5000 zł.
Kominka nie trzeba wymieniać – można go równie dobrze poddać modernizacji, dzięki której spełni założenia Ekoprojektu. W tym celu najlepiej skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy. Chętnie wybieraną metodą ekomodernizacji paleniska jest montaż modułu akumulacyjnego, który podniesie sprawność kominka oraz ograniczy emisję pyłów. Kominki z doposażonym modułem akumulacyjnym mogą magazynować wytworzone ciepło, dzięki czemu oddają je do otoczenia nawet po wygaszeniu paleniska. Właśnie z tego względu mogą być bardziej efektywne od kominków konwekcyjnych.
Przeczytaj również: Jak czyścić kominek – poradnik krok po kroku. Sposoby na mocno zabrudzone kominki
Czy zamontowanie filtra w kominku wystarczy?
Niektórzy mogą zastanawiać się nad sensem wykorzystania w kominku specjalnego elektrofiltra, który mógłby pomóc w spełnieniu wymagań emisyjnych związanych z Ekoprojektem. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach takie rozwiązanie jest dość kosztowne (niektóre modele potrafią kosztować nawet kilka tysięcy euro) i czasem jego zakup i montaż okazuje się nieopłacalny.
Warto wiedzieć, że za tę samą kwotę można by wymienić kominek na nowy, spełniający wymagania Ekoprojektu wyrób. Dobrym pomysłem okazuje się również wcześniej wspomniana modernizacja paleniska, która obejmuje doposażenie w moduły akumulacyjne.
Przeczytaj również:
Kominek w bloku. Sprawdź, co zrobić, aby mieć kominek w mieszkaniu
Jak czyścić kominek – poradnik krok po kroku. Sposoby na mocno zabrudzone kominki
Kominek z płaszczem wodnym. Wszystko, co trzeba o nim wiedzieć