Prawo i finanse

Śnieg i sople na dachu. Kto musi odśnieżać budynek, jakie kary za brak odśnieżania

Co roku zimą pojawiają się na dachach – zalegający śnieg i sople. To problem związany bezpośrednio z bezpieczeństwem ludzi przebywających w budynku i przechodniów. Dlatego przepisy ściśle określają, kto odpowiada za odśnieżone dachu i usuwanie sopli. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z realnymi karami.  

Śnieg i sople na dachu. Kto musi odśnieżać budynek, jakie kary za brak odśnieżania
Za nieodśnieżona dach, a także zalegające na nim sople lodu można zapłacić dużą grzywnę. Fot. Marek Hanyżewski/REPORTER/East News/CanvaPro

Spis treści: 

Odśnieżanie dachu, usuwanie sopli – przepisy 

Odśnieżanie dachu i usuwanie sopli jest obowiązkiem właściciela budynku lub jego zarządcy. Tę kwestię regulują przepisy Prawa Budowlanego:  

"Zarządca nieruchomości jest zobowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury.” -  pkt 2 art. 61 Prawo Budowlane 

Śnieg jest bardzo ciężki. Jeden metr sześcienny białego puchu waży około 200 kg. Śnieg mokry to już 700 – 800 kg, najcięższy zaś jest lód, bo to około 900 kg na metr sześcienny. Nieodśnieżenie dachu może skutkować katastrofą budowlaną. Szczególnie są na nią narażone płaskie, wielkopowierzchniowe dachy, z których śnieg sam nie ma jak spaść. Stąd taką wagę przykłada się do odśnieżania dachów marketów czy hal magazynowych oraz fabrycznych.  

Zwisające sople również stanowią zagrożenie. Spadając, mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu lub mieniu. Ostre lodowe szpile spadając, mogą kogoś zranić lub uszkodzić zaparkowany pod nimi samochód. Dlatego usuwanie sopli również jest obowiązkiem właścicieli i zarządców nieruchomości.

Przeczytaj również: Odśnieżanie dachu jest tak samo ważne jak chodnika. Kiedy trzeba odśnieżać dach? 

Kontrole dachu 

Zimą musimy się liczyć z kontrolami dachu pod kątem odśnieżania. Ma prawo ich dokonywać Straż Miejska, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Ten drugi przypadek dotyczy raczej dachów wielkopowierzchniowych. Tu często wkracza również Państwowa Inspekcja Pracy, która sprawdza, czy odśnieżania dachów odbywa się zgodnie z przepisami BHP.  

Dlaczego państwowa inspekcja pracy kontroluje odśnieżanie dachu? Ponieważ jest ono obwarowane szczególnymi przepisami. Na dachach mogą pracować tylko osoby, które ukończyły kurs BHP w zakresie odśnieżania dachów. Powinny one mieć aktualne badania lekarskie i odpowiednie zabezpieczenia.  

Natomiast strażnicy miejscy mogą zapukać do drzwi każdego budynku, również jednorodzinnego. Ich kontrole związane są z pogodą lub ze zgłoszeniami osób, które dostrzegły zagrożenie. Strażnicy wprawdzie mają prawo nałożyć mandat, ale zazwyczaj zaczyna się od upomnienia i nakazania odśnieżenia dachu lub usunięcia z niego sopli.  

Jeśli na kontrolę przyjechali strażacy z OSP, dodatkowo zabezpieczą oni teren budynku do czasu usunięcia niebezpieczeństwa. Jeśli właściciel lub zarządca nie udostępni budynku do kontroli, może zostać ukarany grzywną.  

Zwisające z dachu sople stwarzają zagrożenie, które może spowodować uszczerbek na zdrowiu oraz mieniu. Fot.CanvaPro

Jakie kary za nieodśnieżony dach?  

Ten, kto nie odśnieżył dachu, musi liczyć się z karą do 500 do 1000 zł. Jeśli właściciel nieruchomości w dalszym ciągu będzie się uchylał od wykonania swojego obowiązku, sprawa może trafić do sądu. Tam kwota kary za nieodśnieżony dach może wzrosnąć do 5000 zł. W skrajnych przypadkach sąd może zdecydować o karze pozbawienia wolności od 3 do 5 lat.  

Kary to niejedyne koszty, które czekają właścicieli posesji z nieodśnieżonymi dachami i zwisającymi soplami. Jeśli w wyniku zalegającego śniegu lub spadających nawisów lodowych dojdzie do wypadku, poszkodowany może wystąpić do sądu. Wówczas może skończyć się na obowiązku zapłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu lub mieniu.  

Przeczytaj również: Kto odśnieża przed posesją? Warto wiedzieć, by nie zapłacić kary

Sople na dachu 

Sople na dachu tworzą się w wyniku skoków temperatur. Jeśli śnieg zaczyna się roztapiać pod wpływem większej temperatury lub słońca, kapiąca woda pod wpływem wieczornych mrozów zamienia się w sople. Ich ostre końcówki stanowią niebezpieczeństwo, dlatego należy je usuwać.  

Panuje błędne przekonanie, że sople z dachu powinna usuwać Ochotnicza Straż Pożarna. W sezonie zimowym strażacy dostają bardzo dużo wezwań w tej sprawie. Prawda jest jednak taka, że straż pożarna nie ma obowiązku usuwania sopli, a jedynie ich zabezpieczenie. Skończy się więc na tym, że odgrodzi zagrożony teren wokół budynku i nakaże usunięcia zwisów lodowych lub śnieżnych. Straż ma obowiązek usuwać tylko te sople, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia.  

Aby usunąć sople, nie trzeba wchodzić na dach. Dlatego nie obowiązują tu aż takie obostrzenia jak przy odśnieżaniu dachów. Wystarczy zrobić to ostrożnie. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, by zrobić to samodzielnie, zamów usługi fachowców. Ceny za usuwanie sopli i nawisów śnieżnych zapłacimy około 4 zł za metr.  

Źródła: Prawo Budowlane, gov.pl, deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne? Pamiętaj o tych zasadach, gdy spadnie śnieg

Kostka brukowa w zimie. Sposoby na odśnieżanie i odladzanie kostki brukowej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.