Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Ubezpieczenie domu od powodzi – ile kosztuje, co daje, na co uważać, podpisując umowę?

Niszczycielska siła wody po raz kolejny pokazała swoją moc i bezwzględność, niszcząc mienie mieszkańców południowej Polski i realnie zagrażając ich życiu. Gdy przejdzie fala powodziowa odsłania się zdewastowany krajobraz miast i wsi, a ludzie stają przed ogromnym wyzwaniem – odbudowania swoich domów. To bardzo duży stres, mnóstwo wydatków i pytanie – skąd wziąć na nie pieniądze? Odpowiedź na nie będzie prosta, gdy zdecydujesz się wykupić ubezpieczenie domu od powodzi.

Ubezpieczenie domu od powodzi – ile kosztuje, co daje, na co uważać, podpisując umowę?
Warto ubezpieczyć dom lub mieszkanie od powodzi. Na co uważać, podpisując polisę. Fot. Marysia Zawada/ REPORTER

Spis treści:

Co obejmuje ubezpieczenie od powodzi?

Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi jest jednym z dodatkowych elementów polisy ubezpieczeniowej na dom lub mieszkanie. Standardowo obejmuje rekompensatę finansową za szkody wyrządzone przez wodę w wyniku powodzi. Zakres ochrony może obejmować:

  • uszkodzenia budynku – mury, dach, fundamenty, a czasami także infrastruktura przynależna do domu, taka jak ogrodzenia, garaże, altany.
  • wyposażenie – sprzęty domowe, meble, urządzenia elektroniczne oraz inne przedmioty znajdujące się w domu.
  • koszty osuszania – niektóre polisy obejmują także koszt osuszania i przywracania nieruchomości do stanu użyteczności po zalaniu.

Warto jednak pamiętać, że zakres ochrony ubezpieczenia może różnić się w zależności od ubezpieczyciela i rodzaju polisy. Dlatego tak ważne jest dokładne przeanalizowanie umowy przed jej podpisaniem i ewentualne rozszerzenie jej o elementy, które cię interesują. Mogą to być m.in. sprzęty elektroniczne, kolekcje obrazów, a nawet rośliny ozdobne.

Oprócz domów mieszkalnych ubezpieczenie powodziowe może dotyczyć też domków letniskowych oraz nagrobków. Najszersze pakiety nie wykluczają też wypłaty odszkodowania w przypadku przesiąkania wód gruntowych i powstającego przez to zagrzybienia.

Przeczytaj równieżJak ubezpieczyć ogród działkowy? Od czego i kiedy można ubezpieczyć domek letniskowy i działkę ROD

Jak sprawdzić, czy teren jest zalewowy?

Zanim zdecydujemy się na ubezpieczenie nieruchomości od powodzi, warto ustalić, czy nasz dom znajduje się na terenie zalewowym. Polska jest krajem, w którym wiele obszarów narażonych jest na zalania, szczególnie w wyniku wiosennych roztopów lub intensywnych opadów deszczu latem i – jak pokazuje wrześniowa sytuacja – także wczesną jesienią. To bardzo ważne, aby wiedzieć, czy nasze gospodarstwo domowe leży na terenie zagrożonym powodzią.

Firmy ubezpieczeniowe stosują klasyfikację ryzyka zalania, korzystając z kilkustopniowej skali, od znikomego po bardzo duże zagrożenie powodzią. Oczywiście im bardziej ryzykowne położenie, tym wyższa kwota składki ubezpieczeniowej.

Aby sprawdzić, czy dany teren jest zagrożony powodzią, można skorzystać z kilku narzędzi:

  • mapy zagrożenia powodziowego – dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz na stronie www.wody.isok.gov.pl,
  • danych urzędu gminy – lokalne urzędy często posiadają informacje na temat zagrożeń powodziowych oraz historycznych danych dotyczących powodzi w regionie.
  • analiza historii ubezpieczeniowej – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą posiadać dane na temat obszarów, które w przeszłości były narażone na zalania. Przygotowując wycenę, mogą pytać o lokalizację nieruchomości w kontekście jej zagrożenia powodzią.

Fala powodziowa przeszła m.in. przez Dolny Śląsk, niszcząc domy i infrastrukturę. Na zdjęciu Kamieniec Ząbkowicki. Fot. Fot. Wojciech Olkuśnik/East News

Ile kosztuje ubezpieczenie od powodzi?

Koszt ubezpieczenia od powodzi zależy głównie od lokalizacji i zagrożenia powodziowego na danym terenie. Im większe, tym wyższa składka. Cena polisy rośnie wraz ze wzrostem wartości nieruchomości, zakresem ochrony oraz wybraniem dodatkowych opcji.

Średni koszt ubezpieczenia od powodzi w Polsce to zazwyczaj kilkaset złotych rocznie. Przykładowo, dla standardowego domu o wartości 500 tysięcy złotych, ubezpieczenie może kosztować od 400 do 700 złotych rocznie.

Przeczytaj równieżZalanie mieszkania – scenariusz z ubezpieczeniem i bez

Na co zwracać uwagę, podpisując ubezpieczenie od powodzi?

Podpisując umowę ubezpieczenia od powodzi, zwróć uwagę na karencję. Karencja to okres od momentu podpisania umowy, w którym ochrona ubezpieczeniowa nie jest jeszcze aktywna. Dla ubezpieczeń od powodzi często wynosi ona około 30 dni, co oznacza, że jeśli powódź wystąpi w tym okresie, nie otrzymamy odszkodowania. Zawsze sprawdzaj, jak długi jest okres karencji w polisie, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe zabezpieczają się jeszcze inaczej, w niektórych sytuacjach wręcz uniemożliwiając wykupienie polisy. Dotyczy to np. domów położonych poniżej poziomu gruntu, domu, który w przeszłości już np. dwukrotnie ucierpiał w powodzi, brak ubezpieczenia szkód, gdy powódź jest traktowana jako siła wyższa.

Poza tym ubezpieczalnie posługują się terminem „wyłączenia odpowiedzialności”. Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, nawet jeśli dojdzie do zalania w wyniku zaniedbania konserwacji instalacji odprowadzającej wodę czy powodzi spowodowanej przez ubezpieczonego.

Ubezpieczenie domu przed powodzią to tylko jedna z rzeczy, którą możesz zrobić dla siebie i swojej rodziny. Pamiętaj przede wszystkim o właściwym użytkowaniu instalacji wodnej i kanalizacyjnej oraz stosuj metody chroniące budynek przed zalaniem, np. ziemne przegrody czy rowy i kanały przeciwpowodziowe na działce.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak wygląda kontrola odprowadzania deszczówki? Gdzie nie wolno odprowadzać deszczówki - przepisy, opłaty i kary

Czy sąsiad może zablokować budowę ogrodzenia? Co można postawić w pobliżu granicy działki bez zgody sąsiada

Ceny drewna kominkowego we wrześniu 2024. Czy warto kupić na zapas, gdzie jest najlepsze?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.