Rośliny domowe
Kardamon to jedna z najcenniejszych, a zarazem najdroższych przypraw na świecie. Można go dodawać do wielu różnych potraw, aby nie tylko nadać im wyjątkowego smaku, ale również czerpać korzyści zdrowotne. Jest też chętnie wybierany jako dodatek do kawy, gdyż zawiera wiele antyoksydantów. Na rynku dostępny jest kardamon w postaci proszku, nasion lub całych strączków. Nie wszyscy jednak wiedzą, że tę przyprawę można wyhodować na parapecie. Podpowiadamy, jak uprawiać kardamon z nasion w domu.
Czytaj artykułWybierając kwiaty doniczkowe do swojego domu, wiele osób kieruje się jedynie ich wyglądem i wymaganiami. Tymczasem liczne badania naukowców dowodzą, że rośliny mogą skutecznie oczyszczać powietrze ze szkodliwych substancji chemicznych, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Kto wie, może jedna z nich już stoi na twoim parapecie? Poznaj rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze w domu.
Czytaj artykułAspiryna jest niemal w każdej domowej apteczce. Ten popularny lek stosowany jest przy różnych dolegliwościach, ale nie tylko. Warto wiedzieć, że aspirynę można wykorzystać w uprawie roślin. Zawarte w niej substancje poprawiają kondycje naszych okazów, wspomagają ich wzrost, a także chronią przed różnymi chorobami. Jak stosować aspirynę do kwiatów doniczkowych? Przestrzegaj kilku wskazówek, a twoje rośliny będą zdrowe, piękne i pełne życia.
Czytaj artykułPaprotka domowa kiedyś kojarzyła się z kwiatem, który miała w domu każda babcia. Dziś wraca do łask w splendorze rośliny oczyszczającej powietrze. Dodatkowo podnosi wilgotność powietrza, co jest nie bez znaczenia w okresie grzewczym. To jednak właśnie zima jest dla tej rośliny wyjątkowo trudna. Podpowiadamy, jak pielęgnować paprotkę zimą, by mogła nam służyć swoimi prozdrowotnymi właściwościami.
Czytaj artykułKochasz zieleń i pragniesz wypełnić wnętrze swojego mieszkania kwiatami doniczkowymi? Zanim wybierzesz się do sklepu po nowy okaz do swojej kolekcji, zaplanuj, gdzie go postawisz. Na oknie w kuchni, półce w łazience, a może zacienionym zakątku salonu? Stanowisko ma ogromne znaczenie dla zdrowia roślin, dlatego warto dowiedzieć się, gdzie stawiać kwiaty doniczkowe w domu.
Czytaj artykułGrudnik to jedna z nielicznych roślin zakwitających w okresie jesienno-zimowym. Obsypuje się pięknymi kwiatami w różnych kolorach, m.in. białym, różowym, łososiowym, fioletowym czy też czerwonym. Aby jednak zdobił wnętrza przez całą zimę, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o kaktusa bożonarodzeniowego? Wystarczy wspomóc go dwiema popularnymi tabletkami.
Czytaj artykułWłaściwe nawożenie roślin doniczkowych stymuluje ich wzrost i sprawia, że są w dobrej kondycji. Nasze podejście do zasilania domowych okazów w składniki odżywcze musi się jednak zmienić, gdy nadchodzi zima. Jeśli w tym okresie zatroszczymy się o kwiaty w nieprawidłowy sposób, możemy im poważnie zaszkodzić. Jak powinno wyglądać nawożenie roślin domowych jesienią i zimą? Poznaj najważniejsze zasady i dowiedz się, jakich nawozów trzeba unikać w chłodnych miesiącach roku.
Czytaj artykułRośliny doniczkowe są niekwestionowaną ozdobą każdego domu czy mieszkania. Aby rosły zdrowo i cieszyły nasze oczy, musimy o nie odpowiednio zadbać, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Niestety nasze rośliny mogą paść ofiarą szkodników, które hamują ich wzrost, a nawet prowadzą do obumierania. Jest jednak prosty sposób, by tego uniknąć. Zrób specjalną kąpiel z mydła potasowego, która pomoże uchronić twoje rośliny doniczkowe przed chorobami i szkodnikami.
Czytaj artykułAloes to roślina doniczkowa, którą znajdziemy w większości domów. Od lat nie traci na popularności, ponieważ nie tylko świetnie wygląda na parapecie, ale też ma cenne właściwości lecznicze. Jest uznawany za prosty w uprawie, choć zdarza się niekiedy, że marnieje lub ma miękkie liście. Dowiedz się, dlaczego aloes opada i jak go pielęgnować, aby przywrócić roślinę do życia.
Czytaj artykułEkologiczne, domowe sposoby na uprawę roślin pozwalają uniknąć stosowania w domu chemii. Często takie zamienniki są również tańsze – tak jest w przypadku wody utlenionej, stosowanej do wspomagania wzrostu kwiatów doniczkowych i walki z chorobami grzybowymi. Jakie ma właściwości i czy zawsze można jej użyć? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułPleśń na podłożu w doniczce z kwiatami pojawia się dość często, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Początkowo występuje punktowo, ale jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, rozwinie się na całej powierzchni. Czy zjawisko to jest niebezpieczne dla roślin? Co zrobić, gdy ziemia w kwiatach pleśnieje? Sprawdź, jak zwalczyć pleśń w doniczce domowymi sposobami.
Czytaj artykułPilea, bardziej jest znana jako kwiat pieniążek, znów wraca do łask. To oryginalna roślina doniczkowa o charakterystycznych okrągłych liściach, które przypominają kształtem monety. Kwiat ten uważany jest też za symbol szczęścia i bogactwa, dlatego warto go mieć w swoim otoczeniu. Chociaż pieniążek nie ma dużych wymagań co do uprawy, potrafi być kapryśny. Czasem zdarza się, że jego łodygi się wydłużają, a liście żółkną. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułZamiokulkas to roślina doniczkowa o efektowych ciemnozielonych liściach, która słynie ze swojej wytrzymałości - nie przeszkadza jej brak słońca, bez wody też jest w stanie przetrwać długi czas. Ma jednak swoje potrzeby, których brak manifestuje np. żółknięciem i brakiem nowych liści. Jak dbać o zamiokulkasa i co zrobić, by wypuszczał pędy. Poznaj naturalne sposoby.
Czytaj artykułWiele osób ma w domu ten tani produkt z apteki, który w rewelacyjny sposób działa na rośliny. Woda utleniona używana do podlewania lub oprysku nie tylko wzmacnia odporność i wspomaga rozwój kwiatów domowych, ale potrafi też pomóc w walce z chorobami i szkodnikami. Sprawdź, jak stosować roztwór z wody utlenionej do roślin doniczkowych.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 65
- Następna