Rośliny domowe

Ardizja - to wyjątkowa roślina. Jak ją uprawiać?

Ardizja w sklepach ogrodniczych dostępna jest najczęściej w grudniu, przed Bożym Narodzeniem. Jej czerwone owoce, podobnie jak u golterii, są wtedy piękną ozdobą i często rośliny te wykorzystuje się w świątecznych dekoracjach. Taką dekoracją była też w naszym domu w czasie zeszłorocznej Wigilii i pozostała z nami do teraz. Cały czas prezentuje się wspaniale, a nawet lepiej, biorąc pod uwagę jej obecne kwitnienie.

Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Kwiaty pojawiły się w połowie kwietnia. Bardzo bym chciała, żeby również z nich zawiązały się owoce, które będą zdobić roślinę w czasie kolejnego Bożego Narodzenia. Żeby tak się stało można pomóc im pędzelkiem, przenosząc delikatnie pyłek z kwiatka na kwiatek, albo gdy się ociepli, powierzmy to zadanie owadom, które się w tym specjalizują. Latem ardizję możemy wystawić na taras lub balkon. Wtedy jednak jest ryzyko, że owoce staną się przysmakiem dla ptaków.

Warto dowiedzieć się o tej roślinie nieco więcej. Ardizja drzewiasta należy do roślin z rodziny pierwiosnkowatych i w naturze rośnie na terenach bagnistych oraz w lasach m. in. na terenie Japonii, Tajwanu, Korei, Chin czy w Tajlandii. Dlatego też w domowej uprawie powinniśmy jej zapewnić stale wilgotne podłoże. Nie za mokre ponieważ wtedy korzenie mogą zagniwać, ani nie za suche, żeby nie przesuszyć bryły korzeniowej. Częste, ale nie za obfite podlewanie, jest w jej przypadku podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym nie możemy zapominać. Jeżeli zaniedbamy tę czynność ardizja może zrzucić liście. Podobnie może zareagować na zbyt suche powietrze w mieszkaniu. Częste zraszanie tej rośliny jest więc jak najbardziej wskazane.


Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Część poradników książkowych mówi, że najlepiej ustawić tę roślinie przy oknie od strony północnej, inne że potrzebują jak najwięcej światła. Moja roślina od 5 miesięcy stoi przy oknie od strony południowej, ale nie bezpośrednio przy szybie, lecz lekko oddalona, mniej więcej o metr. Przed nią stoją oleandry, które też ją lekko zacieniają. I w takim miejscu czuje się bardzo dobrze. Przyjmuję więc, że ardizja lubi miejsca jasne, ale o świetle rozproszonym.

Get Embed Code

Roślina ta dobrze czuje się w dość ciasnej doniczce. Bez przesadzania ponowiła kwitnienie i wypuściła nowe przyrosty, zatem jeszcze w tym roku nie będę zmieniać jej pojemnika. Ale gdyby zaszła taka potrzeba za kilka miesięcy lub za rok, to należy w jej przypadku użyć podłoża o bardziej kwaśnym odczynie niż w przypadku większości domowych roślin doniczkowych. Możemy wtedy użyć lub dosypać podłoża do rododendronów lub wrzosów.

Ardizja drzewiasta dobrze czuje się w temperaturze pokojowej 20-24 stopni Celsjusza wiosną i latem. Jesienią i zimą natomiast woli gdy jest chłodniej, w granicach 12 stopni Celsjusza. Nie powinno być to jednak mniej niż 8 stopni. Gdy kupiłam tę roślinę w grudniu stała w szklarni, gdzie temperatura nie spadała poniżej 7 stopni. Na czas Świąt została przeniesiona do domu i już tu pozostała. Latem trafi na taras, potem znowu do szklarni i mam nadzieję, że w kolejną Wigilię zajmie w pokoju swoje honorowe miejsce.

Ciekawostką w przypadku tej rośliny jest to, że na jej karbowanych liściach, na których znajdują się niewielkie zgrubienia, są obecne pożyteczne bakterie, żyjące z ardizją w symbiozie. Bakterie te wiążą azot z powietrza i wspierają rozwój rośliny. Możemy ją także wspomóc dostępnymi nawozami lub odżywkami, ale delikatnie. Ja jeszcze swojej rośliny w ogóle nie nawoziłam, a tak pięknie się prezentuje, kwitnie i przyrasta.

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ardizja - to wyjątkowa roślina. Jak ją uprawiać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.