Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Dlaczego storczyki w domu nie kwitną?

Wszyscy miłośnicy i posiadacze storczyków często zadają sobie pytanie: „Dlaczego moje storczyki nie kwitną?”. Poniżej przedstawiamy 5 podstawowych powodów, przez które nasza domowa kolekcja orchidei traci na jakości.
Dlaczego storczyki w domu nie kwitną?

Storczyki, które uprawiamy w domu, głównie dla walorów dekoracyjnych ich kwiatów, pochodzą z obszarów o klimacie tropikalnym lub subtropikalnym, gdzie żyją pod osłoną większych roślin i mają zapewnione stale wilgotne powietrze. Niestety, nasze „parapetowe” ogrody, nie są w stanie zapewnić odpowiednich warunków, a tym samym spełnić wszystkich wymogów tych egzotycznych kwiatów. Dlaczego nasze storczyki nie kwitną? Poniżej główne przyczyny.

Nieodpowiednia temperatura i oświetlenie
W trakcie sezonu, powinniśmy zapewnić naszym storczykom temperaturę powyżej 22 st. C. Zbyt niska temperatura w tym okresie może powodować słabszy wzrost rośliny i  doprowadzić do nie zawiązania się pączków kwiatowych. Kiedy kwiaty przechodzą w stan spoczynku, wystarczy im chłodniejsza temperatura (średnio 10-18 st. C). W ofercie rynkowej, znajdziemy również gatunki, które zimą lubią skrajne warunki (5-10 st. C), przykładem może być  Dendrobium nobile. Jeśli nie przeniesie się go na okres co najmniej kilku tygodni do chłodniejszego pomieszczenia, może w ogóle nie zakwitnąć. Warto również pamiętać, że różne gatunki przechodzą w stan spoczynku w różnych okresach (zaraz po opadnięciu kwiatów) – nie zawsze jest to zima.

Zarejestruj się! | Dodaj galeri


Słabe oświetlenie również wpływa znacząco na stopień kwitnienia storczyków. Miejsca jasne, ale wolne od bezpośredniego  nasłonecznienia – to odpowiednie warunki dla naszych roślin. Nadmiar słońca może doprowadzić do poparzenia liści i kwiatów. Najlepiej sprawdzają się parapety skierowane na północ i wschód. Uważajmy jednak na zimne powietrze i przeciągi, które mogą zniszczyć kwiaty.

Zarejestruj się! | Dodaj galeri


Brak lub złe cięcie
Wszystkie pędy kwiatostanowe, tuż po przekwitnięciu powinno się przyciąć – to żelazna zasada, o której bardzo często zapominamy. Jest to konieczne, aby storczyk obficie zakwitł. Cięcie przeprowadzamy nad trzecim oczkiem. Niestety, zdarzyć się może, że nieodpowiednie przycinanie dodatkowo hamuje wzrost rośliny. Gatunkiem, który źle reaguje na takie traktowanie, jest popularny falenopsis. W tym wypadku lepiej poczekać aż pęd kwiatostanowy zacznie obumierać.  Pamiętajmy, że nie ma jednego skutecznego sposobu przycinania dla wszystkich storczyków, dlatego też radzimy, aby każdorazowo sprawdzać odniesienie do uprawianego gatunku.

Złe podłoże
Torf, ziemia liściowa, mech i korzenie paproci – to idealna kompozycja dla podłoża storczyków. Zwykła ziemia do kwiatów domowych i ogrodowych może jedynie zaszkodzić. Przyda się również solidny drenaż. Pamiętajmy, że orchidee nie lubią częstego przesadzania, najlepiej zrobić to, kiedy korzenie przerosną otwory na dnie doniczki. Uwaga! Rośliny, którym zafundowaliśmy za duży pojemnik, mogą w ogóle nie kwitnąć w najbliższych miesiącach po zmianie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię


Nieodpowiednie nawożenie
Złe lub całkowity brak nawożenia może być również powodem, przez który storczyki nie kwitną. Kiedy nie dostarczamy naszym kwiatom odpowiednich składników odżywczych, przestają zawiązywać pąki kwiatowe, jednak zbytni ich nadmiar powoduje rozwój jedynie liści i korzeni.  Jaki jest zatem złoty środek? Po pierwsze, używajmy specjalistycznych odżywek i podawajmy je nie częściej niż 2-3 razy w okresie wzrostu. Kiedy roślina przechodzi w stan spoczynku, zaprzestańmy nawożenia do momentu, aż pojawią się pąki kwiatowe.

Zarejestruj się! | Dodaj galeri


Słaba roślina
Rośliny, tak jak ludzie miewają czasem „spadek formy”. Jeżeli twoje storczyki przestały kwitnąc, być może mają osłabioną odporność. Powodem mogą być szkodniki lub choroba. Pamiętajmy również, że zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, w którym znajdują się nasze kwiaty, również wpływa negatywnie na ich kondycję i mniejszą zdrowotność – zwłaszcza w okresie wzrostu - kiedy kwitną, taki stan rzeczy doprowadzić może do zasuszenia rozwijających się pączków.

Barbara Machalska – Cyran Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Zbacz najpiekniejsze storczyki Uzytkowników Deccoria.pl (kliknij w zdjęcie)

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.