Rośliny domowe

Biały osad w doniczce - co to jest i skąd się bierze? Domowe sposoby na pleśń w doniczce

Biały nalot na powierzchni ziemi w doniczce nie tylko wygląda mało estetycznie, lecz także wywołuje niepokój u właścicieli kolekcji roślin domowych. Skąd on się w ogóle bierze i czy stanowi zagrożenie dla naszych roślin? Przedstawiamy skuteczne i naturalne sposoby na biały osad w doniczce z kwiatami. 

Biały osad w doniczce - co to jest i skąd się bierze? Domowe sposoby na pleśń w doniczce
Biały nalot na ziemi w doniczce to częsty problem, z którym borykają się właściciele roślin domowych. Fot.123RF.com

Spis treści:

Każdy, kto zajmuje się uprawą roślin doniczkowych (lub podejmuje mniej bądź bardziej udane próby) wie, że nawet najlepsza i najbardziej troskliwa opieka nie zagwarantuje im wiecznego zdrowia. Niezależnie od wkładanego wysiłku, rośliny mogą zostać zaatakowane przez choroby bakteryjne, grzybowe i wirusowe lub szkodniki. Mogą także manifestować swoje niezadowolenie z obecnych warunków, w jakich się znajdują, zarzucając nam np. poprzez żółknięcie liści nieodpowiednie oświetlenie czy wilgotność. O czym świadczy natomiast biały osad na ziemi w doniczce? Czy trzeba się nim w ogóle martwić? 

Biały osad w doniczce — skąd się bierze?

Na początku warto podkreślić, że przyczyn widocznego nalotu jest zaledwie kilka i bardzo łatwo zorientować się, czy może być on dla roślin niebezpieczny. Spokojnie należy mu się przyjrzeć. Czy jest bardziej miękki, puchaty? A może jest twardy i dość trudno go usunąć? Te pytania nie są bezzasadne, bowiem wyróżniamy dokładnie dwa rodzaje białych osadów, które mogą pojawić się na ziemi doniczkowej. Co więcej, mają one diametralnie różną etiologię.  

  • Jasny i twardy osad w doniczce 

Pojawia się w wyniku podlewania rośliny twardą wodą. Twarda woda zawiera m.in. sole wapnia, które zmieniają zasadowość podłoża. Cechą charakterystyczną tego osadu jest to, że trudno go usunąć i z upływem czasu może nieestetycznie żółknąć. Na szczęście nie powinien on wpłynąć negatywnie na roślinę i dość łatwo jest mu zaradzić. 

  • Biały i miękki osad w doniczce 

Jeśli nalot na ziemi w doniczce jest miękki, przypominający swoim wyglądem watę lub grudki – nie wróży to nic dobrego, zwłaszcza w połączeniu z postępującym osłabieniem rośliny. Jest to niestety pleśń, a to, co widać gołym okiem, to grzybnia, zapewne pełna zarodników. Co może być przyczyną jej powstawania? 

  • Zwykle sprzyja jej zbyt wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu lub podłoża (w wyniku nadmiernego podlewanie, szczególnie zimą), zbyt mała ilość światła i wysoka temperatura otoczenia. 

  • Zdarza się również, że nie potrzeba takiego koktajlu niekorzystnych czynników i wystarczy tylko jeden: przesadzenie rośliny do zbyt dużej doniczki, brak lub zbyt mała średnica otworu odpływowego na dnie pojemnika i nazbyt szczelna osłonka. 

  • Czasami pleśń pojawia się też, gdy użyte podłoże do przesadzenia rośliny jest bardzo zbite, mało przepuszczalne i nadmiernie zatrzymuje wilgoć, mimo (wydawałoby się) prawidłowej częstotliwości podlewania. 

  • Rośliny, a tym samym ziemia doniczkowa mogą być bardziej podatne na atak pleśni w wyniku przenawożenia. 

Przeczytaj również: Pleśń, grzyb czy osad? Sprawdź doniczki i pozbądź się problemu

Pleśń w doniczce łatwo pomylić z osadem. Fot. 123RF/PICSEL

Pleśń w doniczce — czy może zaszkodzić roślinom? 

W przeciwieństwie do osadu z twardej wody pleśń w doniczce nie jest wyłącznie problemem estetycznym. Choroby grzybowe znajdujące się na powierzchni ziemi mogą zaatakować roślinę, skutkując zahamowaniem jej prawidłowego rozwoju, a nawet obumarciem.

Co ważne, pleśń w doniczce nie jest obojętna także dla człowieka. Jeśli zalęgnie się w niej grzyb z rodzaju Alternaria, odczują to osoby zmagające się z astmą i alergią, bowiem wyraźnie nasilą się u nich objawy w postaci kaszlu, kataru czy zmian skórnych. Nie wolno więc bagatelizować problemu i jak najszybciej wprowadzić środki zaradcze.

Przeczytaj również: Biały, lepki nalot na kwiatach doniczkowych. Co to jest i jak się go pozbyć?

Biały nalot na ziemi w doniczce — co zrobić? 

Jak wcześniej wspomniano, przyczynę twardego, białego nalotu wynikającego z używania wapiennej, twardej wody bardzo łatwo zniwelować. Najpierw warto wymienić ostrożnie górną warstwę podłoża (im więcej, tym lepiej), a następnie po prostu stosować miękką wodę do podlewania i problem sam się rozwiąże (nie jest jednak zalecana woda destylowana lub demineralizowana). W tym celu można używać: 

  • wody przegotowanej, 

  • wody odstanej przez minimum 24 godziny w plastikowych butelkach, najlepiej z dodatkiem kwasku cytrynowego. 

Domowe sposoby na biały nalot na ziemi w doniczce

W walce z białym nalotem w doniczce spowodowanym obecnością pleśni z pomocą przychodzą gotowe, profesjonalne i szybko działające środki grzybobójcze. Ich stosowanie wymaga jednak wprawy. Nieumiejętne użycie może nie tylko nie pomóc roślinie, ale także pogorszyć jej stan. W takim przypadku lepszym wyborem mogą być naturalne, domowe i sprawdzone metody. Trzeba jednak pamiętać, że ich stosowanie wymaga z kolei niewielkiej dozy cierpliwości. Od czego możesz zacząć? 

  • Czosnek 

Ma właściwości grzybobójcze i przeciwbakteryjne. Można wykorzystać go na kilka sposobów. Najprostszym jest włożenie kilku ząbków czosnku wprost do ziemi. Z kolei nieco bardziej czasochłonnym, ale również bardzo skutecznym jest zastosowanie wywaru z czosnku do podlewania lub oprysku.

Jak go przygotować? 3-4 ząbki czosnku należy zmiażdżyć, zalać 1 litrem wody, a następnie gotować przez około 20 minut. Następnie wywar należy przestudzić. Ostygnięty płyn jest gotowy do użycia. 

Ta aromatyczna przyprawa naprawdę może zdziałać cuda. Wykazuje właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Dlatego z powodzeniem można rozsypać go w przypadku obecności pleśniowego nalotu na powierzchni ziemi i dodatkowo zmieszać go z jej wierzchnią warstwą. Dobre rezultaty przynosi również stosowanie preparatu z cynamonu, który przygotujesz, zalewając wodą 3-4 łyżki zmielonej przyprawy i pozostawisz na całą noc. Rano, po odcedzeniu możesz użyć płynu do podlewania zaatakowanej przez grzyb rośliny.  

  • Drożdże spożywcze 

To kolejny środek, który znajdzie się pod ręką praktycznie w każdym domu. Drożdże są bogatym źródłem witamin i minerałów. Stosowane w formie oprysków pomagają zapobiegać chorobom grzybowym, a nawet wypierać niekorzystne mikroorganizmy.

Jak przygotować dobroczynny roztwór? 100 g drożdży piekarskich rozpuść w 0,5 l mleka, a następnie zalej 10 l wody. Jeśli jednak wolisz użyć tego składnika jako nawozu, możesz rozpuścić go w ciepłej wodzie i po przestudzeniu podlać roślinę. 

Woda utleniona, znajdująca się w domowej apteczce, może uratować nie tylko ciebie, ale i twoje rośliny. Wystarczy, że rozcieńczysz ją z wodą w stosunku 1:10 i wykonasz oprysk raz dziennie. 

  • Rumianek 

Ze względu na swoje przeciwgrzybicze właściwości, napar z rumianku świetnie poradzi sobie z pleśnią w doniczce, także prewencyjnie. Do jego przyrządzenia należy użyć 6 saszetek rumianku i 2 litrów wody. Jest gotowy do użycia zaraz po wystudzeniu. 

Oprócz zastosowania preparatów grzybobójczych ważne są także mechaniczne sposoby usunięcia pleśni i jej zarodników. Choć dość popularne jest jej ręczne usuwanie z doniczki (np. przy pomocy łyżki), to lepszym sposobem będzie wymiana wierzchniej warstwy podłoża. Ważne jest, aby nowa ziemia była lekka, przepuszczalna, wymieszana z piaskiem bądź perlitem. Można także powierzchnię ponakłuwać widelcem, aby w głąb ziemi na pewno docierało powietrze. Niektórzy polecają także posypanie jej popiołem.

Czasem może nie być to wystarczające i potrzebne będzie nawet całkowite przesadzenie rośliny. Dobrze również zadbać o jak najbardziej optymalne warunki uprawy, tj. ograniczyć podlewanie, zmienić stanowisko rośliny na bardziej słoneczne i zapewnić jej drenaż oraz swobodną cyrkulację powietrza.

Opracowanie: Barbara Machalska - Cyran

Przeczytaj również:

Jak uprawiać kwiat pieniążek, by obficie rósł i przynosił szczęście?

Dendrobium kwitnie bez przerwy przez kilka miesięcy. Czym podlewać tego storczyka, by regularnie kwitł?

Ziemiórki żerują w twoich kwiatach? Trzy domowe mikstury zwalczające uciążliwe muszki

Wsyp do doniczki łyżeczkę cynamonu. Pachnący i skuteczny sposób na pleśń na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.