Rośliny domowe

Eonium drzewiaste. Jak uprawiać ten kwiat doniczkowy?

Rośliny potrafią nadać wnętrzom niepowtarzalny, przytulny charakter. Doskonałym wyborem do pomieszczeń o dowolnym przeznaczeniu jest m.in. eonium drzewiaste. To niepowtarzalny sukulent o drewniejącej łodydze. Jak pielęgnować go, by uzyskać roślinę, która sprawdzi się doskonale w danym wnętrzu? O czym warto pamiętać?

Eonium drzewiaste. Jak uprawiać ten kwiat doniczkowy?
Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Eonium drzewiaste – charakterystyka

Eonium drzewiaste (Aeonium arboreum) to piękny sukulent składający się z drewniejącej łodygi, z której wyrastają charakterystyczne, ostro zakończone liście. Są one mięsiste i lśniące, dlatego zdecydowanie robią wrażenie. Roślina ta rośnie dość szybko i nie ma szczególnych wymagań dotyczących uprawy. Dzięki temu sprawdza się doskonale nawet w przypadku niewprawionych ogrodników.

Eonium to roślina pochodząca z Wysp Kanaryjskich. Rośnie tam dziko, najczęściej na zboczach gór. Może osiągnąć nawet 50 cm wysokości. Na szczycie zdrewniałej łodygi znajdują się wówczas rozety z charakterystycznych liści, które mają różny kolor w zależności od wybranej odmiany tej rośliny.

Gatunki rosnące w naturze mogą być również znacznie wyższe. W polskich warunkach najczęściej jest to jednak kilkadziesiąt centymetrów. Dzikie eonium można obecnie spotkać również na wybrzeżach Morza Śródziemnego czy Australii.

Eonium – gatunki

Eonium to roślina, która występuje w różnych odsłonach. Niektóre z nich są znacznie popularniejsze niż inne. Różnią się od siebie głównie dokładnym kształtem liści, wysokością czy kolorem. Najpopularniejsze gatunki Aeonium arboreum to:

  • Schwarzkopf – odmiana o charakterystycznych, niemal zupełnie czarnych liściach,
  • Atropurpureum – odmiana o purpurowych liściach, które osiągają taką barwę na słonecznych stanowiskach,
  • Aeonium sedifolium – roślina o drobnych, okrągłych listkach,
  • Aeonium decorum – niska krzewinka o spiczastych listkach zakończonych na różowo,
  • Aeonium haworthii – niska, zielona krzewinka,
  • Aeonium tabuliforme – roślina w formie talerzowatej rozety rosnąca blisko ziemi,
  • Albovariegatum – roślina o liściach z delikatnie zaróżowionymi końcami, w charakterystyczne pasy.

Eonium drzewiaste – wymagania

Eonium drzewiaste rośnie zdecydowanie najlepiej w miejscach nasłonecznionych. Warto więc sadzić je w doniczkach na parapetach okien o południowej wystawie. Dobrze sprawdzi się też zachód. Gdy do rośliny dociera za mała ilość promieni słonecznej, traci ona swoją charakterystyczną, zwartą formę. Liście natomiast stają się jednolite, zamiast lekko różowe, bordowe czy nawet czarne, w zależności od wybranego gatunku. Za słabe nasłonecznienie skutkuje też zrzucaniem liści, przez co roślina staje się „goła”, z wydłużonymi, nieestetycznymi pędami.

Czasami południowa wystawa wiąże się jednak z bardzo ostrym słońcem padającym bezpośrednio na liście eonium. Z tego powodu dobrym pomysłem jest obserwowanie rośliny, a w razie zauważenia niepokojących przebarwień i uszkodzeń przestawienie jej na nieco inne stanowisko. Nawet zwykłe firanki balkonowe mogą pełnić funkcję swego rodzaju zabezpieczenia eonium przed promieniami słonecznymi.

Eonium drzewiaste można sadzić w doniczkach na balkonie, ale w takim przypadku należy zabezpieczyć je przed bezpośrednio padającym ostrym słońcem czy deszczem. Tak samo kwestia ta wygląda w przypadku tarasów. Trzeba także uważać na chłodniejsze dni. W ich trakcie roślina może szybko przymarznąć, dlatego najlepszymi warunkami są wnętrza domów z dużymi oknami.

onium zielone Fot. 123RF/PICSEL

Eonium – rozmnażanie

W naturze eonium rozmnaża się za pomocą specjalnych pędów, które pełnią rolę sadzonek. Odchodzą one od zdrewniałego pędu, najczęściej od boku. W domowych warunkach wystarczy odciąć takie elementy w trakcie wiosny lub lata i pozostawić do wyschnięcia przez co najmniej dobę. Następnie należy zanurzyć je w ukorzeniaczu zgodnie z zaleceniami producenta i wsadzić do doniczki przygotowanej w taki sam sposób jak w przypadku dorosłych egzemplarzy. Można zastosować taką metodę także z wykorzystaniem pojedynczych liści, a nie całych sadzonek. Jest to jednak trudniejsze.

Eonium drzewiaste – uprawa

Eonium drzewiaste należy uprawiać z zachowaniem odpowiednich zasad. To roślina pochodząca z gorących rejonów świata, dlatego potrzebuje ona konkretnej temperatury. Najlepiej sprawdzi się 20 st.C. Zimą należy zadbać o to, by nie było zimniej niż 8 st.C. W innym przypadku roślina zacznie zrzucać liście, a nawet gnić. Z tego powodu dobrym pomysłem jest przechowywanie jej cały czas w domu, a jeśli chcesz, na zimę możesz wynieść ją do ocieplonego garażu. Trzeba uważać jednak na znaczne przymrozki, które wciąż występują w Polsce.

Jeśli chodzi o glebę, Aeonium arboreum nie ma zbyt dużych wymagań. Sprawdzi się zwykłe podłoże do roślin doniczkowych lub specjalny wariant do kaktusów i sukulentów. Warto jednak sprawdzić, czy wybrany produkt nie zawiera w składzie nawozu. Eonium ma słaby system korzeniowy, dlatego z powodzeniem można sadzić je w płytkich doniczkach. Warto jednak uprzednio wyłożyć ją drobnymi kamykami czy keramzytem. Dzięki temu woda będzie lepiej utrzymywała się w ziemi. Na dnie doniczki musi znaleźć się również otwór, a całość powinna stanąć na podstawce chroniącej parapet przed wylewaniem się wody.

Z czasem eonium puszcza korzenie, które wypełniają całą doniczkę. To właśnie wtedy należy je przesadzić. W innym przypadku coroczne przyrosty będą niewielkie, a roślina zacznie marnieć. Najlepiej przeprowadzać takie zabiegi w okresie wiosny i lata.

eonium czerwone kwiat Fot. 123RF/PICSEL

Eonium drzewiaste – pielęgnacja

Eonium drzewiaste trzeba również odpowiednio pielęgnować. Jeśli chodzi o podlewanie, jest ono niezmiernie rzadkie. Wystarczy do 2 tygodnie w trakcie chłodniejszych miesięcy i co tydzień podczas słonecznego lata. Zimą natomiast czas ten wydłuża się do miesiąca. Nie warto nawadniać rośliny zbyt często, ponieważ może to doprowadzić do jej gnicia. Trzeba uważać także na suszę, która powoduje zrzucanie liści. Po podlaniu dobrym pomysłem okazuje się odlanie nadmiaru wody z podstawki. Warto wlać jej tyle, by nasycić całą glebę, ale nie przesadzić z jej ilością.

W przypadku eonium należy zastosować klasyczną metodę podlewania. Rośliny tej nie wolno zraszać. Woda nie powinna mieć kontaktu z liśćmi, ponieważ mogłaby doprowadzić do ich zgnicia.

Jeśli chodzi o nawożenie, eonium nie ma zbyt dużych wymagań. Dobrze sprawdzi się klasyczny nawóz do kaktusów stosowany raz na miesiąc, ale tylko w trakcie ciepłych miesięcy. Trzeba uważać na to, by nie przenawozić gleby. W innym przypadku może to negatywnie wpłynąć na kondycję rośliny.

Eonium drzewiaste – zastosowanie

Aeonium doskonale sprawdza się jako roślina doniczkowa umieszczana na parapetach. Idelanie  dopełniają ją firanki balkonowe, które są nieco krótsze. Jest to bowiem dość wysoki rodzaj sukulentu, z wyjątkiem karłowatych odmian. Latem można wystawić roślinę również na balkon, jednak wówczas trzeba stale kontrolować warunki pogodowe i stworzyć jej optymalne miejsce do wzrostu. Aeonium rośnie dość szybko, a wypuszczane przez nie sadzonki pozwalają na szybkie obsadzenie wielu donic w domu. Nie przepada ono jednak za zbyt częstą zmianą miejsca.

Przeczytaj również:

Eszewerii czar
Roślinka, która przyciąga pieniądze jak magnes
Rośliny, które nie boją się kaloryfera

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Eonium drzewiaste. Jak uprawiać ten kwiat doniczkowy?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.