Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Niezwykły egzotyczny sukulent! Będzie idealny na południowy parapet

Palma Madagaskaru to łatwy w uprawie sukulent przypominający miniaturową palmę. Polecany jest dla każdego, kto pragnie przenieść do swojego domu klimat tropików. Podpowiadamy, jak dbać o palmę Madagaskaru i co zrobić, gdy zaczyna chorować.

Niezwykły egzotyczny sukulent! Będzie idealny na południowy parapet
Fot. Pixabay

Z artykułu dowiesz się:

Palma Madagaskaru — podstawowe informacje

Palma Madagaskaru (Pachypodium Lamerei) nazywana również Gwiazdą Stepową to tak naprawdę sukulent przypominający swoim wyglądem palmę, lecz poza charakterystycznym wyglądem, z klasycznymi palmami ma niewiele wspólnego. Roślina jest łatwa w uprawie i podobnie jak inne sukulenty ma skromne wymagania pielęgnacyjne. Jest odporna na suszę i błędy w uprawie.

Palma Madagaskaru to małe drzewko o grubym, prostym i kolumnowym pniu pokrytym kolcami, który zakończony jest rozgałęziającą się koroną. Liście tej niewielkiej palemki są proste, błyszczące, najczęściej mają ciemnozielony kolor. Roślina stosunkowo szybko rośnie, a z czasem wydaje boczne odrosty. Co ciekawe, na zimę palma zrzuca wszystkie liście, co wcale nie oznacza, że zamiera! Jest to naturalny proces i w ten sposób roślina sygnalizuje, że przechodzi w stan spoczynku i przygotowuje się do przetrwania zimowej pory roku. Wówczas należy zaprzestać jej podlewania.

Palma jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Madagaskaru. Rosnąc w naturalnym środowisku osiąga imponujące rozmiary - dorasta do około 10 metrów. Jednak w uprawie domowej rzadko kiedy przekracza 1,5 m wysokości.

Dorosłe okazy palmy Madagaskaru kwitną. Aby zobaczyć białe kwiaty, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Czasem na pierwsze kwitnienie palmy trzeba poczekać nawet 15 lat.

Przeczytaj również: Sukulenty - rośliny dla zapominalskich. Bezobsługowe i efektowne

Palma Madagaskaru — stanowisko

Pachypodium jest rośliną ciepłolubną i najlepiej czuje się wystawiona na słońce. Latem można donicę z palmą przenieść do ogrodu, jednak jesienią należy umieścić ją w domu, ponieważ nie jest w stanie przetrwać przymrozków. W uprawie domowej najlepszym stanowiskiem dla palmy będzie południowy lub zachodni parapet. Warto co jakiś czas roślinę obracać, by miała równomierny dostęp do światła słonecznego. W innym wypadku palma może zacząć się przechylać w jedną stronę.

Palma Madagaskaru — podlewanie i nawożenie

Najważniejszą informacją dotyczącą pielęgnacji palmy Madagaskaru jest to, że roślina nie toleruje nadmiaru wody i dużo lepiej znosi przesuszenie niż przelanie. Zgrubiały pień rośliny dobrze magazynuje wodę i pozwala roślinie przetrwać suszę.

Palmę Madagaskaru należy podlewać dopiero wtedy, gdy gleba w doniczce całkowicie przeschnie, a zimą powinno się jeszcze bardziej ograniczyć podlewanie. Podłoże dla palmy powinno być lekkie i przepuszczalne. Najlepiej sprawdzą się gotowe mieszanki dla kaktusów dostępne w sklepach ogrodniczych. Roślina powinna mieć również zapewnioną doniczkę z otworami odpływowymi, które umożliwią wypływanie nadmiaru wody i tym samym uchronią korzenie rośliny przed gniciem.

Na czym polega zimowanie palmy Madagaskaru? W okresie jesienno-zimowym roślina zwykle (choć nie zawsze) przechodzi w stan spoczynku i zrzuca wszystkie liście. Nie ma jednak powodów do obaw - na wiosnę liście na nowo odrosną. Nie trzeba wtedy wykonywać żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ani przenosić palmy do chłodniejszego pomieszczenia. Z czasem palma zacznie samoczynnie wypuszczać nowe pędy liściowe.

Nawożenie palmy Madagaskaru powinno się odbywać jedynie na wiosnę i latem. Najlepiej posłużyć się rozcieńczonym środkiem przeznaczonym do roślin zielonych, który pobudzi jej wzrost. Pamiętajmy, by zimą nie nawozić rośliny.

Przeczytaj również: Tak ochronisz korzenie przed gniciem. Roślina szybko ci się odwdzięczy

Palma Madagaskaru — rozmnażanie i odmładzanie

Istnieją dwa podstawowe sposoby rozmnażania palmy Madagaskaru. Pierwsza z nich polega na wyhodowaniu rośliny z nasion. Jest to jednak zadanie trudniejsze i bardziej czasochłonne.

Dużo łatwiejszym sposobem rozmnożenia palmy jest wycięcie pędu z rośliny matczynej. Tym sposobem możemy także skrócić główny pęd i odmłodzić roślinę, która zacznie wtedy wypuszczać boczne odnogi i się zagęści. Odcięty pęd należy umieścić w wodzie na kilka dni. Po tym czasie powinien wypuścić nowe korzonki, a gdy podrosną można je ukorzenić w podłożu do kaktusów i pielęgnować podobnie jak dorosłą roślinę.

Przeczytaj również: Najpiękniejsze kwitnące kaktusy

Palma Madagaskaru — przesadzanie

Roślinę najlepiej przesadzać raz na dwa lub trzy lata, ewentualnie częściej, jeśli zauważymy, że jej korzenie mocno się rozrosły i nie mieszczą się już w doniczce. Ze względu na to, że roślina posiada kolce, podczas przesadzania trzeba bardzo uważać, aby się nie skaleczyć.

Do przesadzania warto założyć grube rękawice, a roślinę dodatkowo owinąć papierem lub kartonem. Dopiero tak zabezpieczoną palmę wyciąg ze starej doniczki i przełóż ją do większego pojemnika. Pamiętaj o warstwie drenującej i specjalnej ziemi do kaktusów. Do doniczki możesz też dosypać odrobinę piasku i perlitu.

Ochrona przed skaleczeniem podczas przesadzania jest bardzo ważna, ponieważ palma Madagaskaru jest rośliną trującą! Uszkodzona zaczyna wydzielać toksyczny biały sok, który może podrażniać skórę!

Przeczytaj również: Twój kaktus wyrósł ze starej doniczki? Zobacz, jak go przesadzić!

Palma Madagaskaru — choroby

Pomimo tego, że roślina jest łatwa w uprawie i nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych, to czasem zdarza się, jej stan się pogarsza z nieznanych dla nas powodów. Najczęściej objawia się to tym, że palma Madagaskaru:

  • ma czarne liście
  • gnije
  • liście żółkną i zaczynają opadać

Zwykle przyczyną chorób palmy Madagaskaru jest:

  • przelanie rośliny
  • niezapewnienie jej wystarczającej ilości światła
  • przetrzymywanie rośliny w pomieszczeniu o temp. poniżej 16 stopni

Aby uratować palmę, należy przestawić ją w bardziej naświetlone i ciepłe miejsce - najlepiej południowy parapet. Upewnijmy się, że pomiędzy podlewaniem ziemia w doniczce całkowicie przesycha. Zanim znowu podlejemy roślinę, sprawdźmy palcem czy gleba jest całkowicie sucha. Pamiętajmy, że zrzucanie liści to naturalny proces rozwoju palmy, który jest uzależniony od zmian pór roku, dlatego trudno jest temu zapobiec. Po okresie spoczynku roślina powinna odrodzić się na nowo.

Palma Madagaskaru to wdzięczna roślina, która wprowadza do domu tropikalny klimat. Wystarczy zapewnić jej jasne światło i sporadycznie podlewać, a przez lata będziemy mogli cieszyć się jej urokiem.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.