Spis treści:
Skrzydłokwiat Silver Cupido
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) należy do grona najpopularniejszych roślin doniczkowych. Zachwyca swoimi błyszczącymi zielonymi liśćmi o lancetowatym kształcie oraz białymi kwiatami, które podkreślają jego urodę. Co ciekawe, znajduje się on na liście roślin, które NASA uznała za naturalne oczyszczacze powietrza. Usuwa z niego szkodliwe substancje, takie jak formaldehyd, benzen, ksylen, trichloroeten oraz tlenek węgla (czad). Dodatkowo nawilża powietrze i wytwarza duże ilości tlenu. Skrzydłokwiat występuje w wielu odmianach, które różnią się wysokością, kształtem i barwą liści, a także rozmiarem kwiatostanu. Dziś przyjrzyjmy się bliżej odmianie, której uroda podbije serca miłośników domowej zieleni. Jest nią Silver Cupido. Czym się wyróżnia?
Skrzydłokwiat Silver Cupido to prawdziwa perełka wśród roślin doniczkowych. Osiąga około 65-70 cm wysokości i wyróżnia się na tle innych kolorem swoich liści. Są one długie, lancetowate i osadzone na ogonkach. Mają ciemnozieloną barwę i wyraźne, srebrzyste unerwienie (wyglądają, jakby były posypane srebrnym pyłkiem). Przykuwają wzrok swoją nietuzinkową urodą, dlatego jest to idealna propozycja dla tych, którzy szukają oryginalnych roślin doniczkowych. Warto wiedzieć, że liście skrzydłokwiatu Silver Cupido mają różnorodne wybarwienie – mogą być zarówno całkowicie zielone, jak i ze srebrzystym blaskiem. Z kolei forma i kolor kwiatów nie różnią się od innych skrzydłokwiatów – są one kolbiaste i zdobione białymi podsadkami. Przy zachowaniu odpowiednich warunków uprawy odmiana Silver Cupido może kwitnąć przez cały rok.
Skrzydłokwiat Silver Cupido może kwitnąć przez cały rok, pod warunkiem, że odpowiednio o niego zadbamy. Fot.kwiatydonice.pl
Jak uprawiać skrzydłokwiat Silver Cupido?
Wymagania skrzydłokwiatu Silver Cupido nie różnią się zbytnio od tych obowiązujących dla innych odmian. Roślina ta nie jest trudna w uprawie, dlatego jest idealnym kandydatem dla początkujących miłośników domowej zieleni. Niestety potrafi być kapryśna, a na niektóre błędy pielęgnacyjne może zareagować żółknięciem lub więdnięciem liści. Należy pamiętać, aby przesadzić roślinę niedługo po jej nabyciu, szczególnie w przypadku, gdy korzenie wychodzą otworami drenażowymi. Wybieramy doniczkę o rozmiar większą od tej, w której rosła do tej pory. Jakie warunki trzeba spełnić, aby skrzydłokwiat Silver Cupido prezentował się w pełnej krasie? Poznaj najważniejsze wskazówki.
- Stanowisko
Najlepszym stanowiskiem dla skrzydłokwiatu Silver Cupido będzie miejsce jasne, ale z rozproszonym światłem. Bezpośrednie promienie słońca mogą spowodować poparzenia liści. Najlepsze będą okolice okna wschodniego lub zachodniego. Dobrze czuje się w półcieniu, natomiast w miejscach o słabym oświetleniu może przestać kwitnąć. Optymalna temperatura dla tej rośliny wynosi 18-24 st. C, z kolei zimą może być nieco niższa (ale nie mniejsza niż 16 st. C). Skrzydłokwiat nie znosi przeciągów, dlatego należy trzymać go z dala od otwartych okien lub drzwi.
- Ziemia
Odmiana Silver Cupido preferuje podłoże lekkie, dobrze przepuszczalne i bogate w próchnicę, o odczynie lekko kwaśnym. Najlepiej wybrać ziemię uniwersalną z dodatkiem perlitu. Należy pamiętać o warstwie drenażu (około 3-4 cm) na dnie doniczki (np. z keramzytu czy drobnych kamyków), co pomoże zapewnić dobry odpływ wody i zapobiegnie jej zaleganiu w okolicach korzeni.
Przeczytaj również: Dużo zielonych liści i więcej kwiatów. Kuracja pielęgnująca dla skrzydłokwiatu
- Podlewanie i nawożenie
Skrzydłokwiat Silver Cupido wymaga stale lekko wilgotnego podłoża, ale nie lubi nadmiaru wody. Podlewamy go regularnie, ale dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby lekko przeschnie. W sezonie letnim skrzydłokwiat potrzebuje częstszego nawadniania, nawet 3-4 razy w tygodniu, z kolei zimą wystarczy około raz w tygodniu. Pamiętaj, że przelanie może doprowadzić do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Roślina ta uwielbia wysoką wilgotność powietrza, dlatego należy ją regularnie zraszać (drobną, delikatną mgiełką). Dobrym rozwiązaniem jest też umieszczenia w pobliżu skrzydłokwiatu nawilżacza powietrza. Należy jednak unikać miejsc w pobliżu kaloryferów, które wysuszają powietrze w sezonie grzewczym.
Od wiosny do jesieni skrzydłokwiat wymaga nawożenia. Dobrze sprawdzą się mieszanki wieloskładnikowe do roślin doniczkowych zielonych lub kwitnących (stosujemy je zgodnie z zaleceniami producenta). Jednocześnie należy uważać na przenawożenie, które często objawia się brązowieniem i zasychaniem końcówek liści.
Skrzydłokwiat Silver Cupido preferuje stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Fot.izzzy71/123RF.com
- Rozmnażanie
Najlepszym i najprostszym sposobem rozmnażania skrzydłokwiatu Silver Cupido jest podział bryły korzeniowej. Warto zrobić to przy okazji wiosennego przesadzania. Wystarczy wyciągnąć roślinę z doniczki i podzielić ją na mniejsze części. Należy przy tym zachować ostrożność, by nie uszkodzić korzeni.
- Przesadzanie
Za przesadzanie skrzydłokwiatu najlepiej zabrać się wczesną wiosną. Z racji tego, że rośnie szybko, robimy to dość często, niekiedy nawet co roku (w przypadku okazów starszych co 2-3 lata). W tym celu należy ostrożnie wyjąć roślinę z doniczki, po czym umieścić ją w pojemniku ze świeżą ziemią. Idealna doniczka powinna mieć średnicę o około 2-3 cm większą niż bryła korzeniowa rośliny.
- Choroby i szkodniki
Skrzydłokwiat Silver Cupido jest dość odporny na choroby, ale niekiedy może paść ofiarą plamistości liści, która objawia się ciemnobrązowymi plamami z jasną obwódką na liściach. Może też wystąpić pierścieniowa plamistość liści. Charakteryzuje się ona okrągłymi, wodnistymi i jasnobrązowymi plamami, które z czasem mogą się wykruszać. W wyniku przesuszenia bryły korzeniowej lub zbyt suchego powietrza mogą pojawić się choroby fizjologiczne, w tym zasychające końcówki liści. Najczęstszymi szkodnikami, które możemy spotkać na skrzydłokwiecie, są mszyce, przędziorki oraz wełnowce.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Ziemiórki już pojawiły się przy kwiatach. Mam sprawdzony naturalny sposób, by szybko się ich pozbyć
Grudnik zacznie kwitnąć wcześniej niż zwykle. To dzięki odżywce, którą regularnie mu teraz podaję
Fikus zacznie wypuszczać nowe liście jak szalony. Wsyp łyżkę do wody i podlej